Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit

Shko poshtë

Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit Empty Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit

Mesazh nga Emona Sat 3 Mar 2012 - 1:46

Tetovë: Promovohet “Libri i fluturave” i Veton Surroit 29-A-KUlt-Tetove.Pas promovimit fundvitin e kaluar me rastin e ndarjes së shpërblimeve vjetore për gazetari e letërsi, “Rexhai Surroi”, në Prishtinë, “Libri i Fluturave”, me autor Veton Surroin, paraqitet sot edhe në Tetovë. Në promovimin që bëhet nën organizimin e Universitetit të Evropës Juglindore, përpara studentëve dhe pedagogëve të kësaj qendre universitare, si dhe në prani të shumë personaliteteve të shquara nga jeta kulturore, shkencore, politike e diplomatike, për librin mbi zhvillimet dramatike të vitit 2001 në Maqedoni, do të flasin studiuesit Rizvan Sulejmani e Sefer Tahiri, si dhe ambasadori I Shqipërisë në Maqedoni, Arben Çejku.

“Veton Surroi ndërmjetësoi dhe bëri atë që gati për secilin ishte e pamundur: unifikimi i faktorit politik dhe faktorin ushtarak në Maqedoni në të ashtuquajturin “Takim i Prizrenit”, apo si thuhet në libër “Furra e paqes”, në të cilën do të arrihej një marrëveshje historike e këtyre dy faktorëve, e cila mund të analogjizohet me marrëveshjen e Lushnjës të viti 1920, apo me Marrëveshjen e Mukjes të vitit 1944-1945. Mirëpo marrëveshja e Prizrenit, pavarësisht nga presionet e jashtëzakonshme, sidomos kundër liderit politik Arben Xhaferit, nuk u shkel as për një shkronjë, transmeton Koha.

Po kaq protagonist sa në marrëveshjen e liderëve shqiptarë të Maqedonisë, Veton Surroi del edhe në trekëndshin e negociimit shqiptar-ndërkombëtar, dhe shqiptaro-maqedono-ndërkombëtar duke u kurorëzuar ky negocim me marrëveshjen e Ohrit, ku shteti i Maqedonisë mori obligime decidive për avancimin e statusit të shqiptarëve të këtij vendi.

”Libri i fluturave” zbulon shumë të panjohura deri më tani, jo vetëm për opinion publik në Maqedoni, por edhe ata që kanë qenë të lidhur, në një ose formë tjetër, drejtpërdrejtë me luftën e viti 2001 në këtë vend. Ai lexohet me një frymë për shkak se është i shkruar nga një penë tejet e sprovuar në eseistikën dhe publicistikën shqiptare,”- thotë për Kohën Ditore, publicist Qani Mehmedi, njohës po ashtu i zhvillimeve në Maqedoni./knninfo/


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi