Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro

2 posters

Shko poshtë

Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro Empty Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 14 Dec 2011 - 11:09

Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro 49394SHBA- 'Peregrina' e famshme, perla unike e shekullit XVI, e cila bën pjesë në bizhuteritë e cmuara të vëna në ankand mbrëmjen e djeshme nga 'Christie' në Nju Jork u sh*t me shumën marramendëse 11.840.000 dollarë (rreth 9 milionë euro).

Një rekord i vërtetë botëror për një bizhuteri me perlë të vecantë, në një natë të karakterizuar nga rekorde të ndryshme, pasi cmimi është shumëfishuar katërcipërisht nga vlerësimi fillestar.

Në mes të mbrëmjes emocionuese drejtuesit e ankandit lajmëruarn që koleksioni i bizhuterive të cmuara të aktores Liz Taylor, ishte bërë koleksioni më i shtrenjtë privat i shitur ndonjëherë në ndonjë ankand.

“Peregrina" një perlë e mbivendosur mbi një margaritar rubinësh me diamantë dhe perla të Cartier ishte vlerësuar fillimisht me rreth 2-3 milion dollarë. Por në më pak se 5 minuta ka marrë një dyzinë ofertash.

Perla e cila i përket shekullit XVI, unike në botë është vënë nga mbretëresha të ndryshme të Spanjës dhe Austrisë, ndërkohë që u pikturuara në një sërë veprash të Velasquez.

Perla është blerë në vitin 1969 për 37.000 $ nga burri i aktores Taylor , Richard Burton, i cili e i'a kishte 'rërmbyer' nëpërmjet një ankandi një anëtari të një familjeje të njohur mbretërore të Spanjës.
(el.me/BalkanWeb)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro Empty Re: Ankandi rekord, perla e Liz Taylor shitet për 9 mln euro

Mesazh nga Anakonda Wed 9 May 2012 - 0:56

qenka perle e bukur;por kushtonka ca si shum nqs nuk e kam gamin
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi