Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht

Shko poshtë

Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht Empty Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 26 Nov 2011 - 12:09

Gjaku i prodhuar nga orizi i modifikuar gjenetikisht Oriz-gjakuRezervat me gjak neper spitale shpesh mungojne vecanerisht kur ne nje zone ndodhin fatkeqesi te medha. Per momentin spitalet mbeshteten ne dhuruesit vullnetare, por ne te ardhmen ky problem i madh mund te zgjidhet permes orizit.

Telegraphi britanik ka raportuar per suksesin e shkencetareve kineze te cilet nga kokrra e orizit te modifikuar gjenetikisht kane arritur te prodhojne perberesin kyc te gjakut te njeriut.

Fjala eshte per proteinat e plazmes se gjakut, albuminat, qe do te duhej te mundesojne prodhimin e gjakut artificial dhe keshtu te ofrojne alternative te sigurt per dhurimin vullnetar te gjakut.

Me rritjen e orizit te modifikuar gjenetikisht ne fusha mund te prodhohen sasi me te medha te proteinave te cilat kane rol thelbesor ne transferimin e hormoneve dhe mineraleve, pastrimin e gjakut nga materiet e demshme dhe rregullimin e tensionit te gjakut.

"Albuminat nga orizi jane identike me gjakun njerezor, ndersa testimet ne minj kane treguar qe nuk kane efekte anesore te padeshiruara”, ka deklaruar dr. Daichang Yang, shkencetar i cili ka udhehequr hulumtimin. Ai ka shtuar qe prodhimi i albuminave nga orizi jep shprese edhe per krijimin e proteinave te tjera si hemoglobina dhe imunoglobulina.infoalbania
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi