Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

+5
Shkembi
Aristogata
dajti modh
Emona
Aяtємιѕα
9 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 5:59

Asnje specie e njohur dreri nuk mund te fluturoje por ka 300.000 specie te gjalla qe duhen akoma klasifikuar, dhe pjesa me e madhe e ketyre organizmave eshte e perfaqesuar nga insekte dhe baktere, kjo nuk perjashton komplet ekzistencen e drereve fluturues, qe vetem Babagjyshi i Vitit te Ri i ka pare.
Jane 2 miliard femi (nen 18) ne bote.Por duke qene se Babagjyshi i Vitit te Ri nuk merret me femi myslimane, hinduiste, budiste e judiste kjo zvogelon ngarkesen e punes ne 15 % totali, dmth rreth 378 milion.Me nje mesatare te 3.5 femi per familje, kemi nje shume prej 98,1 vende.

Mund te supozohet qe ka te pakten nje femi te mire per familje.Babagjyshi i Vitit te Ri ka 31 ore pune, kjo edhe fale orarit kohor dhe rrotullimi te tokes, duke menduar qe udheton nga Lindja ne Perendim.Kjo na qon ne nje perllogaritje te 822,6 vizita ne sekond.Kjo do te thote qe per cdo familje te krishtere me e pakten nje femi te mire Babagjyshi i Vitit te ri ka rreth nje te mijten e sekondit per te gjetur parkim(gje e lehte , duke pare qe mund te parkoje mbi cati dhe nuk ka probleme per ndalim(kufizim) parkingu)te hidhesh nga karroca,te zbresesh nga oxhaku, te mbushesh corapet, te shperndaje kusurin e dhuratave nen pemen e Krishlindjeve (e Vitit te Ri), te haje ate qe femijet vendosin ne dispozicion te tij, te ngjitet ne oxhak, te hidhet mbi karroce, te niset per vendin e ardhshem.
Duke menduar qe shtepine jane te shperndara njetrajtesisht (gje qe e dime qe eshte fallso por e pranojme per thjeshtesi llogaritje) po flas per 1.284 km
per cdo ndalese, me nje udhetim total te 120 milion km.Kjo sjel qe karroca e Babagjyshit te Vitit te Ri udheton me rreth 1040/km sek,ne 3000 se shpejtesia e tingullit.Per krahasim sonda hapsinore Uliksi (gjeja me e shpejte e krijuar nga njeriu) udheton me 43,84km/sek, dhe nje dre rreth 30 km/sek.

Ngarkesa e karroces shton nje fakt tjeter element interesant, duke menduar qe cdo femi merr nje kuti mesatare Lego(rreth 1 kg-lego jane kuti mesatare )
karroca mban rreth 378.000 ton, duke perjashtuar Babagjyshin e Vitit te Ri(dihet qe eshte mbipeshe).Mbi toke
nje dre mund te ushtroje nje force terheqese rreth 150 kg.Edhe se duke menduar nje ''dre fluturues'' mund te terheqe 10 here me shume, nuk eshte e mund te levizet ajo karroce me 8 ose 9 por duhet rreth 214.

Kjo qon ne peshen pa llogaritur karrocen, ne 575.620 ton.Per krahasim- kjo eshte rreth 4 here sa pesha e nje anije te Queen Elizabeth II (Mbreteresha Elizabete II).Sigurisht, 575,620 ton qe udhetojne me shpejtesi 1040 km/sek prodhojne nje rezistence te madhe te ajrit.Kjo rezistence do te ngrohe dreret ne te njejten menyre qe hyn ne atmosfere.
Cifti i drereve, per koke do te thith 14.3 kuintiljon te energjise Jaul per sekond.
Ne pak kohe do avullonte (gati menjehere) duke duke nxjerre ne pah ciftin e dyte te drereve dhe duke krijuar
zhurma shurdhuese perplajesje(bang) zanore.Komplet ekipi do te vaporizohej brenda 4.26 te mijtat e sekondit.

Tani ju takon juve te besoni apo jo
P.s edhe se u lodha duke e perkthyer haha, nese kam bere ndonje gabim..ndjese!

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Emona Fri 23 Dec 2011 - 6:01

C'far perkthimi i bone ShqipShqip apo Anglisht? :[LoL]:

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 11:37

:541221: :541221: :541221: sa vjec je ti Artemisa :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 11:39

Une aa..i kam kalu te 40 tash se 40 i kisha vitin qe shkoi :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 11:47

Artemis shkruajti:Une aa..i kam kalu te 40 tash se 40 i kisha vitin qe shkoi :541221:
. 40 vjec dhe akoma beson ke babagjyshi vitit te ri :541221: :541221: :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aristogata Fri 23 Dec 2011 - 11:50

Shndërrimi i Shën Nikolasit, nga një peshkop i shekullit të katërt në yllin e festës së fundvitit është bërë përmes disa pak faktesh, disa rrëfimeve gjysmëlegjendare gjysmëbiblike dhe sigurisht, fantazisë bujare të njerëzve dhe punonjësve të marketingut, të cilët kanë nevojë për një hero zemërbardhë që mendon për lumturinë e tyre të fundvitit. Faktet Për historinë e vërtetë të Shën Nikolasit ekzistojnë shumë pak fakte, madje nuk dihet nëse ai ka pasur vërtet atë mjekrën e bardhë me të cilën njihet sot, por një gjë është e sigurt që shenjtori kishte një reputacion të madh për bujari dhe për bërje dhuratash. Kjo është edhe vetia që i ka rezistuar shekujve dhe sipas admiruesve të tij, Shën Nikolasi është pjesë thelbësore e gëzimit të Krishtlindjeve. Ajo pak çka dimë është se ai Shën Nikolasi lindi në shekullin e III në Patara, një port i rëndësishëm në jug të bregdetit që njihet aktualisht sot si Turqia. Pas vdekjes së prindërve të tij të pasur, thuhet se trashëgoi shumë pasuri, një pjesë të madhe të së cilës ua dhuroi nevojtarëve. Më pas u zgjodh peshkop i qytetit të afërt të Myras dhe gjatë kësaj periudhe u bë pre e persekutimeve, burgosjeve dhe keqtrajtimeve të perandorit romak, Diocletian. Emri i tij ndodhet edhe në listën e pjesëmarrësve të Këshillit të Parë të Nikeas, në të cilin u formulua kredoja për natyrën e Trinisë së Shenjtë. Mendohet se vdiq në Myra në vitin 343 pas Krishtit dhe kockat e tij u transportuan në Itali nga detarët italianë dhe u vendosën në Bari në shekullin 11-të. Legjendat Për të qarkulluan shumë legjenda që e shndërruan në një person që kryente mrekulli. Kjo ishte arsyeja që u konsiderua si mbrojtës i shumë kategorive të njerëzve që nga detarët, fëmijët, tregtarët etj. Por ndër historitë më jetëgjata është ajo që rrëfen për një plak që kishte tri vajza të cilave, duke qenë i varfër, nuk mund t’u siguronte një pajë të mjaftueshme për t’i martuar. Kështu, ato rrezikonin të mbeteshin lënesha, e më keq akoma të merrnin rrugën e prostitucionit. Nikolasi donte që t’u jepte një dorë ndihmë, por duke qenë një person jashtëzakonisht modest dhe i ndrojtur e duke mos e pëlqyer publicitetin, ai shkoi në shtëpinë e plakut natën vonë dhe la aty tri qese të mbushura me florinj. Një nga versionet e historisë është se ai e bëri këtë gjatë tri netëve, pra çdo natë hidhte nga një qese me monedha. Një tjetër version thotë se ai e bëri bamirësinë përmes oxhakut për të mos u vënë re nga i ati i vajzave dhe një tjetër version akoma rrëfen se plaku e kapi Nikolasin teksa bënte bamirësinë, por ai i tha që të mos ta falënderonte atë, por Zotin, pasi kjo ishte vepër e tij. Nikolasi nderohet ende nga të krishterët e Kishës Katolike Romane dhe të krishterët ortodoksë, si dhe nga një numër besimtarësh të kishave anglikane dhe luteriane. Rreth 500 kisha në Britaninë e Madhe e konsiderojnë Shën Nikolasin mbrojtësin e tyre. Në pjesën më të madhe të Europës ku nderimi dhe adhurimi ndaj shenjtorëve është pjesë e kulturës popullore, Shën Niku shfaqet në një shumëllojshmëri formash. Në disa qytete ai shfaqet si një kalorës që rend me kalin e tij nëpër rrugë dhe fëmijët mundohen ta imitojnë. Në Britani ai ishte në themel të idesë së Babagjyshit të Krishtlindjeve, i cili u shfaq gjatë periudhës viktoriane me pamjen e një personazhi mjekërbardhë e të qeshur. Përpunimi i Santa Klausit nw dhjetëvjeçarët e fundit Pamja familjare e dhjetëvjeçarëve të fundit me të cilën jemi mësuar ta identifikojmë në çdo fillim dhjetori Shën Nikun është përpunuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Së pari, të ardhurit holandezë në tokat e botës së re sollën me vete edhe zakonet e vendit të origjinës, por në vendin e ri Sinter Klaasi ose Sankt Niklasi i tyre u shndërrua në Babagjyshin e Krishtlindjeve. Paraardhësi i tij i parë ishte Clement C Moore, një pastor njujorkez, i cili nuk kujtohet për punën e tij kryesore, hartimin e fjalorit hebraisht-anglisht, por për një poemë që e krijoi për fëmijët e tij: “Vizita e Shën Nikolasit”, e cila njihet tashmë botërisht me titullin “Nata para Krishtlindjeve”. Ajo u botua në vitin 1822 dhe i dha botës personazhin e Shën Nikolasit në versionin që e njohim të gjithë, pra atë të një plaku të buzëqeshur e mjekërbardhë që sjell dhuratat e Krishtlindjeve hipur në një slitë që udhëhiqet nga dy drerë. Ai futet shtëpi më shtëpi nga oxhaku dhe hedh dhurata dhe ëmbëlsira për fëmijët. Babagjyshi i Krishtlindjeve është mjekërbardhë, faqekuq gjithmonë buzagaz dhe i veshur me pelush. Ky ishte përshkrimi që iu dha në poezinë e pastorit në të cilën nuk përshkruhet veshja e jashtme e tij për të cilën nuk flitet fare. Gjatë dhjetëvjeçarëve që pasuan ai shfaqej i veshur me ngjyra e rroba të ndryshme, asnjëherë njësoj. Paraqitja e jashtme u përcaktua përfundimisht gjatë fushatës së famshme të marketingut të Coca-Colës në vitin 1931, kur Babagjyshi i Krishtlindjeve u shfaq më në fund me një kostum të kuq të rrethuar me pelush të bardhë dhe mbërthyer me një rrip të gjerë. Pikërisht kjo pamje u pranua botërisht si pamja e Babagjyshit të Krishtlindjeve, pamje që ka shoqëruar dhjetëra e dhjetëra Krishtlindje dhe është bërë pjesë e pandashme e festës pa të cilën ajo nuk mund të kuptohet. Sigurisht që miti i Babagjyshit të Krishtlindjeve është shtrirë shumë më përtej festës së fundit të vitit. Ai përveçse në industri ka hyrë edhe thellë në ndërgjegjen tonë si një figurë bujare e zemërbardhë që shpërndan mirësinë kudo e mbi të gjitha nuk e mban meritën për vete, por ia jep atë Zotit, si shenjë e dashurisë së tij të njëjtë për të gjitha qeniet njerëzore. Sipas legjendës moderne, Babagjyshi i Krishtlindjeve natën e tyre shpërndan në të gjithë botën dhurata. Për ta bërë këtë atij i duhet të udhëtojë për 221 milionë kilometra me një shpejtësi mesatare prej 1279 kilometrash për sekondë ose 6395 herë më të madhe se shpejtësia e zërit. Pasaporta e shenjtërisë Shën Nikolasi ka lindur rreth vitit 260 para Krishtit në Patara, diku në Turqinë e sotme U bë peshkop i Myras dhe u burgos më pas nga Perandori Diocletian Mori pjesë në Këshillin e Nikeas në vitin 325 Vdiq në vitin 343, sipas të gjitha gjasave më 6 dhjetor Eshtrat e tij i sollën në Itali, në Bari, në vitin 1087 Gradualisht, figura e tij u transformua në figurën e Babagjyshit të Krishtlindjeve në Itali e vendet rrotull dhe atë të Santa Klausit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Pamja e tij familjare për të gjithë botën e një babagjyshi mjekërbardhë, veshur me të kuqe u bë një figurë universale, pas reklamimit të saj nga Coca-Cola në fushatën e vitit 1931 26 Dhjetor 2009
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 11:52

Brenda meje kam mbet nje femije,s'me eshte plakur shpirti akoma :P :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:04

e shof qe nuk qenke zhvilluar :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:05

Kujdes se syri te genjen mos i beso me mire geeegge :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:09

dalim ndajme lodra bashke 00027003 celebrate005
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:12

:224291241: N'cuk, dua te rritem tani se mbeta pa burre :59654: :541221: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:17

Artemis shkruajti: :224291241: N'cuk, dua te rritem tani se mbeta pa burre :59654: :541221: :541221:
, po mire mi i themi babagjyshit te na sjelli nje burre per ty :541221: :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:20

Ai tallet me mua se vetem burra kuklla me sjell :541221: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:24

me mire mire se e komandon ti si te dush ate burrin kukull :541221: :541221: :541221: ci do prej verteti .. Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788 Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Shkembi Fri 23 Dec 2011 - 12:24

Artemis shkruajti:Une aa..i kam kalu te 40 tash se 40 i kisha vitin qe shkoi :541221:
spaska faj vogelushja qe pret nje bur dhurat nga babagjushi,e vogel o,rritu ene icik :541221:

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:29

dajti modh shkruajti:me mire mire se e komandon ti si te dush ate burrin kukull :541221: :541221: :541221: ci do prej verteti .. Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788 Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788

Me kukllen merzitem se flas vetem une e ai sme pergjigjet :541221: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:30

Shkembi shkruajti:
Artemis shkruajti:Une aa..i kam kalu te 40 tash se 40 i kisha vitin qe shkoi :541221:
spaska faj vogelushja qe pret nje bur dhurat nga babagjushi,e vogel o,rritu ene icik :541221:

Trala lala lalla lalalalalala celebrate005 hophooopi :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:30

Artemis shkruajti:
dajti modh shkruajti:me mire mire se e komandon ti si te dush ate burrin kukull :541221: :541221: :541221: ci do prej verteti .. Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788 Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788

Me kukllen merzitem se flas vetem une e ai sme pergjigjet :541221: :541221:
ta gjej kukull, A merikone mi ti bon te gjitha cfare ti thuash ti :541221: :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:32

Vetem shqip se jam rraciste :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Shkembi Fri 23 Dec 2011 - 12:33

Artemis shkruajti:
Shkembi shkruajti:
Artemis shkruajti:Une aa..i kam kalu te 40 tash se 40 i kisha vitin qe shkoi :541221:
spaska faj vogelushja qe pret nje bur dhurat nga babagjushi,e vogel o,rritu ene icik :541221:

Trala lala lalla lalalalalala celebrate005 hophooopi :541221:
apa dollapa kush eshte fshehur mbrapa,babagjyshi me dhurata :541221:

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:36

Ore ore lule bore :jastikuuu: jemi ylka shembulore :[Vallezojmee]: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:39

ja po ja them babagjyshit me poezi ,, mbase e degjon dhe e ploteson deshiren tende..
babagjysh o babagjysh..
ne Greqi kur te kalosh..
nje porosi mos ta harrosh..
............................
Te gjesh nje burre,,
per ARTEMISEN...
Qe ti flasi ..
ti perkedheli s....
..................
prandaj ti ..
mos me harru..
kete porosi..
me na e mbaru...
....................
:541221: :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:44

Ti ne emer i ri me dukesh
po edhe ne poezi pak ngutesh
Nuk mendova asgje per keq,
E cmund te pritet prej nje Tironci mor dreq,?


Vetem se me duhet ta pranoj,,
Dajti i madh me ate poezi menjen ma mashtroi..
Me pelqeu shume c'far ke rimuar..
pergezime,,s'kam per ta harruar, haha :bokss: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:49

po ate llapen ..
pse ma nxjerr...
une mundohem ..
e ti zeherr...
.................
burre kerkove ,,
per burre u luta..
pse kujton ..
se une ta futa...
..................
hajde kerkojme ..
se jam vetem sonde..
gjejme burre per ty..
per muve nje bjonde :541221: :541221:


Edituar për herë të fundit nga dajti modh në Fri 23 Dec 2011 - 12:50, edituar 2 herë gjithsej
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Shkembi Fri 23 Dec 2011 - 12:49

Artemis shkruajti:Ore ore lule bore :jastikuuu: jemi ylka shembulore :[Vallezojmee]: :541221:
rose_099 trendafilat ne pranver :fighting012_2: trimat e xhaxhit Enver :541221:


Edituar për herë të fundit nga Shkembi në Fri 23 Dec 2011 - 12:55, edituar 2 herë gjithsej

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:53

dajti modh shkruajti:po ate llapen ..
pse ma nxjerr...
une mundohem ..
e ti zeherr...
.................
burre kerkove ,,
per burre u luta..
pse kujton ..
se une ta futa...
..................
hajde kerkojme ..
se jam vetem sonde..
gjejme burre per ty..
per muve nje bjonde :541221: :541221:


ja dhe forumi u ndez
si motor i prish u kurdis

vertet une te thyj ne mes
por kur dikush nervin ma ndez

une peshkoj ata qe grepin e ngaterrojne
dhe kekun me byrekun lemsh i bejne 00027003 :541221: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 12:55

Shkembi shkruajti:
Artemis shkruajti:Ore ore lule bore :jastikuuu: jemi ylka shembulore :[Vallezojmee]: :541221:
rose_099 yrendafilat ne pranver :fighting012_2: e xhaxhit Enver :541221:

ahahahahahha

Shkembi ti je mor dreq,,


po si se mora vesh
nga ato qe ne poezi Dajti ka ngjesh,,, geeegge Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Shkembi Fri 23 Dec 2011 - 12:59

c'faj kam une i ngrati
kur ene mali dajtit
o perber prej shkamit

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 12:59

ai grepi jot ..
qenka prish
e spunon dot...
...............
se ai grep ,,
po te punonte...
skish nevoje..
babagjyshit ti kerkonte...
.......................
:541221: :541221: :541221: ,,
se me prit nga babagjyshi..
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e di vet tii :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 13:04

Shkembi shkruajti:c'faj kam une i ngrati
kur ene mali dajtit
o perber prej shkamit


do me marresh dhe mua me vete here tjeter
se kam ngel ne qytet e spo e gjej dot veten

O malet e Shqiperise e ju o shkembinj te krisur nga trute :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 13:06

dajti modh shkruajti:ai grepi jot ..
qenka prish
e spunon dot...
...............
se ai grep ,,
po te punonte...
skish nevoje..
babagjyshit ti kerkonte...
.......................
:541221: :541221: :541221: ,,
se me prit nga babagjyshi..
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e di vet tii :541221: :541221:

Dajti kur flet ti, romantik behet vendi
e kam gabim apo mua kjo melodia me cmendi? :P
na thuaj ndonje gje bre se spo te zbuloj
ke mijera postime me duhet nje jave ta texoj :vahidrk: :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 13:10

Artemis shkruajti:
dajti modh shkruajti:ai grepi jot ..
qenka prish
e spunon dot...
...............
se ai grep ,,
po te punonte...
skish nevoje..
babagjyshit ti kerkonte...
.......................
:541221: :541221: :541221: ,,
se me prit nga babagjyshi..
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,e di vet tii :541221: :541221:

Dajti kur flet ti, romantik behet vendi
e kam gabim apo mua kjo melodia me cmendi? :P
na thuaj ndonje gje bre se spo te zbuloj
ke mijera postime me duhet nje jave ta texoj :vahidrk: :541221:
..
mos u bej hetuse..
si te jesh qen kufini..
po shif per ate kukllen qe kerkon..
se edhe ne gjum po te mundon..
...........................
sa per postimet e mija ..
mendjen mos e vrit...
se kam edhe bareshe..
gjate kohes kur kullos dhit..
.......................... :541221: :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 13:14

Djema, mireseerdhet mos na tregoni perralla
beni cik fjale me rime mos tregoni barbara
te kene cik lezet e pak rregull keto poezi
se perndryshe behet corbe qe ta hash ti :541221:

Per me troc qe ta merrni vesh po ua them une
poezite po ua mbajti bejini pak a shume si une
jo me rrjeshta copa copa e krejt pa kuptim
por strofa strofa djema, te gjata me dopje sqarim Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 426788
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Fri 23 Dec 2011 - 13:20

asgje vesh ste mora..
asgje nuk te kuptova..
mos nuk je rehat..
ka karrigia gropa..

se kuptoj kte une..
valle ti kush do jesh..
mos ti je mretneshe..
apo valle murgeshe...

kushdo qe te jesh ,,
nuk ka rendesi..
rendesi ka per muve..
te mbarosh pune ne vit te ri ..
............................ 00027003 celebrate005 :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 13:35

Dajti si zog midis nesh fluturoi
erdhi ketu ne forum e kurreshtjen na zgjoi
ka ere te mire dhe me muhabet te lezetshem
kur flet ky, t'gjithe thone qe eshte cuditshem

Duket qe ka profesion te vetin informatiken
por kur ia ze ne goje, "mos ma permend" e iken
ngaqe se dua, hoqa dore dhe sdua te merrem fare
me mire ndertoj urra e rruge neper fusha e male :P

Mos e pyet me, per inteligjence nuk ia merr kush
ta qendis me shkence dhe ske shance ta zberthesh
te jep opinion ne cdo teme qe me shume do te dish
i them gjerat troc, sma ndjen per asgje, kok presh brv :541221:
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 13:47

dajti modh shkruajti:asgje vesh ste mora..
asgje nuk te kuptova..
mos nuk je rehat..
ka karrigia gropa..

se kuptoj kte une..
valle ti kush do jesh..
mos ti je mretneshe..
apo valle murgeshe...

kushdo qe te jesh ,,
nuk ka rendesi..
rendesi ka per muve..
te mbarosh pune ne vit te ri ..
............................ 00027003 celebrate005 :541221:

Amani moj goca amani
ka shkru poezi Dajti
na mburr e na lavderon
se pa ne ora nuk i shkon

Ah cte beje i shkreti ai
vdiq per nje cike dashuri
gjith ato koh ushtare
me sy shalqire (femer) pa pare

Po qysh kur u kthy ne Shqiper
thot une e s'ka njeri
jam komandant i grades se pare
prandaj rrini urte se me mua sbeni dot gare


Po keto jane per shaka
se Dajtin e kemi cun serioz
kur ishte i vogel
enderronte te behej marangos
e nga merzitja qe su be dot marangos
na ngeli qerossssssssssss :541221: :541221:

Do me Dajto? celebrate005
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Sat 24 Dec 2011 - 10:01

Artemis shkruajti:
dajti modh shkruajti:asgje vesh ste mora..
asgje nuk te kuptova..
mos nuk je rehat..
ka karrigia gropa..

se kuptoj kte une..
valle ti kush do jesh..
mos ti je mretneshe..
apo valle murgeshe...

kushdo qe te jesh ,,
nuk ka rendesi..
rendesi ka per muve..
te mbarosh pune ne vit te ri ..
............................ 00027003 celebrate005 :541221:

Amani moj goca amani
ka shkru poezi Dajti
na mburr e na lavderon
se pa ne ora nuk i shkon

Ah cte beje i shkreti ai
vdiq per nje cike dashuri
gjith ato koh ushtare
me sy shalqire (femer) pa pare

Po qysh kur u kthy ne Shqiper
thot une e s'ka njeri
jam komandant i grades se pare
prandaj rrini urte se me mua sbeni dot gare


Po keto jane per shaka
se Dajtin e kemi cun serioz
kur ishte i vogel
enderronte te behej marangos
e nga merzitja qe su be dot marangos
na ngeli qerossssssssssss :541221: :541221:

Do me Dajto? celebrate005
..
.......................
kur te jesh ketu ..
lesh do tjerrim ne...
po mrome kisha pune.
e srrija dot me shume..
.......................
tani viti ri ..
gjithe keto pushime...
gjejm kukull per ty..
nje goce ke shpija ime...
.........................
sa per at shal qirin..
ti fort mire e di..
se ai SHALqiri...
eshte free ne SHqiperi..
......................
dhe per marangozin..
qe te eshte duk qeros..
po e zure qumeshtin..
ai do bohet kos....
..................... :541221: :541221:
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga CuN@BosS/ Sat 24 Dec 2011 - 10:38

Ekziston ne endrra
CuN@BosS/
CuN@BosS/
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : - Shijak -Albania
Postime Postime : 6010
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 42
Hobi Hobi : + Programator @ iNfO!-

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Єямєℓiиdå Sat 24 Dec 2011 - 12:00

PO mo si joEkziston Babgjyshi i Vitit te Ri? 3189159776
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga dajti modh Sat 24 Dec 2011 - 12:11

Artemisa po e pret me pa durim celebrate005
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri? Empty Re: Ekziston Babgjyshi i Vitit te Ri?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi