Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës

Shko poshtë

Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës Empty Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës

Mesazh nga Aяtємιѕα Mon 2 Jan 2012 - 4:25

Rikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës Pazari-i-vjeter-i-TiranesRikthehet Pazari i vjetër në qendër të Tiranës Tirana-e-vjeter
Tiranë, 30 dhjetor 2011, NOA – Një nismë për të sfiduar abuzuesit, por mbase edhe për të rikthyer simbolikisht një vlerë të hershme kryeqytetit shqiptar, Pazarin e vjetër, një nga vlerat monumentale dhe kulturore të Tiranës, i shkatërruar për të ndërtuar aty godinën e Pallatit të Kulturës në vitet e diktaturës.

Për të sfiduar të gjithë ata tregtarë që përtej inspektimeve të përditshme nëpër tregjet e kryeqytetit, abuzuan rishtas me çmimet e produkteve të shportës, në vigjilje të natës së madhe të ndërrimit të viteve, duke përdorur etiketa të dyfishta, Bashkia e Tiranës çeli sot për tregtarët e ndershëm, Tregun e vjetër të Tiranës, që gjendet prapa godinës së Teatrit të Operas dhe Baletit, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Kjo nismë u ndërmor pasi tregtarë të ndryshëm në tregun e Uzinës Dinamo dhe tek Pazari i Ri, kishin rritur çmimet e ushqimeve, duke shpërfillur edhe monitorimin e përditshëm të Task-Forcës së Bashkisë.

Sipas Panaritit rritja më e lartë e çmimeve në mënyrë të pajustrifikuar u vu re tek Pazari i Ri.

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Edmond Panariti gjatë çeljes së tregut tradicional deklaroi se çmimet e aplikuara në këtë treg janë çmimet reale të përcaktuara nga kërkesë-oferta dhe jo çmimet abuzive, që vendosin shumë syresh.

“Ne ndodhemi këtu tek Pazari i vjetër tradicional i Tiranës dhe ne iu drejtuam të gjithë tregtarëve të ndershëm, atyre që kanë mbajtur sistematikisht marrëdhënie korrekte me konsumatorët, duke aplikuar çmime dinjitoze, çmime preferenciale, natyrisht duke garantuar edhe normën e tyre të fitimit, sepse ne jemi një shoqëri e tregut të lirë, por që nuk kanë abuzuar. Këtyre tregtarëve, Bashkia e Tiranës u vë në dispozicion qendrën e qytetit, u vë në dispozicion tregun e Pazarit të vjetër të Tiranës, për të tregtuar mallrat e tyre në mënyrë dinjitoze dhe me çmime konkuruese”, tha Panariti.

Sipas tij, ky treg do të jetë tregu i lirë nëse mbajnë çmimet e duhura, ndërsa tregu i atyre që abuzojnë do të jetë tregu i ngrirë.

“Ata spekulantë që synojnë të mbajnë çmime të larta do të jenë të margjinalizuar. Ky është tregu i lirë, këto janë çmimet reale të përcaktuara nga kërkesë-oferta dhe jo çmimet abuzive që dikush tjetër ka vendosur t’i mbajë. Pa dyshim, ky është tregu i lirë, nëse duan të mbajnë këto çmime, le t’i mbajnë, por tregu i tyre nuk do të jetë treg i lirë, do të jetë treg “i ngrirë”, nënvizoi nënkryetari i Bashkisë së Tiranës.

Gjatë çeljes së pazarit tradicional, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës tha se ky do të jetë tregu i qytetarëve dhe i Tiranës.

“Ne jemi të vendosur që të përçojmë këtë mesazh ndaj konsumatorit, blerësve, ndaj qytetarëve që: Bashkia është përkrah tyre, kundër abuzivistëve, kundër spekuluesve dhe kjo do të jetë një politikë konstante, që nuk do të jetë vetëm në trajtën e fushatave, por do të jetë sistematike, duke filluar që nga viti që vjen”, u shpreh Panariti.

Pazari i vjetër i Tiranës njihej si një nga vlerat më të bukura monumentale të Ballkanit.

Aty ishte e përqendruar tërë jeta e kryeqytetit.

Nëpër rrugicat me kalldrëm ndodheshin dyqanet e artizanatit, lëkurëpunuesve, samarxhinjve, prodhuesit e poçerive, bukëpjekësve, e shumë zanate të tjera, që në atë kohë, ishin tejet të përdorura.

Pazari ishte i përhapur nëpër tërë që niste tek sheshi Skënderbej e vijonte në lagjen e Dibranëve, e më tutje e që sot njihet si Tirana e vjetër.

Kjo zonë me kalldrëm përbënte pikën kyç për Tiranën nga pikëpamja arkitekturore.

Shtëpitë e banimit ndodheshin në lindje të tij, ndërsa në jug më pas u ndërtuan ndërtesat qeveritare të kohës së mbretërisë.

mit/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi