Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Trendafilat magjepses People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Trendafilat magjepses People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trendafilat magjepses

2 posters

Shko poshtë

Trendafilat magjepses Empty Trendafilat magjepses

Mesazh nga Shkembi Fri 3 Feb 2012 - 9:49

''Lulet me te mrekullueshme qe kam pare.''
''Dhurata me e bukur per nje mik te dashur.''
''Nje menyre per te thene:Dikush te ka per zemer.''

Ndoshta edhe ju jeni dakort me keto fjale.Nga te gjitha bimet me lule,si ato qe rriten ne natyre edhe ato qe kultivohen nga njeriu,ndoshta asnjera nuk ka marre me shume levdata anembane botes sesa trendafili.Per shekuj me radhe ai ka pushtuar imagjinaten e njeriut.Ka frymezuar vargjet e poeteve dhe shpesh edhe veprat e piktoreve e te skulptoreve.Shekspiri e madheroi ate me vargjet e famshme te tragjedise Romeo dhe Xhulieta:''Po c'far permban nje emer?Trendafili do kish te njejten ere me cdo emer.''Fale trendafilit jane krijuar dhe forcuar miqesi te reja,jane riperterire marredhenie te acaruara dhe shume te semure jane ngritur shpirterisht.................................
Ne te kaluaren,para se njerezit te zbulonin vetite e tij magjepsese,trendafilat e eger rriteshin me bollek ne natyre.Sot duke ndjekur me kujdes metoda hibridizimi artificial,disa nga me shume se 100 llojet e trendafilave te eger jane kryqezuar qe te japin ato mijera varietete trendafilash qe njihen sot.Si rrjedhoje,kjo lule eshte bere e njohur ne mbare boten dhe gjendet pothuajse ne cdo skaj.Me te famshmit dhe me te kultivuarit jane trendafilat hibride pa arome......................................

A do te kete ndonjehere trendafila te Kalter?

Trendafili ka bere nje rruge te gjate deri me sot.Gjithsesi udhetimit te tij nuk i ka ardhur fundi.Ne kete fushe po perdoren shume teknika te reja kryqezimi dhe kultivimi.Jane te pakta lulet qe mund te japin nuancat e ndryshme qe japin trendafilat.Cilat ngjyre ju pelqen me shume?Trendafili i bardhe,i verdhe,roze,i kuq i mbyllur apo ngjure hide?Shumica e ketyre perftohen duke perdorur metoda te ndryshme kryqezimi.

Per shembull,a e dini qe,ndonese njerezit flasin per trendafila te Kuq,lulet vertet te kuqe nuk ekzistonin ne familjen e trendafilave?Kjo familje nuk e ka genin qe jep pigmentin e kuq.E kuqja e ndezur erdhi nga nje mutacion gjenetik,qe ndodhi rreth vitit 1930.Si perfundim,kjo solli nuancat e kuqe te shndritshme qe shohim te trendafilat sot.Megjithate,ne te gjitha varietetet e trendafilave,nje ngjyre mungoi per mje kohe me te gjate,e Kaltra.Geni qe jep ngjyren e kalter,pra pigmentin delfinidine,nuk gjendet ne familjen e trendafilave.Megjithate,pas vite kerkimesh,nje shoqeri australiane ne bashkepunim me nje shoqeri japoneze,krijuan ne vitin 2004 nje trendafil te Kalter.Kjo u arrit fale inxhinierise gjenetike.Gjithsesi ka ende pune per te arritur nuanca me te mbyllura te se kaltres. P.s. e postova ketu se skishte tem per botaniken.

[Postuar per here te pare nga Shkelba tek U.E. marre me shkurtime.]
Trendafilat magjepses DSC_0024-3Trendafilat magjepses Lule-300x180Trendafilat magjepses 34489_413366330788_224667565788_4416008_8263549_n
Trendafilat magjepses 6046341657_7da8783760


Edituar për herë të fundit nga Shkembi në Tue 6 Mar 2012 - 11:21, edituar 2 herë gjithsej

Shkembi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 9500
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 17/10/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Trendafilat magjepses Empty Re: Trendafilat magjepses

Mesazh nga Anakonda Tue 6 Mar 2012 - 8:06

Qenkan me te vertete trndafila magjepes.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi