Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut

Shko poshtë

Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut Empty Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut

Mesazh nga Katniss Wed 23 Nov 2011 - 5:35

Mbëmje letrare kushtuar Fejzi Bojkut Fejzi-Bojku-g
Më 24 nëntor, 2011 (ditë e enjte), në Sallonin Imperial 1(Shkup), me fillim në orën 19:19 organizohet “Mbëmja letrare kushtuar Fejzi Bojkut”.

Fejzi Bojku – poet dhe prozator për fëmijë dhe të rinj, përkthyes, eseist, shkrimtar shqiptar në Maqedoni. Shkollën e Lartë Pedagogjike e ka mbaruar në Shkup ( frengjisht dhe maqedonisht), pastaj vazhdoi me gjuhën dhe letërsinë shqipe në fakultetin filozofik, ndërsa studimet e shkallës së tretë i mbaroi në Prishtinë. Kreu dhe shkollën një vjeqare për gazetari në Beograd.

Fejzi Bojku ka punuar si mësues, gazetar, redaktor përgjegjës i revistave “Gëzimi” dhe “Fatosi”. Ishte dhe kryeredaktor
i “Flakës së Vëllazërimit” prej ku doli edhe në pension.

Është autor i librave “Lulet e para”, “Zilet shkollore”, “Këngët e shkronjave” etj. Ka botuar shumë vështrime dhe kritika, dhe mbi 50 recensione si para(pas)thënie për vepra letrare.
Ka përkthyer dhe rikënduar nga maqedonishtja, serbokroatishtja dhe frëngjishtja në shqip dhe anasjelltas.

Këtë vit është dekoruar me çmimin “13 Nëntori”, për punën dhe veprën e tij.
Për veprimtarin e Fejzi Bojkut do të flasin, prof. Ali Aliu, kritik letrar dhe Gorjan Petrevski, shkrimtar, ndërsa pjesë nga veprat e tijë do ti lexojë, Drita Kaba Karaga, aktore. /strugasot
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi