Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’ People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’ People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’

Shko poshtë

Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’ Empty Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’

Mesazh nga Emona Wed 23 Nov 2011 - 0:48

Ujkonja, simboli i Romës është ‘kopje’ 3011-420x245

Ujkonja, simboli i Romës është Ujkonja, simboli i Romës është një 'kopje', këtë e deklaron e përjavshmja gjermane Der Spiegel. ”Simboli i qytetit të përjetshëm duhet të ishte e 2500 vjetëve më parë, kështu është shkruar në udhëzimet e muzeut, por nuk është kështu” shkruan Der Spiegel.
Vepra është një imitim mesjetar, ndoshta e bërë nga ndonjë mjeshtër spanjoll, këtë gjë e tregon teknika e punimit. Pas dyshimeve të para të lindura në vitin 2006, një ekzaminim me anë të karbonit C14 të arkeologut Edilberto Formigli konfirmon se nuk është origjinale. Sipas Der Spiegel, muzeu i kryeqytetit e tregon ende si vepër të shekullit të pestë p.e.s.
Hipoteza se bëhej fjalë për një imitim të epokës mesjetare, është hedhur edhe në 2006 nga historiania e artit Anna Maria Carruba gjatë një restaurimi të skulpturës prej bronzi. E përjavshmja gjermane, citon analizat e bëra nga arkeologu Formigli, që e ka nënshtruar veprën ndaj analizës së karbonit C14, sipas së cilës Ujkonja nuk është, siç mendohej deri më sot, e periudhës etruske d.m.th 2500 vjet më parë, por e periudhës mesjetare.
Ndër të tjera vepra është shkrirë në një copë të vetme pa saldime, teknikë e panjohur në epokën etruske. Muzeu mohon që Ujkonja të jetë e periudhës mesjetare dhe në site-in e saj thotë se ajo i përket shekullit të pestë p.e.s.
Është false të flasësh për false. Fakti që vepra mund të jetë e periudhës mesjetare është një hipotezë që ka pasur një farë ndjekje ndër studiuesit. Kohët e fundit Carruba e lidh me mesjetën teknikën e punimit me anë të cilit është derdhur Ujkonja e kryeqytetit. Kjo hipotezë duket e vërtetuar nga analizat me karbon C14, datimi duket i shekullit XII-XIII. Umberto Broccoli ka replikuar:”Studiues të tjerë, vazhdojnë ama ta katalogojnë Ujkonjën në datën tradicionale të shekullit të V p.e.s. Në hartat mesjetare Roma ishte e përfaqësuar si një luan, dhe të mendosh se Ujkonja është e periudhës mesjetare nuk i heq asgjë vlerës së veprës, përkundrazi do të forconte idenë e Romës të përfaqësuar nga simboli i origjinës së saj”

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi