Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë

2 posters

Shko poshtë

Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë Empty Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë

Mesazh nga Emona Thu 15 Dec 2011 - 9:36

Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë 46v9717

Vetmia e shton rrezikun nga demenca, shtypja e lartë e gjakut, sëmundjet e zemrës dhe kanceri, përderisa gjenet për të cilat kemi nevojë t'i luftojmë këto sëmundje tek personat e vetmuar janë më pak aktivë. Pos kësaj, pa marrë parasysh sa e çuditshme ju duket, vetmia është infektuese.

Revista "Journal of Personality and Social Psychology" ka theksuar se vetmia mund të përhapet midis një grupi të caktuar njerëzish sikurse një infektim. Të vetmuarit me kohë 'infektojnë' personat që gjenden rreth tyre. Ekspertët kanë hedhur poshtë faktin se personat e vetmuar thjesht kërkojnë njerëz të ngjashëm me ta.

Por, disa studime janë mjaft kontradiktore - në fund të fundit, vallë njerëzit e vetmuar nuk janë shumicën e kohës të vetmuar, e si do mund ta infektonin dikë?



Rreziqet shëndetësore

Për shëndetin nganjëherë është mirë të jeni vetëm. Por, vetmia e përkohshme është krejt diçka tjetër, në krahasim me izolimin. Nëse këto ndjenja të vetmisë zgjohen tek ju, këto ndjenja shumë negativisht mund të ndikojnë në shëndetin tuaj. Në vetmi njerëzit lënë pas dore shumë gjëra, higjienën, ushqimin, ushtrimet trupore dhe kontrollet shëndetësore.

Jini të këndshëm

Ndoshta të tjerët ju shmangin, sepse nuk jeni të këndshëm. Nëse jeni të turpshëm dhe jo të sigurt, kjo do të thotë se ju mungojnë shkathtësitë komunikuese.



Ushtroni

Ushtrimet trupore janë të dobishme për shëndetin fizik dhe mendor. Pos kësaj, kjo është mënyra e duhur të njihni sa më shumë njerëz. Ide e shkëlqyeshme është vallëzimi. Do të njiheni me njerëz shumë interesantë, do t'i shkëmbeni përvojat dhe do të jeni të lumtur./ks/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë Empty Re: Vetmia, sëmundja më ‘infektuese’ në botë

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 5:53

un se quj semundje ket;perkundrazi per mu esht sherim pasi kur je vetm i mendon edhe i saqron konfliktet qe ke ne mendjen tende edhe besoj se je i/e afte ta perballosh jeten apo presjonet e te tjerve pasi vetmia te qeteson
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi