Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty

2 posters

Shko poshtë

 Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty Empty Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty

Mesazh nga Emona Fri 9 Mar 2012 - 0:21

 Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty Waverly-hills-02Sanatoriumi Waverly Hills eshte konsideruar prej shume kohesh nje prej vendeve me te frikshme me fantazma ne Amerike.

Waverly Hills, qe eshte e vendosur ne Louisville perpara shume kohesh mbante neper dhomat e saj mijera paciente. Kjo ndertese eshte ndertuar si nje spital ne fillimin e shekullit te 20 dhe qellimi i pergjithshem i Waverly Hills eshte qe te mbante aty ne karantine pacientet te semure me tuberkuloz.

Ne fillimin e shekullit te 20, tuberkulozi ishte nje semudje shume e keqe dhe shume e shperndare dhe doktoret nuk kishin informacionin dhe mjetet e duhura per ta kuruar ne menyren e duhur. Gjate ndertimit te Sanatoriumit Waverly Hills, Louisville kishte edhe numrin me te madh te njerezve qe vuanin nga tuberkulozi.

Duke qene qe nuk kishte ende nje kur per tuberkulozin, shumica e pacientece qe shkonin ne Sanatoriumin Waverly Hills nuk ktheheshin me pas tek familjet e tyre.

Jo vetem qe pacientet shkonin ne kete sanatorium per te vdekur, por thuhet edhe qe aty beheshin eksperimente te tmerrshme mbi ta.

Mendohet qe mijera paciente kane vdekur brenda mureve te Waverly Hills, por megjithate nuk ka nje numer te sakte dhe te vertetuar. Thashethemet flasin per nje numer shume te larte, pra flitet per nje numer 63000 paciente te vdekur aty. Nese kjo eshte e vertete atehere nuk eshte cudi qe ky vend te jete i mbushur me fantazma.

Ne kete vend nuk kane vdekur vetem pacientet e semure me tuberkuloz, por edhe disa pjestare te stafit mjekesor. Sipas legjendave te vendit, ne vitin 1928, nje prej infermiereve mendohet te kete varur veten ne “Dhomen 502”. Infermierja quhej Mary Hillenburg, dhe mendohet se ka vrare veten per arsyen qe ishte shtatezane dhe e pamartuar. Nje infermiere tjeter eshte vetevrare duke u hedhur nga dritarja ne “Dhomen 502” disa vjet me vone. Megjithate disa spekulojne qe ajo eshte shtyre nga dikush tjeter.

Ne vitin 1961, shume pak mbasi mjekime te metejshme jane gjetur mbi tuberkulozin, Sanatoriumi Wavely Hills me ne fund u mbyll. Ai u hap dy vjet me vone si Woodhaven Geriatrics Center. Ai gjithashtu u be nje shtepi pushimi per te moshuarit dhe ndenji i hapur deri ne vitin 1981 kur u mbyll njehere e pergjithmone. Ne fakt kishat lokale menduan qe ta kthenin ate ne nje faltore por fondet e tyre nuk mjaftuan. Qe ne ate kohe nuk eshte perdorur me dhe eshte duke u shkaterruar.

Gjithshka cfare ka ngelur ne ditet e sotme nga Sanatoriumi Waverly Hills eshte nje godine e vjeter dhe pothuajse e shkaterruar. Te vetmit “paciente” qe kane ngelur ende Brenda kesaj ndertese jane ata qe kane vdekur dhe nuk kane mundur te largohen me prej ketij vendi.

Shpesh gjuetaret e fantazave apo njerez kurioze futen ne Sanatorium per te kerkuar per fantazma.

Dhoma 502, ajo qe quhet “Dhoma”, eshte vertetuar si nje pike per aktivitete paranormal. Shume njerez deklarojne qe kane pare gjera te cuditshme ne dhomen 502. Ka te tjere qe pretendojne qe kane degjuar zera, duke perfshire edhe nje ze qe u kerkonte atyre qe te dilin jashte. Gjithashtu eshte raportuar qe nje ‘siluete’ e cuditshme mund te shihet te vertitet ne katin e katert, dhe qe dritat ndonjehere ndizen edhe pa asje arsye apo nje shpjegim te logjikshem, e keshtu edhe gjera te tjera.

Skeptiket padyshim besojne qe ky aktivitet i cuditshem dhe paranormal vjen nga imagjinata tejet e zhvilluar e njerezve, dhe qe njerezit ne fakt shikojne dhe degjojne vetem cfare ata deshirojne te shikojne dhe te degojne.

Nderkohe, pavaresisht cfare mendojne skeptiket, Waverly Hills mbetet nje prej vendeve me te frikshem dhe te mbushur me fantazma ne Amerike.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty Empty Re: Sanatoriumi Waverly Hills dhe fantazmat e te vdekurve aty

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Jul 2013 - 19:26

Gjuetaret e Fantazmes se Keshtjelles Hatley
Keshtjella Hatley eshte ndertuar ne vitin 1908 ne ishullin e Vankuverit, ne bregun perendimor te Kanadase, nga Baroni skocez Robert Dunsmuir. Eshte e debatueshme figura e tij si njeri i famshem, pasi ai njihej si njeri qe u jepte zgjidhj te shpejta problemeve qe shqetesonin vendin…por jo kete keshtjelle. Keshtjella edhe pjese e kampusit te Royal Roads University, qe ka filluar te behet pre e nje serie ngjarjesh te pashpjegueshme. Vezhgues te tmerruar kane raportuar se kane pare nje figure te bardhe te dale neper dritare dhe kane degjuar zhurma te cuditshme tenxheresh e tiganesh nga brenda keshtjelles.

Ajo qe dyshohet me teper, eshte se sherbyesja e Robert Dunsmuir, e refuzuar nga i dashuri i saj, u hodh ng dritarja dhe vdiq. SPIRITS, nje qender bamiresie qe investigon paranormalen, deklaron se nje pjesetar i stafit, ka pare nje figure te bardhe gruaje te veshur gjithashtu ne te bardha, qe rreshqiste neper koridoret e keshtjelles. Ajo qe ndezi interesin per kete ceshtje, ishte nje grua misterioze qe rregullonte shtresat e krevateve gjate nates, nje figure e bardhe qe fluturonte ne ajer dhe bente zhurme pajisjesh kuzhine, ne kuzhinen e boshatisur te keshtjelles.
Natasha Cabot, zevendes-presidentja e shoqerise ‘SPIRITS’ (shpirtrat), tha se hetimet e fundit ne keshtjelle kishin zbuluar se aty ka patjeter njelloj aktiviteti paranormal: “Nje pjese e anetareve tane, kane vene re nje figure. Ishte nje hije shume e erret pas nje prej anetareve tane dhe besohet se eshte kapur nga film ii aparatit ”- tha ajo ne nje interviste nepermjet telefonit. Te tjere anetare e pershkruan si njegull te erret qe u ngjit neper shkalle.

Ne kete hetim, mori pjese edhe koordinatorja Vanessa Roman: “Ideja e kerkimit te fantazmave eshte shume interesante dhe une nuk them se nuk i besoj, por as nuk kam pare ndonje prove te qendrueshme.”- ka thene Vanessa. 

Gjate kohes, stafi qe punoi ne keshtjelle, zbuloi ndodhi te tjera. Tregime te ndryshme deshmitaresh mendonin se fantazma ishte gruaja e James Dunsmuir, Laura. Kadetet qe shoqeruan ngjarjen flinin aty ku kishte qene me pare salla e madhe e ballos. Disa here fantazma hynte ne dhome duke mbuluar dhe rregulluar shtresat e tyre. Mendohet se Laura ishte e terhequr ndaj Kadeteve sepse kishte humbur djalin e saj ne Luften e Pare Boterore. Mendohet se sherbetorja e Laures, pas kesaj ngjarjeje, eshte refuzuar nga i dashuri dhe eshte hedhur nga dritarja. Prezenca e kesaj te fundit, edhte vene re nga gjuetaret e fantazmave.

Nancy Arsenault, dekania e fakultetit te menaxhim-turizmit, duke qene ne kampus ne kete keshtjelle, kishte qendruar nj nate per te punuar deri vone, ne katin e trete. Dera e zyrave te katit te pare u perplas papritmas dhe ajo degjoi nje tjeter zhurme: Dukej si dicka qe e shtynte deren sa para-mbrapa. Ne fillim mendova se kishin harruar celsat, ndaj e hapa. Por askush nuk ishte aty. Kontrollova dhe nuk pashe gje. U ktheva ne vendin tim te punes, dhe degjova perseri tenjejten zhurme. Kontrollova perseri dhe perseri nuk gjeta asgje.Shkova ne tryezene punes dhe gjeta dritaren hapur. Mbaj mend qe e kisha mbyllur, dhe jam e sigurte sepse bente ftohte.”- deklaroi ajo. 
“Jane kaq shume njerez qe vijne nga rrugetime te ndryshme te jetes dhe kane nga nje histori. Nese do te behej fjale vetem per nje rast, nuk do te kishte problem. Por kur behet fjale per diversitet kaq te madh te aktiviteteve paranormale, njerezit me te drejte pyesin, cfare ka ne thellesi te kesaj gjeje?”

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi