Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

+2
Arabela
Aяtємιѕα
6 posters

Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 21 Dec 2011 - 3:23

Edhe pse në pamje të parë duket një pyetje mjaft e lehtë, realiteti e përgënjeshtron plotsisht. Dashuria është një ndjenjë që buron spontanisht pa e programuar, aty pikërisht lind dhe mëdyshja për të dhënë një përgjigje të prerë.


Por jo gjithëmonë dashuria mbizotëron logjikën. Të mohosh një ndjenjë për shkak të ngjyrës, moshës ose atdheut, nuk do të thotë se tregon racizëm ose dashuria që ndjen për njeriun që ke përballë nuk është aq e fortë saqë të mos marrësh parasysh faktorët e lartëpërmendur. Ndoshta nga disa mund të konsiderohet dashuri robote, që do të thotë se komandohet plotsisht nga logjika.

Por, jo realiteti është krejt i ndryshëm. Cili prej nesh nuk ka ndjerë një lloj përbuzje kur ka parë të shoqëruar një të bardhë me një me ngjyrë, dhe nuk flasë vetëm për zezakët por akoma dhe romët? Menjëherë i kemi paragjykuar, madje jo rrallë herë kemi menduar se diçka nuk shkon mirë me personalitetin e tyre. Dhe kjo gjë ndodh sepse në kulturën tonë shqiptare, janë shumë të rralla martesat midis personave me ngjyra të ndryshme. Ndoshta, pas disa vitesh, brezat e rinj bëjnë një revolucion në këtë këndvështrim.

Ndërsa për sa i përket diferencës së moshës, qëndrimi ynë deri diku është më elastik. E theksoj deri diku, pasi një pjesë e meshkujve nuk dëshiron të shikojë seriozisht një lidhje dashurie, nëse femra është me e madhe se ata. Në qoftë se femra është më e vogël, e konsiderojnë mëse normale. Me pak fjalë në shoqërinë shqiptare është i pranueshëm fakti që një dyzetë vjeçar të martohet me një vajzë njëzetë e pesë vjeçare. Sigurisht që dashuria është një çështje personale, dhe të gjithë ne që ndodhemi jashtë këtij rrethi jemi të fundit të cilët do të vendosim për fatin e tyre.

Madje personalisht mendoj se një diferencë moshe 10 - 15 vjet midis dy personave që duhen, është mjaft interesante. Nga një njeri më i madh, ke mundësinë të mësosh më shumë, dhe nuk dua të përkufizohem vetëm në aspektin erotik, por më shumë në atë jetësor. A njeh dashuria atdhe? Për mendimin tim, nuk njeh ATDHE dhe KUFIJ. Nëse me dikë gjen të njëjtin kod komunikimi, problemi i nacionalitetit eshte MIKROSKOPIK, për të mos thënë INEKZISTENT.

Po Ju Si Mendoni?


Edituar për herë të fundit nga Artemis në Wed 28 Dec 2011 - 8:26, edituar 1 herë gjithsej
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Arabela Wed 21 Dec 2011 - 6:12

une sdo e beja problem te madh po et doja dike 20 me t emadh nga une,,,, 🎂
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga dajti modh Wed 21 Dec 2011 - 7:23

jo nuk njeh
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Wed 21 Dec 2011 - 7:27

... ndjenjat jane ndjenja nuk mundesh ti komandosh...

Personalisht sdo ja lejoja vetes te dashurohem me dike me ngjyre.....
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 28 Dec 2011 - 8:37

Se kuptoj,nga njera ane thuhet se ndjenjat smund ti komandosh e nga ana tjeter e mohon thenien e pare duke rrefuzuar njerin variant..!
Dashuria esht e verber,shurdhe e memece kur flasim per dashurine e mirefillte si ndjenje..qe te jem e sinqerte realiteti eshte ndryshe sepse sapo shikojme apo vem re nje detaje te vogel e cila gjykohet nga shoqeria ne terhiqemi,,,Gjithsesi dashuria i njeh te gjitha keto qe jane permendur me siper kur flasim per shoqerine Shqiptare e mentalitetin tone..
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga dajti modh Wed 28 Dec 2011 - 8:43

Eямєℓiиdå shkruajti:... ndjenjat jane ndjenja nuk mundesh ti komandosh...

Personalisht sdo ja lejoja vetes te dashurohem me dike me ngjyre.....
Ermelinda ke ngrene fiq te bardhe dhe fiq te zinj .. kush te ka pelqyer me shume ..
po kur therni ndonje vic ose qingj .. melcia e zeze hahet .. e bardha besoj se hidhet .......
jane dy shembuj qe tregojne qe edhe gjerat me ngjyre kane vlere [724516]
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Emona Wed 4 Jan 2012 - 0:51

Nuk e di ,ndjenjat nuk komandohen.!!

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Anakonda Wed 8 Feb 2012 - 7:00

Dashuria e vertete nuk njeh asnje arsye per ti ndaluar.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe? Empty Re: A njeh dashuria ngjyrë, moshë dhe atdhe?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi