Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO)

2 posters

Shko poshtë

Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) Empty Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO)

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 27 Mar 2012 - 1:43

Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) Tojara

Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) GruajaIndonezi, 27 mars NOA- Kjo histori vjen nga Indonezia dhe saktësisht nga fshati Toraja. Gjatë një rituali të shenjtë, është marrë një foto ku shihet një grua me pamjen e një mumieje, që qëndron në këmbë e mbështetur në krahun e një burri.

Sipas traditës vendase, çdo qenie njerëzore pas vdekjes është në gjendje të kthehet në një mumje dhe sipas zakonit të lashtë, banorët e këtij fshati kanë mundësi për të sjellë në shtëpi njerëzit e tyre të vdekur.

Legjendat e lashta japin dy shpjegime për këtë ritual. I pari ka të bëjë me zakonin se si i varrosin të vdekurit.

Për fat të keq, shumë herë familjet nuk kanë mundësi për të sjellë në shtëpi të dashurit e tyre. Teoria e dytë është ajo që thotë se i vdekuri merr disa vite para të qenit në gjendje për të përfunduar udhëtimin e tij në jetën e përtejme.

Por çfarë shpjegimi tjetër mund të jepet për këtë foto që ka bërë xhiron e internetit?

Disa mendojnë se mund të kemi të bëjmë me një foto të modifikuar, të tjerët mendojnë se është një grua e moshuar e sëmurë. Çfarë është e sigurtë është se efekti është sigurisht shumë i fortë. Ndërkohë është thënë se në një shpellë në fshatin Sillanang që nga viti 1905 janë gjetur trupa njerëzish të paprekur, që nuk kanë lidhjen me balsamosjen.

k.a./noa.al
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO) Empty Re: Rasti misterioz i gruas së vdekur që ecën në Toraja, Indonezi (FOTO)

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:48

thjesht fjal koti.............

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi