Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet

2 posters

Shko poshtë

 Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet Empty Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet

Mesazh nga Emona Fri 9 Mar 2012 - 0:10

 Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet Mrs%20bellAjo ishte nje fantazem shume e kulturuar.

Figura e zbehte me pamje nga koha Edwardian-e e vizitonte shume shpesh rezidencen e Alan Smith, gjithmone e shoqeruar nga muzika e Chopin. Keshtu kane deklaruar te gjithe ata persona te habitur qe ne nje rast apo ne nje rast tjeter kane qene deshmitare te shfaqjes se fantazmes se saj.

Interesi i kesaj fantazme ne kete shtepi ishte nje mister, pasi asnje histori e shtepise nuk lidhej me te. Misteri vazhdoi deri sa ne nje vend ne shtepi u gjet nje pikture te cilen pronari nuk e kishte vene re me pare dhe qe duhej te portretizonte fantazmen te ulur ne nje piano.

Kur portreti u kthye ne dhomen e piktures se Heale House, fantazma nuk u shfaq me. Zoti Smith u terhoq aq shume nga shfaqjet e fantazmes dhe nga piktura sa vendosi qe te hetonte historine e kesaj pikture dhe te kuptonte me shume.

Ai pasi beri disa kerkime zbuloi historine e trishte te mysafires se paftuar.

Fantazma e gruas qe e vizitonte ne shtepine e tij ishte Zonja Bell, nje prej banoreve te meparshme te rezidences me 15 dhoma. Zonja Bell kishte falimentuar dhe ishte e detyruar qe te shiste te gjitha gjerat e saj, duke perfshire ketu edhe portretin e saj shume te dashur, shume pak para vdekjes se saj ne fillimin e viteve 1900.

Zoti Smith tha: "Fantazma e saj ecte neper koridore dhe neper dhoma, zakonisht rreth ores nje te nates." Ai vazhdoi: "Ajo zakonisht ishte e mbuluar nga nje si mjegull ngjyre blu dhe vinte verdalle, kembet e saj nuk dukeshin." "Ndonjehere edhe frikesohesha pasi ajo vinte ne mes te nates ne fundin e krevatit tim."

"Mendova qe duhet te kishte nje shpjegim shkencor per kete, por njerez te tjere qe vizitonin shtepine ishin te tmerruar nga keto shfaqje te fantazmes." "Tani mendojme se ajo ka rene ne qetesi pasi i eshte rikthyer piktuara e saj."

Familja Smith e ka pare shfaqjen e fantazmes shume shpesh neper shtepine e tyre prane Bideford, Devon, perpara se prane Zotit Smith te afrohej nje shites i zones dhe ta pyeste: "A jeni ju mjeshtri i Heales?"

Pas shume kerkimeve dhe pas zbulimeve te tij Smith mendonte qe piktura duhet te kthehej ne shtepine e saj. Piktura ishte bere nga Cyril Roberts, nje piktor me bazen ne Paris.

"Nga ato cfare ne dime per Zonjen Bell ajo ishte nje grua shume e kulturuar." - tha zoti Smith. "Duhet te kete qene shume e veshtire per te qe te shihte qe te gjitha gjerat e saj te shiteshin. E sidomos nje gje me vlere emocionale per te sic ishte ajo pikture."

Ai konfiromi qe mbasi piktura u vu ne vendin e vet, fantazma e zonjes Bell nuk u shfaq me neper shtepi. Ndoshta tani eshte e qete dhe mund te largohet.

"Ne madje u munduam edhe te perdornim nje Ouija Board (perdoret per te therritur shpirtrat e te vdekurve) per ta rikthyer, por duket se ajo eshte larguar pergjithmone." "Duket sikur ajo nuk ka me asnje arsye qe te qendroje ketu, pasi tani eshte e qete." - tha ai. (F.B/Infoalbania)

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet Empty Re: Fantazma e zonjes Bell pushon e qete pasi piktura kthehet ne vendin e vet

Mesazh nga Anakonda Wed 17 Jul 2013 - 18:17

10 llojet e mistershme te fantazmave
1. Fantazma e kafsheve

Kafshet jane ndonjehere pjesetaret me te dashur te familjeve, por pasi ngordhin, shpirtrat e tyre ndjehen te braktisur. Fantazma kafshesh jane raportuar ne shume raste. Gjuetia famekeqe e Bell Witch qe pllakosi familjen e John William Bell ne vitet 1800, ka raportuar edhe me shume raste fantazmash te kafsheve. Prezenca e tyre nuk behet e pranishme vetem nga shfaqja por edhe nga era dhe tingujt e ndryshem. Nuk eshte e pazakonte, qe shfaqjet e fantazmave te kafsheve te sjellin zhurma gjurshem, te gervishtura muresh dhe dyersh apo edhe lehje (ose mjaullima, apo zhurma perkatese e kafshes).

2. Demoni i turmave

Demonet e grupeve te medha jane anmali shume te cuditshme. Nderkohe qe demonet jane tekufizuar ne shfaqjen e tyre nga koha dhe vendi, demonet e turmave specifikisht shfaqen ne turma te medha njerezish. Nuk dihet perse terhiqen kaq shume nga gurpet. Teorite variojne nga energjia specifike qe ka nje vend i caktuar, ne terhqjen qe mundte kete nga fotografia ose personi prane te cilit ndodhet. Shfaqjet standarte te tyre jane bere raste te vecanta neper filma, por demonet e turmave synojne te shfaqen aty ku ka shume njerez.  

Kur shfaqen ne film, ata mund te marrin forma te ndryshme te shtremberuara, qe jane pothuajse te padallueshme per syrin e njeriut. Ne kete fotografi, mund te shikoni pjesen e shenjuar, qe tregon nje koke ne formen e zvarranikut,  gati per te kafshuar personin qe ka ngjitur. Ne te njejten fotografi, ne mes te pamjes, duket nje fytyre qe eshte e vetmja qe shikon ne drejtim te kundert te publikut, dhe ka nje shikim te shperfytyruar drejt kameres qe ka perballe. Pervecse qendrojne ne mes te turmave, keto fantazma vije edhe ne numer te madh. Ndoshta kane nevoje te vihen re?


3. Vortex

Vortex-i eshte nje fenomen i mbinatyrshem qe disa njerez qe studiojne fushat paranormale te fenomeneve, nuk e kane kuptuar asnjehere deri ne fund. Eshte fenomen i paveshgueshem nga syri i njeriut, dhe shfaqet vetem neper portrete apo poza fotografish. Vortex-i eshte i gjate, ne formen e nje cigareje apo shufre metali, dhe shfaqet si nje dizenjo e perthyer drite ne ajer. Ata e bejne te pranishem veten e tyre nepermjet temperatures se ajrit, duke e ftohur menjehere zonen qe pushtojne. Ky fenomen shfaqet vetem brenda shtepive dhe ambienteve te mbyllura, ck ate con te besosh se mund te jene shpirtra te banoreve te hershem te godinave, ose Vortex eshte thjesht mjeti me te cilin shpirtrat bejne udhetimin nga dimension ii tyre, ne tonin.
4. Fantazma e pa jete

Fantazma e pajete, eshte shfaqje e hijeve te objekteve te ndryshme si Anija Fantazme, apo Holandezi Fluturues qe ka terrorizuar marinaret ne det te hapur gjate shekullit te 17-te. Tashme ai nuk ka me vemendjen e njerezve si ne ate kohe dhe pothuajse eshte harruar frika qe percjell. Keto fantazma shfaqen ne te gjitha format, jo vetem si anije. Mund te jene maina, trena, madje edhe llampa te shperndara. E vetmja gje qe te gjitha e ane te perbashket eshte rutina. Ato shfaqen gjithmone ne te njejtin vend dhe kohe, udhetojne ne te njejten rruge qe kane udhetuar (apo gjendur) ne momentin e shkaterrimit te tyre. Fantazmat jane te ngrira ne kohe, duke perseritur vazhdimisht momentet e fundit, pa nderprerje, pa asnje shprese clirimi nga cikli i tyre i perjetshem i perseritjes.

5. Doppelganger

‘Doppelganger’ eshte unike nder fantazmat e tjera. Perkufizimi i kesaj fjale qe vjen nga gjermanishtja, gjendet pikerisht ne vete emrin ‘kalimtar  dyfishte’. Kjo lloj fantazme ka aftesine ta projektoje veten ne me shume se nje vend ne te njejten kohe, sic do shpjegon edhe emri. Mesa dihet deri tani, asnje lloj fantazme tjeter nuk e ka patur kete aftesi. Ceshte me e frikshmja ne kete aspekt, eshte se personi qe projekton fantazma, mund te jete ende gjalle. Pra fantazma, merr tiparet e nje personi te gjalle, ne vende ku personi qe jeton, mund te mos jete i pranishem.

Nje tjeter skenar i zakonshem i shfaqjes se tyre eshte se shfaqen ne imazhin e nje personi te afert, vetem per te zbuluar me vone qe ky person ka vdekur pikerisht ne monetin e shfaqjes se imazhit. Miti thote se doppelganger i paraprin njefare tragjedie. Mendohet se Abraham Linkoln ka pare Doppelgangerin e tij ne pasqyre vetem pak moment perpara se ta vrisnin. Poeti Percey Bysshe Shelley, e ka pare fantazmen e tij ne enderr.
Askush nuk e si se cfare eshte Doppelganger ne te vertete. Teoria persiston, por fakti qe eshte nje fenomen paranormal, nuk te nxjerr ne asnje konkluzion te sigurte. Ata mund te jete projeksione enigmatike yjore te personave te gjalle, ose shpirti aktual in je personi, qe eshte ndare nga jeta dhe viziton njerezit e tij te dashur qe ka lene pas.
6. Kobold

Kobold-i mendohet te jete nje shpirt i vogel djallezor qe u ben truke dhe hile te vogla njerezve, duke corganizuar gjerat qe i kane zene hapesiren ku ndodhet ai. Ata mund te jene miredashes oe keqdashes, varet nga rrethanat. Ata mund te krahasohet me kameleonet, dhe materializohen ne forma te ndryshme kafshesh ose elementesh si psh. Zjarri.  

Historia e shfaqjes se tij fillon ne vitin 1931, afer Dalby-t, ne ishullin e Njeriut dhe njihet si historia e Gef-it. Ne shtator te ketij viti, familja Irving,  filloi te degjonte tinguj qe u ngjanin gervishtjeve te kafsheve ne muret e shtepise, ne fermen e tyre. Pervec zhurmave te kafsheve, bente edhe zhurma foshnje. Me pas, e prezantoi veten si Gef. Ai deklaronte se ishte nje shpirt tokesor ne formen e nje manguste (lloj brejtesi), qe mesa duket ishte zbuluar nga vajza 13-vjecare e familjes Irving, Voirrey, qe ishte ne fakt, e vetmja qe e shihte Gef-in.  Ajo e pershkroi kafshen sin je brejtes me ngjyre kaf ne te verdhe, me bishtin me shume qime. Gef ishte shume miqesor me familjen, por shume i prape me vizitoret (te cileve u gjuante sende te cfaredollojshme) apo komshinjte te cilet i spiunonte vazhdimisht. Ditet e sotme, kjo histori nuk eshte zgjidhur, madje eshte harruar.
7. Lemur-et

Lemuret i kane rrenjet qe ne Romen e Lashte. Fantazmat ishin kaq te rendesishme ne ate kohe, sa jane krijuar shume mire rreth tyre. Ai njihej si nje qenie e keqe. Mendohej se ai permbante inat dhe urrejtje per faktin qe ishte ndare nga jeta pa marre ritualet e duhura te funeralit te tij. Nje Lemur mund te jete edeh nje fantazme e personit qe ka vdekur pa marre nderimet e duhura nga familja. Lemuri shpesh shfaqet ne erresire dhe fatkeqesi. Romaket kishin percaktuar disa dite ne muajin maj per tua kushtuar ketyre fantazmave. Pikerisht kjo, u quajt Lemuralia.
8. Rishfaqjet eterike

Ne mund te kemi degjuar histori apo te kemi pare njerez te humbasin energjine dhe forcene tyre kur ndodhen ne ambiente te pushtuara nga fantazma. Kjo i atribuohet presences se rishfaqjeve eterike. Keto lloj fantazmash deri me sot kane qene shume te rralla. Mendohet se qenia e tyre eshte e perbere nga substanca jo tokesore, si djaj nga dimensione te panjohura. Keto qenie, konsiderohen si teper te rrezikshme, pasi marrin kontroll te madh mbi energjine dhe emocionet e viktimave. Pavaresisht rrezikshmerise se tyre ne renditjen e kategorise se fantazmave, askush nuk flet per to.
9. Fanitje te mbetura historike

Kjo lloj fanitjeje eshte teper e rralle, dhe nuk permendet pasi shumica e njerezve nuk e kane provuar asnjehere. Fanitja e mbetur, eshte si nje kasete video-je qe e kthen vazhdimisht per te pare vetem ndonje copez. Ky eshte nje cilek i pereritur panderprerje. Keto qenie mund edhe te bejne gjera te perseritura ne nje kohe te caktuar. Fenomeni pra, eshte nje ‘mbetje’ e rregullt fantazme, por e amplifikuar (perforcuar) ne graden e 10-te, qe perfshijne shfaqje te ndryshme te copezave te ngjarjeve apo skena te tera historie te perseitura vazhdimisht.

Ne gusht te vitit 1901, nderkohe qe Charlotte Anne Moberly dhe Eleanor Jourdain udhetonin per ne Versaje, perjetuan ndjenja te forta, dhe me as e gjeten veten duke ecur ndermjet njerezve teveshur si ne shekullin e 18-te ne Paris. Moberly ishte i sigurt qe kishte pare edhe Maria Antoneten te ulur mbi bar duke skicuar. Skena mbaroi sa hap e mbyll syte.
10. Fantazma Artificiale

Fantazma artificial eshte nder me te rrallat ne historine e fantazmave, ndaj pozicionohet e fundit ne kete liste. Megjithate, per te tilla mund te keni degjuar me teper. Kjo eshte ne te vertete nje fantazme e krijuar nga toka. Eshte njesoj sin je grup femijesh qe krijojne nje lojtar ne kompjuter dhe luajne historine e ketij karakteri deri ne fund.

Keshtu ndodh: Nje grup njerezish mblidhen se bashku dhe krijojne emrin e fantazmes se tyre, dhe historine e tij. Me pas, keta njerez kombinojne energjite e tyre shpirterore dhe mendore, shpeshhere edhe me ndihmen e pajisjeve te vecanta, si tavolian Ouija. Dhe, ja ku u krijua fantazma jote personale.

Kjo mund te ngjaje si shaka, por ne kete drejtim jane bere studime, kerkime dhe eksperimente te panumerta. Nje i tille eshte bere nga Shoqeria e Kerkimeve Psikike te Torontos, qe eshte ilustruar ne nje liber te titulluar: “Conjuring Up Philip: An Adventure in Psychokineses” (Therrasim ne mendje Filipin: Nje aventure ne psikokinetike). Rezultatet e tij jane te befasueshme. Jo vetem qe u krijua Filipi duke perdorur psikokinetiken, por ata ishin ne gjendje te komunionin me fantazmen e sapokrijuar, nepermjet trokitjeve dhe goditjeve/perplasjeve, dhe arriten ta nginin ne ajer. Me pas, ata krijuan Lilith, nje spiune kanadeze, dhe Sebastianin (nje alkimist mesjetar).

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi