Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
C'po ndodh me klimen e Planetit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
C'po ndodh me klimen e Planetit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

C'po ndodh me klimen e Planetit

2 posters

Shko poshtë

C'po ndodh me klimen e Planetit Empty C'po ndodh me klimen e Planetit

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Mar 2012 - 7:42

C'po ndodh me klimen e Planetit Ndryshimi-klimesKeto dite shkurti gjithe Europa eshte mberthyer nga dara e forte e ngricave.C'po ndodh ne fakt,planeti jone po ftohet apo po ngrohet.

Studimet qindra vjecare konkludojne se temperatura e Planetit Toke gjate disa dekadave dhe sidomos ky 5 vjecari i fundit, rezulton me tendence ngritje te temperatures mesatare globale,derine ne 1 grade.

Kjo eshte reflrektuar me uljen e siperfaqes se pergjitheshme te akullnajave dhe ngritjen e nivelit boteror te oqeanit. Atehere ne se jemi ne fazen e ngrohjes globale,perse po shkaktohen keto stuhi te acarta.?

Ky fenomen sipas shkencetareve shkaktohet nga ndryshimet e sasise se dioksidit te karbonit ne atmosfere.

Besohet se dioksidi i karbonit eshte tretur ne ujerat e oqeaneve te thelle gjate procesit te akullzimit, dhe se ''cfryrjet'' apo "burpset" e dioksidit te karbonit nga thellsia e Oqeanit Jugor ndihmojne te shkaktoje nje ngrohje globale cdo 100.000 vjet apo me shume dhe se prej 2 vjetesh keto sasira te dioksidit kane filluar te clirohen ne sasira te medha, kjo ka sjelle dhe ndryshimet drastike ne klime, nje vere e nxehte dhe nje dimer i sjhkurter por me temperatura te ulta.Te mos mendohet se bota po ftohet,por e kunderta, ajo vec ngrohet.

Keshtu rezulton nga studimi i fundit, deklaron Dr Luka Skinner i Universitetit te Kembrixhit, ne nje seminar kushtuar faktorve te ngrohjes globale.

Madhesia e ketyre cfryrjeve eshte perafersisht e barabarte me sasine e dioksidit te karbonit te cliruar qe nga fillimi i revolucionit industrial ne planetin tone.
Toka ka alternuar mes moshave te akullit dhe klimave te ngrohta.

Keto ndryshime vijne kryesisht edhe nga ndryshimet e orbites se Tokes rreth Diellit, por ata kane qene te pershpejtuar dhe nga ndryshimet ne siperfaqen e planetit tone.

Nje nga keto ndryshime mendohet te jete dhe tretja dhe ruajtja e madhe dhe pastaj clirimi i dioksidit te karbonit nga ana e oqeaneve.

"Nese oqeanet e thelle sillen ne te njejten menyre ne clirimin e sasirave te medha, ose ne shtimin e tretjes se dioksidit te karbonit, kjo mund te ndihmoje per te shpjeguar pse kane ndodhur proceset e shtimit te akullnajave,ose e kunderta rritjen e temperatures globale...thote Dr Luka Skinner.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

C'po ndodh me klimen e Planetit Empty Re: C'po ndodh me klimen e Planetit

Mesazh nga Maksi Fri 23 Mar 2012 - 7:43

interesante kjo teme
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi