Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit”

Shko poshtë

Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit” Empty Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit”

Mesazh nga Emona Wed 14 Dec 2011 - 7:27

Kthehet në rishqyrtim “Flaka e Janarit” Flaka_e_Janarit-250

Komiteti për Kulturë, Rini dhe Sport e ka shqyrtuar të martën projektin e manifestimit “Flaka e Janarit 2012”, por ka vendosur që ta kthejë në drejtorinë e linjës për rishqyrtim...

Gjilan - Komiteti për Kulturë, Rini dhe Sport e ka shqyrtuar të martën projektin e manifestimit “Flaka e Janarit 2012”, por ka vendosur që ta kthejë në drejtorinë e linjës për rishqyrtim, duke mos u dakorduar me koston financiare prej 63.900 euro, sa është planifikuar të shpenzohen për këtë manifestim trejavor.



Tahir Arifi, kryesues i Komitetit për Kulturë, Rini dhe Sport, sikurse edhe anëtarët e tij, Jehona Hyseni, Arzie Nuhiu, Shpresa Hajdari, Shpresa Kurteshi e Hamit Azemi, kanë thënë se pjesa financiare për këtë manifestim, nuk është e detajuar sa duhet dhe sipas tyre, shpenzimet mund të reduktohen akoma.



Arzie Nuhiu, ka thënë se projekti nuk duket serioz për një manifestim mbarëkombëtar, siç është “Flaka e Janarit”, derisa ka kërkuar që projekti të kalojë për miratim edhe në Kuvendin Komunal.



Ndryshe, në Gjilan kanë filluar kohë më parë përgatitjet për manifestimin kulturor “Flaka e Janarit”, që mbahet në këtë qytet prej më shumë se njëzet vitesh dhe tubon qindra krijues nga hapësirat shqiptare, në katër shtyllat kryesore të tij.



Tahir Arifi, kryesues i Komitetit të Kulturës, ka thënë se Bordi Organizativ ka mbajtur deri tani 5-6 takime dhe ka përafruar qëndrimet rreth fizionomisë, sikurse edhe rreth shifrave financiare të këtij manifestimi, që mund të lëvizin nga 45 – 50 mijë euro.



“Flaka e Janarit” nuk është një manifestim i thjeshtë, por një identitet kulturor i qytetit të Gjilanit, ku në vitet e acarta u ndez flakadani i lirisë dhe nuk u lejua të shuhet asnjëherë më, ndonëse bëri një rrugëtim të gjatë dhe me plot sfida, ka thënë Arifi.

Manifestimi do të ruajë fizionominë e tij të deritashme, e cila mbështetet në katër shtyllat kryesore, që janë “Peneli...”, “Talia...”, “Pena....” dhe “Fest Flaka”, me të cilat identifikohet “Flaka e Janarit”.

“Flaka...” është manifestim kombëtar serioz, që përmes vlerave të artit nderon personazhet më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare dhe si i tillë duhet të ruhet e vazhdohet me xhelozinë më të madhe. / Lajmonlin/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi