Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar

2 posters

Shko poshtë

 Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar Empty Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar

Mesazh nga Emona Tue 10 Apr 2012 - 3:44

Akademik Rexhep Qosja është i mendimit se institucionet e Shqipërisë nuk duhet që të prekin Himnin kombëtar, pasi që kohëve të fundit u tha se ky himn duhet të ndryshohet.

Qosja në një intervistë telefonike për gazetën Shqiptarja.com ka thënë se himni nuk duhet të ndryshohet.“Jo, them se jo. Nuk bëhen këto ndërhyrje në Himnin kombëtar. Ai është krijuar atëherë kur është krijuar. Ka një emër, ka një autor, ka një traditë, s’mundet... Unë nuk e përfill një propozim të tillë”, ka thënë Qosja në këtë intervistë.

Sipas akademikut kosovar në këtë rast shkelet edhe e drejta e autorit, por edhe mund të cenohet aspekti historik i himnit kombëtar.

“Si dokument historik kemi të bëjmë me një ndërrim të autenticitetit, origjinalitetit, vlerës. Atëkohë është menduar ashtu. Pse burrë? Kanë luftuar burrat, nuk kanë luftuar gratë. Ka edhe raste të veçuara që kanë luftuar gratë, si në rastin kur partizanët i futën në radhët e luftës edhe gratë, pak a shumë. Por jo, s’ka qenë traditë për shqiptarin. Nuk mund ta ndërrojmë të kaluarën. Ka qenë e këtillë. Nuk më duket propozim i arsyeshëm”, ka thënë Qosja.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar Empty Re: Qosja: Mos e prekni Himnin kombëtar

Mesazh nga Anakonda Sun 6 May 2012 - 18:07

mir ka be qe i ka dal zot himnit ton kombetar
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi