Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kosova trajton azilin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kosova trajton azilin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kosova trajton azilin

2 posters

Shko poshtë

Kosova trajton azilin Empty Kosova trajton azilin

Mesazh nga LaDescarada Fri 24 Feb 2012 - 4:06

Një aspiratë kombëtare për integrimin e shpejtë evropian po e bën Kosovën të dyfishojë përpjekjet e saj për dhënien e azilit.
BE po ndihmon qeverinë e Kosovës në riatdhesimin e shtetasve të saj që kanë kërkuar pa sukses azil në vende të tjera dhe po përmirëson gjithashtu kushtet për azil-kërkuesit e rinj të mundshëm në Kosovë.

Megjithëse Komisioni Evropian po mbikëqyr përparimin e Kosovës në këtë çështje, Khaldun Sino, kreu i Zyrës së KE-së në sektorin e Prishtinës për politikën, ekonominë e integrimet, tha se Kosova duhet t'a marë përsipër këtë detyrë.

"Një nga çështjet që qeveria duhet të shqyrtojë është fillimi i fushatave të ndërgjegjësimit në lidhje me udhëtimet në Evropë; se cilat janë opsionet, cilat nuk janë opsionet," tha Sino.

Kreu i departamentit të azilit pranë Ministrisë së Brendshme, Islam Caka, tha se problemi ndodhi kur Serbia, Maqedonia e Shqipëria u bashkuan me sistemin e liberalizimit të vizave me BE.

Këtë muaj, një qendër e re për azil-kërkuesit u hap pranë Prishtinës. Një dhurim i KE-së prej 1.5 milionë euro e financoi qendrën, e cila mund të strehojë deri në 150 persona. Qendra e vjetër mund të strehonte vetëm 20 persona.

Nga Safet Kabashaj për Southeast European Times në Prishtinë -- 23/02/12

var pod = 'http://www.setimes.com/audio/setimes/podcast/2012/02/23/02232012-sq.mp3';
Event.observe(window,'load',function(){loadPlayer('player14',true)});
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kosova trajton azilin Empty Re: Kosova trajton azilin

Mesazh nga Anakonda Tue 6 Mar 2012 - 7:57

Keshtu esht cte bejn ndryshe.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi