Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin

2 posters

Shko poshtë

Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin  Empty Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 14 Feb 2012 - 5:12

Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin  Tirana-1Vendet e Bashkimit Europian kanë shumë vite tashmë që nuk pranojnë më azilantë politikë nga Shqipëria, megjithatë, rreth 1 mijë shqiptarë çdo vit vijojnë ta tentojnë.

Lajmi bëhet i ditur nga gazeta "Shqip", që citon databazën e institutit evropian të statistikave, Eurostat. Gjatë gjysmës së parë të vitit 2011, 700 shqiptarë aplikuan për azil nga 680 që patën aplikuar në gjashtë muajt e parë të vitit 2010.

Në të dyja rastet, rreth 90 për qind e kërkesave u refuzuan, por norma e refuzimit qe pak më e ulët gjatë vitit 2011, (ndoshta për shkak të trazirave të 21 janarit).

Shumica e kërkesave për azil janë rregjistruar në Greqi dhe Francë, pasuar nga Britania e Madhe dhe Suedia. Në Greqi aplikuan 200 vetë nga të cilët, 195 u refuzuan ndërsa në Francë aplikuan gjithashtu 200 dhe u refuzuan 190 vetë.

Norma më të larta suksesi kanë patur aplikimet në Belgjikë, Britani e Suedi. Në Belgjikë aplikuan 30 vetë dhe u refuzuan vetëm 15 kërkesa ndërsa në Britani, aplikuan 105 vetë dhe u refuzuan 90.

Ajo që vërehet është që norma e refuzimit në Belgjikë ka rënë nga 100 për qind në tremujorin e parë të vitit 2010 në vetëm 50 për qind gjatë vitit 2011.

Kjo rritje e numrit të pranimit të kërkesave për azil në BE mund të lidhet me ngjarjet e 21 janarit. Ndërkohë, vendet e tjera si Suedia apo Britania e Madhe nuk është se janë prekur shumë nga ngjarjet në fjalë pasi norma e tyre e refuzimit nuk ka ndryshuar shumë.

Gjatë vitit 2010, 1285 shqiptarë aplikuan për azil dhe 90 për qind e tyre u refuzuan. Gjatë vitit 2009, patën aplikuar 1615 shqiptarë, nga të cilët, 1435 vetë ose 89 për qind qenë të pafat.

Shqiptarët kanë zhvilluar strategji të shumëfishta për të lehtësuar emigrimin dhe integrimin e tyre në vendet e zhvilluara, përfshirë në shumë raste sajimin e hasmërive politike apo ngjarje gjakmarrjeje.

Pas heqjes së vizave në dhjetor 2011, një numër i konsiderueshëm shqiptarësh u paraqitën në Bruksel me dokumente që vërtetonin se kishin një gjakmarrje në atdhe dhe rrezikonin të vdisnin.

Belgjika e refuzoi shumicën dërrmuese të këtyre aplikimeve ndërsa disa shoqata që lëshonin vërtetimet janë aktualisht në procedim penal.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin  Empty Re: Rreth 1 mijë shqiptarë në vit tentojnë azilin

Mesazh nga Anakonda Tue 6 Mar 2012 - 7:59

Keshtu esht kur nuk te mbaj femijet,ket rrugzgjidhje ke.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi