Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindshmëria, problem i së ardhmes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindshmëria, problem i së ardhmes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lindshmëria, problem i së ardhmes

2 posters

Shko poshtë

Cilat jane arsyet qe shpjegojne renien e lindshmerise ne Shqiperi?

Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_lcap100%Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_rcap 100% 
[ 3 ]
Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_lcap0%Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_lcap0%Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_lcap0%Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_lcap0%Lindshmëria, problem i së ardhmes I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Totali i votave : 3
Back
 
 

Lindshmëria, problem i së ardhmes Empty Lindshmëria, problem i së ardhmes

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 7:49

Lindshmëria, problem i së ardhmes Foshnje
Lindshmëria në Shqipëri ka rënë në mënyrë drastike gjatë dy dekadave të fundit dhe është aktualisht poshtë nivelit të zëvendësimit, por rënia e popullatës e shënuar në dekadën e fundit i dedikohet tërësisht emigrimit dhe aspak lindshmërisë së ulët, vlerëson gazeta “Shqip” në numrin e së premtes.

Vlerësohet se lindshmëria në Shqipëri, një tregues që mat numrin e fëmijëve për grua në moshë riprodhuese, ka rënë në 1.4, nga 2, që ishte në vitin 2000 dhe tre e vitit 1990.

Kjo do të thotë se fëmijët e lindur sot në Shqipëri, nuk mjaftojnë për të zëvendësuar prindërit. Por, kjo gjë pritet të japë efekt pas disa dekadash. Gjatë periudhës 2001-2008, në Shqipëri kanë lindur 333 mijë vetë dhe kanë vdekur 132 mijë vetë.

Numri i lindjeve ka rënë në Shqipëri nga 51 mijë në vitin 2001, në vetëm 36 mijë në vitin 2008. Përsa i përket numrit të vdekjeve, ai ka mbetur konstant në rreth 16 mijë vetë.

Gazeta "Shqip"


Shtesa e popullsisë për këto tetë vite duhej të qe së paku 200 mijë vetë. Por, këta njerëz munguan në censusin e kryer në tetor për shkak se mbi 400 mijë vetë kanë emigruar në drejtim të vendeve fqinje.

Kryeministri Sali Berisha i kushtoi pak vëmendje problemit të rënies së popullatës në Shqipëri gjatë dekadës së fundit kur përshëndeti shpalljen e rezultateve të censusit të mërkurën.

“Zhvillimi tjetër jashtëzakonisht i rëndësishëm është se akoma janë të mira ritmet e shtimit të popullatës. Ka një tendencë në rënie, por në çdo moment kërcënimi qeveria është e gatshme që të ndërmarrë të gjitha masat për të mbështetur politika demografike në interes kombëtar”, – tha Berisha.

Ka një tendencë të përgjithshme për të anashkaluar faktin se rënia e popullatës është pasojë tërësore e arratisjes nga vendi të shumë brezave të të rinjve që nuk gjejnë asnjë mundësi tjetër në vend.

Vlerësohet se rreth 30 mijë shqiptarë çdo vit hyjnë në moshë madhore ndërsa tregu i brendshëm i punës në sektorin jobujqësor ka krijuar gjithsej 20 mijë vende punë në dhjetë vjet.

Për ata që jetojnë në fshat, situata është edhe më dramatike për shkak se toka nën pronësinë e familjeve fshatare shqiptare është më pak se 1 hektar dhe se kjo sipërfaqe është e pamjaftueshme për t’i dhënë punë mbi 560 mijë shqiptarëve që sipas llogarive të qeverisë, janë të vetëpunësuar në bujqësi.

Për rrjedhojë, është e qartë se shumica e të rinjve vendosin të ikin dhe një pjesë e madhe e tyre, pavarësisht se rezultojnë të papunë afatgjatë apo të vetëpunësuar në bujqësi, në të vërtetë janë duke punuar emigrantë nëpër Europë.

Ndërkohë, numri i lindjeve ka rënë në Shqipëri nga 51 mijë në vitin 2001, në vetëm 36 mijë në vitin 2008. Përsa i përket numrit të vdekjeve, ai ka mbetur konstant në rreth 16 mijë vetë. Shtesa e popullsisë shqiptare (përfshirë edhe ata që nuk jetojnë në Shqipëri), ka rënë nga 38 mijë në vitin 2001, në 20 mijë në vitin 2008.

Me siper mund te jepni voten tuaj
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Lindshmëria, problem i së ardhmes Empty Re: Lindshmëria, problem i së ardhmes

Mesazh nga Anakonda Thu 26 Jan 2012 - 1:37

Te gjitha por nje nder to jane edhe veshtiresite ekonomike.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi