Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë?

2 posters

Shko poshtë

Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë? Empty Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë?

Mesazh nga Emona Sun 25 Mar 2012 - 10:20

Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë? Gjumi-dhe-endrrat-kuriozitete-enigma-com-300x225Shikimi varet nga drita qe hyn ne sy dhe stimulon retinen, dicka qe nuk ndodh kur ne fleme me syte mbyllur ne eresire.

Megjithate studime qe krahasojne imazhin e endrrave te gjalla me vizionin e drites, tregojne modele te ngjashme me aktivitetin ne korteksin vizual, zona me e madhe e trurit e dedikuar vizionit.

Kjo eshte arsyeja pse disa studiues besojne se vizionet ne enderr vijne nga qendra vizuale ne tru. Ne mesin e viteve 1970 studiuesi i endrrave, J. Allan Hobson dhe koleget e tij ne Shkollen Mjekesore te Harvard-it, propozoi se truri spontanisht prodhon impulse elektrike duke enderruar. Keto sinjale te njohura si valet PGO, e kane origjinen ne korteksin vizual dhe ne dy pjese te tjera te trurit.

Valet PGO jane me aktive gjate levizjeve te shpeshta te syrit ne gjume (REM), pjese e gjumit ku ndodhin endrrat me shpesh. Aktiviteti spontan nga valet PGO mund te filloje nga zona vizuale e trurit por krijon nje zinxhir aktiviteti qe ngacmon pjeset e trurit ku informacioni ruhet. Njerezit ne fakt nuk shohin ne endrrat e tyre.

Por jo te gjithe studiuesit jane dakort se imazhet e endrrave vijne nga zonat vizuale. Disa hulumtues endrrash kane propozuar rrugen e kundert, duke sugjeruar se endrrat e kane origjinen nga rajone te trurit ne te cilat ruhet memorja dhe pastaj lidhen me zonat vizuale te trurit. Kjo teori mund te shpjegoje pse imazhet ne endrrat tona jane po aq te detajuara sa kujtimet tona.

Pershembull, le te themi se ju jeni duke menduar per gjyshen tuaj. Memorja juaj per te, ndoshta nuk do ta perfshije nje nishan qe ajo ka ne faqen e saj te djathte, gje qe mund te vihet re fare qarte nese qendroni ulur prane saj. Mungesa e detajit eshte karakteristike per kujtesen, cka ndodh edhe ne vizionet e endrres.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë? Empty Re: Si ‘shikojmë’ me sytë mbyllur kur ëndërrojmë?

Mesazh nga Anakonda Wed 11 Apr 2012 - 5:20

tashi po e mesoj,se se kam pas dit.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi