Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Legjenda Urbane People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Legjenda Urbane People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Legjenda Urbane

2 posters

Shko poshtë

Legjenda Urbane Empty Legjenda Urbane

Mesazh nga Emona Tue 20 Mar 2012 - 2:41

Të vdekurit që akuzohen si të gjallë
Legjenda Urbane


Ekzistojnë një numër i madh legjendash urbane që kanë në qendër personat e njohur që kanë ndërruar jetë. Disa prej tyre pretendojnë se një personazh i caktuar nuk ka vdekur, por është shtirur si i tillë për motive të ndryshme.

Ekzistojnë shumë teori të cilat janë të njohur se Adolf Hitler nuk vrau veten, por u arratis në Amerikën e Jugut. Hitleri dhe Eva Bruan kryen vetëvrasje në bunkerin e famshëm të Kancelerisë së Rajhut më 30 prill 1945. Ditën tjetër radioja gjermane njoftoi se Fyhreri kishte vdekur duke udhëhequr trupat në betejë.

Gjatë Konferencës së Potsdamit në korrik, Stalini këmbënguli se Hitleri ishte arratisur ose në Spanjë ose në Argjentinë. Në fakt, në këtë kohë mbetjet e trupave të HItlerit dhe Eva Braun i kishin rusët pasi i kishin marrë nga një krater bombe. Kur u krye autopsia më vonë rezultoi se trupat ishin identifikuar si të Hitlerit dhe Eva Braun.

Pavarësisht kësaj, pretendimet se Hitleri vazhdonte të jetonte kanë vazhduar për shumë kohë. Për mbretin e rrokut, Elvis Presley është thënë më se njëherë që s’ka vdekur, por jeton i fshehur. Mijëra vetë pretendojnë ta kenë parë “Mbretin” pas vdekjes së tij. Në funeralin e këngëtarit më të famshëm të të gjitha kohërave, babi i tij Vernon thuhet se pranoi se trupi në arkivol nuk dukej si i biri i tij.

Ai tha se Elvisi ishte “lart në dhomë dhe duhej t’u tregnonim njerëzve diçka”. Thuhet gjithashtu se Presley ishte i mahnitur nga “Passover Plot” i Hugh Schoenfield, i cili spekulonte se ringjallja e Jezusit ishte kryer me anë të një ilaçi që e bënte atë të dukej i vdekur përkohësisht. Presley, i cili kishte marrëdhënie të ngushtë me ilaçet mund të ketë zbatuar të njëjtën skemë. Gjithashtu, askush s’e ka parë trupin e të famshmit Jim Morrison.

Në mars të vitit 1971 Jim Morrison, këngëtari i grupit “The Doors” u vendos në Paris që të shkruante poezi. Në korrik të atij viti, e dashura e tij Pamela Courson i telefonoi përfaqësuesit të “Electra Records”, Bill Siddons dhe i tha të shkonte në Paris.

Tupac Shakur
1971-1996

Tupac ishte një rrepist, i cili u vra në një përplasje bandash. Vrasja mbetet dhe sot e kësaj dite e pazgjidhur duke krijuar shumë teori e hipoteza mbi autorët e mundshëm të vrasjes. Gjithashtu, shumë fansa insistojnë se Tupac është akoma i gjallë. Zërat mbi këtë teori kanë marrë jetë më së shumti nga fakti se një dekadë pas vdekjes së Tupac janë hedhur në treg tetë albume. Në një koincidencë të çuditshme albumi i parë i këtyre përfshinte këngën “Blasphemy”, në të cilën Tupac thotë “Vëllai qëllohet dhe vjen sërish në jetë i ringjallur.”.

Andy Kaufman
1949-1984

Komediani i pazakontë, i njohur për rolin e Latka-s në seritë televizive “Taxi” vdiq nga kanceri në moshën 35-vjeçare. Duke qenë se ai e kishte mbajtur sëmundjen e tij sekret deri ditën që vdiq, shumë prej fansave të tij menduan se njoftimi i vdekjes ishte një thjesht një rreng. Bashkëpunëtori i Kaufman, Bob Zmuda pranoi se ai dhe Kaufman e kishin diskutuar disa herë që të simulonin vdekjen e tij dhe ai dukej “i fiksuar me idenë”. Sidoqoftë në një intervistë në vitin 1999 Zmuda u shpreh, “Andy Kaufman ka vdekur”.

Elvis Presley
1935-1977

Mijëra vetë pretendojnë ta kenë parë “Mbretin” pas vdekjes së tij. Në funeralin e këngëtarit më të famshëm të të gjitha kohërave, babi i tij Vernon thuhet se pranoi se trupi në arkivol nuk dukej si i biri i tij. Ai tha se Elvisi ishte “lart në dhomë dhe duhej t’u tregonim njerëzve diçka”. Thuhet gjithashtu se Presley ishte i mahnitur nga “Passover Plot” i Hugh Schoenfield, i cili spekulonte se ringjallja e Jezusit ishte kryer me anë të një ilaçi që e bënte atë të dukej i vdekur përkohësisht. Presley, i cili kishte marrëdhënie të ngushtë me ilaçet mund të ketë zbatuar të njëjtën skemë.

Jim Morrison
1943-1971

Në mars të vitit 1971 Jim Morrison, këngëtari i grupit “The Doors” u vendos në Paris që të shkruante poezi. Në korrik të atij viti, e dashura e tij Pamela courson i telefonoi përfaqësuesit të “Electra Records”, Bill Siddons dhe i tha të shkonte në Paris. Kur mbërriti, Sibons gjeti një arkivol të mbyllur dhe një certifikatë vdekjeje që thoshte se Morrison kishte vdekur nga nja infarkt në zemër. Se çfarë ka ndodhur në të vërtetë mbetet akoma mister. Pavarësisht asaj që shkruhej në certifikatën e vdekjes, kishte zëra që Morrison kishte vdekur nga një overdozë droge dhe alkoli.

Adolf Hitler
1889-1945

Hitleri dhe Eva Bruan kryen vetëvrasje në bunkerin e famshëm të Kancelarisë së Rajhut më 30 prill 1945. Ditën tjetër radioja gjermane njoftoi se Fyhreri kishte vdekur duke udhëhequr trupat në betejë. Gjatë Konferencës së Potsdamit në korrik, Stalini këmbënguli se Hitleri ishte arratisur ose në Spanjë ose në Argjentinë. Në fakt, në këtë kohë mbetjet e trupave të HItlerit dhe Eva Braun i kishin rusët pasi i kishin marrë nga një krater bombe. Kur u krye autopsia më vonë rezultoi se trupat ishin identifikuar si të Hitlerit dhe Eva Braun. Pavarëisht kësaj, pretendimet se Hitleri vazhdonte të jetonte kanë vazhduar për shumë kohë.

Dukesha e Madhe Anastasia
1901-1918

Vajza më e vogël e carit rus Nikolla II ishte bashkë me familjen mbretërore që u pushkatua. Por për shumë vite, ka pasur me dhjetëra gra që kanë deklaruar të jenë Anastasia. Më e famshmja prej tyre isht Anna Anderson, e cila filloi të pretendonte se ishte Anastasia në vitin 1920. Ajo humbi gjyqin ku synonte që të njihej si trashëgimtarja e Romanovëve dhe u nda nga jeta në vitin 1984. Një dekadë pas vdekjes së saj, testi i ADN-së përcaktoi se Anna Anderson Manahan nuk kishte aspak lidhje Romanovët, por vinte nga një familje polake.

Jesse James
1847-1882

Në vitin 1948 një 100-vjeçar nga Oklahoma i quajtur J. Frank Dalton njoftoi se ishte Jesse James, i cili ishte vrarë zyrtarisht nga Robert Ford, para 66 vjetësh. Dalton bindi shkrimtarin Robert Ruark dhe Rudy Turlli, një ekspert i njohur me James për atë që thoshte. Njeriu i vrarë si Jesse James, sipas tij ishte një kriminel tjetër i quajtur Charlie Bigeloë. Sipas fjalëve që qarkullonin, kur nëna e James kishte parë trupin e personit ajo kishte ulëritur “Jo zotërinj, ky nuk është djali im”. Sidoqoftë, në vitin 1995 trupi i varrosur i Jesse James iu nënshtrua testit të ADN-së dhe rezultoi se ishte me të vërtetë ai.

Aleksandri I
1777-1825

Në fund të mbretërimit të tij, cari rus i shprehu familjes dhe miqve të ngushtë dëshirën për të lënë fronin e tij. Gjatë një udhëtimi vrojtues në Krime në dimër të vitit 1825 Aleksandri vdiq papritur ose nga malarja ose nga pneumonia. Ai u varros diku aty afër. Rrethanat e vdekjes së tij krijuan zëra se ai e kishte simuluar vdekjen dhe kishte abdikuar në mënyrë sekrete. Feodor Kuzmich, një endacak që vdiq në Siberi në vitin 1864 përflitej se kishte qenë ish-cari rus. Misteri u shtua kur në vitin 1925 sovjetikët hapën varrin e tij dhe nuk gjetën asnjë trup.Legjendat urbane që s’vdesin kurrë

Cilat janë historitë që qarkullojnë prej vitesh në formë legjendash

Shumë prej nesh kanë dëgjuar histori të frikshme, të cilat nuk dihet kur kanë lindur dhe pse vazhdojnë të mbeten në jetën.

Mitet ose legjendat urbane janë histori ose fakte që përsëriten si të vërteta nga njeërzit që nuk e dinë origjinën e tyre. Ato përfshijnë fantazma, intriga dhe janë histori që ngjallin ndjesi frike kur përsëriten. Legjendat për krokodilët që jetojnë në kanalizimet e Nju Jorkut kanë qarkulluar që prej viteve ’30.

Gazeta “New York Times” shkruajti për një ngjarje të tillë në vitin 1935, kur raportonte se disa adoleshentë kishin gjetur një krokodil të rritur në kanalizim, kur po largonin borën nga një kapak pusete.

Mizëria e raportimeve në polici për shfaqje të tilla ka krijuar në një sërë legjendash urbane për banimin e krijesa amfibe në kanalizime. Të përsërisësh “Meri e Përgjaktë”, (Bloody Mary) teksa vështrohesh në pasqyrë do të krijojë një reflektim fantazme, sipas një legjende urbane. Meri që shfaqet në pasqyrë, sipas legjendës është një vajzë e re që u shpërfytyrua në një aksident dhe nuk lejohej të shihej në pasqyre.

Kur më në fund ajo u pa në pasqyrë ajo u tmerrua aq shumë nga reflektimi saqë u betua që kushdo që shihej në pasqyrë do shihte imazhin e saj. Djegia spontane është një fenomen i përshkruar si reaksion kimik me një objekt që rezulton në ndezjen menjëherë në flakë.

Rastet e djegies spontane janë raportuar për më shumë se tre shekuj dhe ka pasur mbi 200 raste. Raportet mbi këtë variojnë, por karakteristikat kryesore përshijnë zjarre të vogla që vrasin vetëm viktimën, pa shkaktuar pasoja të tjera. “Scream” është një prej filmave horror më popullorë në vitet ‘90 dhe shumë legjenda urbane kanë dalë nga ky mit.

Kjo është ideja e dados që është ulur në dhomën e ndenjes dhe dikush telefonon. Gjithçka dëgjohet është frymëmarrja e një personi dhe dadoja e trembur i telefonon policisë. Policia e këshillon të mbyllë dyert dhe mbërrin në vendngjarje duke e gjetur dadon të vdekur.

Legjenda e Vetëvrasjes së Lotarisë i atribuohet disa zonave në Angli, Aberden, Bath, Oksford dhe Kent. Është historia e një personi që luante rregullit në Lotarinë Kombtare dhe gjithmonë pinte me miqtë në të njëjtin pab të shtunave në darkë për të parë teksa lexoheshin numrat e lotarisë. Një natë ai fitoi dhe duke ua kaluar biletën të gjithëve që ta shihnin, ajo që i dhanë pas s’ishte e tij. I tmerruar nga ajo që ndodhi ai vrau veten.

Krokodilët në kanal

Legjendat për krokodilët që jetojnë në kanalizimet e Nju Jorkut kanë qarkulluar që prej viteve ’30. Gazeta “New York Times” shkruajti për një ngjarje të tillë në vitin 1935, kur raportonte se disa adoleshentë kishin gjetur një krokodil të rritur në kanalizim, kur po largonin borën nga një kapak pusete. Mizëria e raportimeve në polici për shfaqje të tilla ka krijuar në një sërë legjendash urbane për banimin e krijesa amfibe në kanalizime.

Meri e Përgjaktë në pasqyrë

Të përsërisësh “Meri e Përgjaktë”, (Bloody Mary) teksa vështrohesh në pasqyrë do të krijojë një reflektim fantazme, sipas një legjende urbane. Meri që shfaqet në pasqyrë, sipas legjendës është një vajzë e re që u shpërfytyrua në një aksident dhe nuk lejohej të shihej në pasqyre. Kur më në fund ajo u pa në pasqyrë ajo u tmerrua aq shumë nga reflektimi saqë u betua që kushdo që shihej në pasqyrë do shihte imazhin e saj.

Zhdukja e njeriut që bën autostop

Duke i dhënë makinës natën vetëm, një burrë sheh një njeri buzë rrugës që ngrin dorën për të bërë autostop. Me shpresën se do gjallëronte pak udhëtimin e mërzitshëm shoferi ngadalëson makinën dhe i ofron personit buzë rrugës të hipë në makinë. Ka shumë versione të kësaj legjende urbane, por thuajse të gjithë këto versione përfundojnë në zhdukjen e papritur të personit buzë rrugës.

Djegia e menjëhershme njerëzore

Djegia spontane është një fenomen i përshkruar si reaksion kimik me një objekt që rezulton në ndezjen menjëherë në flakë. Rastet e djegies spontane janë raportuar për më shumë se tre shekuj dhe ka pasur mbi 200 raste. Raportet mbi këtë variojnë, por karakteristikat kryesore përshijnë zjarre të vogla që vrasin vetëm viktimën, pa shkaktuar pasoja të tjera.

Dadoja

“Scream” është një prej filmave horror më popullorë në vitet ‘90 dhe shumë legjenda urbane kanë dalë nga ky mit. Kjo është ideja e dados që është ulur në dhomën e ndenjes dhe dikush telefonon. Gjithçka dëgjohet është frymëmarrja e një personi dhe dadoja e trembur i telefonon policisë. Policia e këshillon të mbyllë dyert dhe mbërrin në vendngjarje duke e gjetur dadon të vdekur.

Vetëvrasja e Lotarisë

Legjenda e Vetëvrasjes së Lotarisë i atribuohet disa zonave në Angli, Aberden, Bath, Oksford dhe Kent. Është historia e një personi që luante rregullit në Lotarinë Kombtare dhe gjithmonë pinte me miqtë në të njëjtin pab të shtunave në darkë për të parë teksa lexoheshin numrat e lotarisë. Një natë ai fitoi dhe duke ua kaluar biletën të gjithëve që ta shihnin, ajo që i dhanë pas s’ishte e tij. I tmerruar nga ajo që ndodhi ai vrau veten.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Legjenda Urbane Empty Re: Legjenda Urbane

Mesazh nga Anakonda Mon 9 Apr 2012 - 4:59

lloj-lloj legjendash gjen edhe ti

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi