Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thënie për gjuhën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thënie për gjuhën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thënie për gjuhën

3 posters

Shko poshtë

Thënie për gjuhën Empty Thënie për gjuhën

Mesazh nga WebMaster Tue 6 Oct 2009 - 9:08

Gjuha është tepër e rëndësishme për t'ua lënë vetëm gjuhëtarëve”
Heidegger


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha Shqipe është i vetmi mjet i ndriçimit dhe i përparimit moral.
Ajo është një gjuhë e fuqishme dhe e bukur që duhet të jetë krenaria e folësve të saj dhe një mjet i shenjtë për zhvillimin kulturor dhe intelektual të kombit të vjetër shqiptar”
Holger Pedersen


Thënie për gjuhën F_vija
“Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet”
Filip Shiroka


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha është pasqyra më e qartë e një kombi dhe e kulturës së tij”
Eqrem Çabej


Thënie për gjuhën F_vija
“Shenjat e civilizimit të një populli janë:

  1. si kujdeset ai për drunjtë e tij,
  2. si kujdeset ai për fëmijët dhe pleqtë
  3. si sillet ai me gjuhën e tij.

Por gjuha është më e rëndësishme. Është detyrë e tij që ta ruaj dhe ta kultivoj atë si vlerë kulturore dhe si tipar identiteti”
Erwin Chargaff


Thënie për gjuhën F_vija
“Themelin e diturisë dhe të atdhetarisë e përbën gjuha shqipe”
Mit’hat Frashëri


Thënie për gjuhën F_vija
“Fjala e huaj në gjuhë është si dhia ndër dhen”
N. Frashëri


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha më e mirë se gjithçka tjetër jep shpesh dritën ose mjerimin e një kohe”
I. Kadare


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha shqipe ka aq pasuri fjalësh e është e ardhshme e plot gjallëri e jetë, sa mund të përkthehen në të klasikët e çdo kombi, e çdo kohe”
Gj. Fishta


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha letrare s’është vetëm thesari i kulturës sonë, por edhe mjet i fortë për mbrojtjen e etnisë shqiptare”
I. Ajeti
“Gjuha është sendi më i çmueshëm i një populli dhe për popullin shqiptar është i vetmi thesar”
E. Çabej


Thënie për gjuhën F_vija
“Ka një mjet me anën e të cilit kërkimtari është në gjendje ta ndriçojë, deri-diku, muzgun e fillimeve të popullit shqiptar dhe të hyjë në kohën që shtrihet përtej dëshmive historike. Këtë mjet e jep gjuhësia”
N. Jokl


Thënie për gjuhën F_vija
“Larg gjuhës shqipe, larg të qenit shqiptar”
Q. Murati


Thënie për gjuhën F_vija
“Mbrojtja e gjuhës është detyrë dhe peng nderi për çdo shqiptar”
Gj. Shkurtaj


Thënie për gjuhën F_vija
“Viktimat e gjuhës janë më të shumta se ato të shpatës”
S. Frashëri


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”
Populli


Thënie për gjuhën F_vija
“E mjera shqipe, ç’i punojnë e s’ka gjuhë të ankohet!”
T. Zavalani


Thënie për gjuhën F_vija
“Zot! Jepu shqiptarëve vullnet dhe logjikë që të flasin shqip të paktën kur janë në Shqipëri. Se, siç kanë zënë disa, shpejt a vonë do ta bëjnë atdheun babiloni gjuhësh, ku s’do ta marrë vesh qeni të zonë”
N. Bulka


Thënie për gjuhën F_vija
“Duke lexuar autorët që shkruajnë mirë, mësohesh të flasësh mirë”
Volter


Thënie për gjuhën F_vija
“Ai që e zotëron gjuhën e vet vlen më tepër se ai që pushton një qytet”
Një mendimtar i lashtë


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha e keqe sjell shumë të këqija”
Latine


Thënie për gjuhën F_vija
“Gjuha është institucion mbi të gjitha institucionet”
Heidegger


“Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është pasqyra më e qartë e një kombësie dhe e kulturës së saj. Shkalla e pasurisë dhe e pastërtisë së gjuhës është tregues i nivelit të kësaj kulture”
E. Çabej
Thënie për gjuhën 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Thënie për gjuhën 30l12rc Pytje & Përgjigje Thënie për gjuhën 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie për gjuhën Empty Re: Thënie për gjuhën

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Fri 29 Jul 2011 - 5:00

Kjo teme zhvendoset nga Letersia Shqiptare, ne nenforumin e Gjuhes Shqipe...Ju Faleminderit...
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie për gjuhën Empty Re: Thënie për gjuhën

Mesazh nga Anakonda Sat 5 May 2012 - 19:03

Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është pasqyra më e qartë e një kombësie
dhe e kulturës së saj. Shkalla e pasurisë dhe e pastërtisë së gjuhës
është tregues i nivelit të kësaj kulture”
kjo mpleqeu ma shum

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thënie për gjuhën Empty Re: Thënie për gjuhën

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi