Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh

2 posters

Shko poshtë

Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh Empty Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Mar 2012 - 4:23

Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh Room%20on%20fireRastet e meposhtme te nxitesave te zjarrit paranormale perfshijne njerez ne dukje normale por qe kane aftesi paranormale.

Fatkeqesisht nuk ka shume detaje te dhena per vajzat qe jane te perfshira, keshtu qe gjithcka do te mbetet ende per shume kohe e mbuluar me mister.

Ne fakt do te ishte shume interesante nese do te mund te dihej me saktesi se si silleshin keto vajza perpara incidentit. Nese ato kishin deklaruar te kishin telepati apo aftesi te tjera psikike.

Zjarre te pashpjegueshme psikike?

Ne nentor te vitit 1890, ne Thorah, prane Toronti, Kanada, gjera te cuditshme filluan te ndodhnin rreth e rrotull Jennie Bramwell, vajzes se adoptuar te nje fermeri, Zoti Dowson dhe gruas se tij.

Vajza u semur dhe hyri ne trans, dhe filloi te bertiste duke pare nga tavani: "Shikoni atje!", megjithese ne tavan nuk kishte asgje. Papritur shpertheu zjarri. Shume pak me pas, per habine e Zotit dhe Zonjes Dawson, vajza tregoi me gisht nje vend tjeter ku do te ndodhte po i njejti fenomen.

Diten e mepasshme disa zjarre te tjera filluan rreth e rrotull shtepise; sapo fikej njeri ndizej nje tjeter.

Ne nje rast, nderkohe qe vajza dhe Zonja Dawson ishin ulur perballe nje muri, letra e murit papritur mori flake. Me pas fustani i Jennie-t mori flake dhe Zonja Dawson dogji duart duke u munduar te fikte zjarrin.

Zjarret vazhduan te shperthenin papritur rreth shtepise per nje jave rrjesht.

Nje raport ne Toronto Globe, pershkruante pjese te djegura te letres se murit, si te ishin djegur me nje cakmak.

Situata doli jashte kontrollit, te gjitha mobiljet u nxorren ne kopesht dhe vajza te cilen e fajesonin per zjarret, u kthye ne jetimoren nga e cila familja e kishte adoptuar.

Pasi u largua vajza, fenomeni ndaloi.

Gazetari i Toronto Globe e pershkroi vajzen si nje vajze te cuditshme qe vinte verdalle neper shtepi dhe i vinte flaken gjerave. Megjithate ai nuk dinte te jepte nje shpjegim per zjarrin ne tavan apo se si kishte filluar zjarri neper mure.

Charles Fort tha: "Nuk e kam provuar, por ma merr mendja qe do te mund te rrija gjithe diten duke ndezur shkrepese dhe te provoja t'i vija flaken murit dhe nuk do te arrija asnje rezultat."

Gazetari donte te dinte nese Jennie kishte njohuri nga kimia, pasi sipas tij ndoshta ajo ishte ndihmuar ne krijimin e ketij fenomeni nga shkenca.

Ai beri disa kerkime rreth e rrotull qytetit dhe zbuloi qe vajza ishte edhe nje hajdute e vogel dhe qe kishte vizituar nje kimist shume here. Keshtu kjo, sipas gazetarit zgjidhte gjithcka: vajza kishte vjedhur disa kimikate qe i kishte shperndare ne pjese te ndryshme te shtepise ne menyre qe te fillonte zjarret.

Ne janar te vitit 1895, shpertheu zjarri ne shtepine e nje marangozi, Adam Colwell, ne Brooklyn, New York. Ai nuk ndodhej ne shtepi. Zjarri u hetua nga policia dhe zjarrefikesit te cilet pane edhe mobiljet qe shperthenin ne flake dhe ata raportuan qe shkaku i zjarreve ishte i pashpjeguar.

Megjithate, kishte nga ata qe dyshonin qe vajza e adoptuar e Colwells, Rhoda luante nje pjese te rendesishme ne kete.

U tha qe: "Mund te mendohej qe vajza, Rhoda, kishte ndezur dy nga zjarret, por ajo nuk mund te konsiderohej fajtore per zjarret e tjera pasi ajo ishte duke u marre ne pyetje kur zjarret shperthenin."

Nje rast jo natyror?

Zoti Colwell tha qe nje mbasdite te dates 4 janar nje zjarr shpertheu papritur ne shtepine e tij nderkohe qe edhe e shoqja dhe vajza Rhoda ndodheshin ne shtepi. U therrit policia nderkohe qe zjarre te tjera shperthenin neper shtepi. Shtepia u dogj komplet dhe familja humbi gjithcka qe kishte, pervec rrobave qe i kishin te veshura ne trup. Ata u shoqeruan per ne polici. Kapiteni Rhoades tha qe i vetmi shpjegim qe ai mendonte per zjarret dhe per kete situate eshte shpjegimi supernatyror.

Megjithate nje burre, J.L. Hope, nga Long Island, shkoi dhe takoi Kapitenin Rhoades dhe i tha atij qe Rhoda kishte punuar per te si sherbyese dhe ndermjet datave 19 nentor dhe 19 dhjetor, kishin shperthyer edhe ne shtepine e tij 4 zjarre ne menyre te mistershme.

Kaq mjaftoi qe kapiteni te bindej per fajesine e Rhodes edhe ne rastin qe kishte ne dore dhe ajo u paralajmerua qe te pranonte te verteten. E frikesuar ajo pranoi qe kishte nisur zjarrin pasi nuk i pelqente veni ku ajo jetonte dhe donte te largohej.

Tani policia kishte nje shpjegim per zjarret qe medoheshin te ishin mbinatyrore.

New York Harold e publikoi historine si : "Policet dhe zjarrefikesit u vune ne loje nga nje vajze e e re dhe e bukur."

Keshtu qe ne vend qe te merrej edhe me hetimin e zjarreve qe ndodhen ne Long Island, Kapiteni i dha vajzes disa keshilla dhe me pas e mbylli ceshtjen me kaq.

Duke qene ne fakt se metodat e nxitjes se shperthimit te ketyre zjarreve jane te panjohura, disa kerkues akoma besojne qe disa njerez, pergjithesisht ne moshe te re, kane disa aftesi psikike dhe paranormale per te ndezur zjarre ne menyre te pavetedijshme dhe pa mjete.

Megjithate, burimet per keto histori paranormale, sidomos ato te shekullit 19 apo me perpara, jane zakonisht gazeta, qe fatkeqesisht do te thote qe keto ngjarje mund apo nuk mund te kene ndodhur ashtu si eshte pershkruar. Ne nuk mund te jemi asnjehere te sigurt. (F.B/Infoalbania)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh Empty Re: Nxitesat e zjarrit; shperthime te papritura dhe te pashpjegueshme zjarresh

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:51

jan te zote per ket pun zjarri keta.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi