Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
100 Fjalë të urta Arabe. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
100 Fjalë të urta Arabe. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

100 Fjalë të urta Arabe.

2 posters

Shko poshtë

100 Fjalë të urta Arabe. Empty 100 Fjalë të urta Arabe.

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Tue 10 Apr 2012 - 3:57

100 FJALË TË URTA ARABE

1- Më mirë është të shpenzosh një qiri të vogël se sa tërë jetën ta kalosh në terr.

2- Gjithnjë derisa qëndron në këmbët e tua mos vajto nëse nuk mundesh të vraposh.

3- " E mundshmja" pyet të " Pamundshmen" ku jeton? U përgjigj: në ëndrrat e të paaftëve.

4- Shtëpia pa libra është shtëpi pa shpirt.

5- Nuk është i fortë ai që gjithnjë fiton luftërat, por i dobët është ai i cili gjithnjë e humb paqen.

6- Nëse do që të urrejnë të gjithë, iu thua të gjithëve se kush janë.

7- Epitetet janë shenjat e ahmakut, njerëzve të mëdhenj nuk u duhet asgjë më shumë se sa emri i tyre.

8- Kush e donë një dru, donë edhe degët e saj.

9- Mos e arrij paqen me luftë, por me marrëveshje.

10- Kur drejtësia zhduket nga faqja e dheut, njeriu bëhet i pavlefshëm.

11- Nuk është kënaqësi të punosh gjithnjë atë që dëshiron, por është kënaqësi kur e do punën që e
dëshiron.

12- Më e keqja çka mund t'i ndodhë një njeriu është papunësia dhe që nuk e donë askënd.

13. Turpi është bukuria e femrës ndërsa vlerë te meshkujt.

14- Nëse digjet shtëpia e fqiut, ruaje tënden.

15- Mik e ke atë i cili ta tërheq vërejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tënd për t'u
bërë më i dashur.

16- Miqësia është pusi,sa më tepër nxjerrë nga ajo , ajo bëhet më i thellë.

17- Buzëqeshja është fjalë e bukur pa shkronja.

18- Mos përkujto shumë atë çka e ke humbur për të mos e humbur atë çka e ke.

19- Kush kënaqet me vepra të vogla të dynjasë , të gjitha vështirësitë do t'i janë të lehta.

20- Fjala e mirë është pasaportë për arritje te çdo zemër.

21- Sa më i madh të jetë mashtrimi , do të jetë më e vogël kënaqësia.

22- Nëse nuk do të keqen nga ti, ik nga e keqja.

23- Shpirti i qetë është krevati më i mirë për pushim.

24- Kush mbjellë të mira korrë falënderime.

25- Edhe në kopsht të mirë din me qenë ndonjë gjarpër.

26- Jeta është gjëja e vetme që sa më shumë rritet aq më shumë bie.

27- Zemra është hapësira, ndërsa goja është dorëza, gjuha është çelësi
për këtë arsye çdo kush le ta ruan çelësin e fshehtësisë së tij.

28- Përvoja është krahëria të cilin ta falë jeta kur të bien flokët.

29- Paraja është e mirë si shërbëtor, por i keq si pronar.

30- Madhësia e dijes sate lind xhelozi, ndërsa modestia e zemrës sate lind miq.

31- Nëse i verbëri e udhëheq të verbëtin, të dy do të bien në humnerë.

32- Çasti i dhimbjes zgjatë një orë, ndërsa kënaqësia një moment.

33- Nuk duhet t'i frikësohesh krismës sepse plumbi që të qëllon nuk dëgjohet.

34- Të mjerin e tërheqin flokët e gjata të tija, ndërsa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.

35- Nëse do me pa realitetin femëror, shikoje atë me sy mbyllur.

36- Kush gabon është njeri,ndërsa ai që në gabime qëndron është djall.

37- Forca e zinxhirit matet me dobësinë e hallkave të tij.

38- Nëse jemi vëllezër nuk na janë qeset motra.

39- Njerëzit mund të jetojnë pa ajër disa minuta, pa ujë dy javë, pa ushqim dy muaj, ndërsa pa idetë disa vjet.

40- Gjysma e parë e jetës na kalon duke kërkuar pasuri, ndërsa gjysma tjetër duke kërkuar mjek.

41- Kush blen atë që nuk i duhet, shet atë që i duhet.

42- Kur dikush lavdëron dikë, pak kush beson në atë, ndërsa kur kritikon dikë, atë çdokush e beson.

43- Rehat flenë ai i cili nuk ka atë nga e cila ai frikësohet.

44- Martesa ndodh papritur sikurse pikë ngjyra në rrobe.

45- Nëse dikush mundë ta blej kapelën, nuk mund të blej mendjet.

46- Përgjithësisht të hollat humbin duke kërkuar të hollat.

47- Sikur njerëzit të pengohen të flasin mirë për vete dhe keq për të tjerët, pjesa dërmuese e njerëzimit do të mbeten memec.

48- Nëse fëmija luan me jetën e vet, jeta luan me të kur të rritet.

49- Zgjidhi fjalët para se t'i thuash dhe jepi zgjedhjes mjaftë kohë, sepse fjala duhet të piqet sikurse pema, i duhet pak kohë për tu pjekë.

50- Ruaju të ndershmes kur e nënçmon dhe vetmisë së keqe kur i bënë konak dhe njeriut të ndershëm kur e bjerë në situatë të keqe dhe ahmakut nëse je i mëshirshëm ndaj tij.

51- Mbret unë, mbret ti - kush bënë ujë?

52- Lehtë është kur të çmojnë të tjerët, por vështirë kur ti çmon vetveten.

53- I lumtur është ai që fytyrën e tij e poshtëron nga brengat, kokën nga zërja dhe trupin nga sëmundja.

54- Kur të arrish në maje, sillu nga mbrapa dhe shiko kush të ka ndihmuar të ngjitesh dhe kthehu nga qielli që Allahu të forcoj në atë maje.

55- Kush ka jetuar me dy fytyra ka vdekur i pafytyrë.

56- Nëse armiku nga ti kërkon këshilla jepi sepse mund të bëhet mik.

57- Ik kah të duash nga vetja nuk mund të ikësh.

58- Nëse je i pasur han kur të duash, nëse je i varfër han kur të mundesh.

59- Nëse dikush të thotë të dua si vëllain, kujtoje tregimin mbi Kabilin dhe Habilin.

60- Nëse flet me nguti do të thuash ndonjë fjalë që do të pendohesh sa të jesh gjallë.

61- Mos polemizo me oratorin as me ahmakun pasi që në atë mënyrë oratori do të mund me fjalë, ahmaku të ofendon.

62- Sjellja e mirë mbulon shumë negativitete, sikur sjella e keqe që mbulon shumë veti të mira.

63- I pasur është kush nuk ka borxh, a i ri i cili është i shëndoshë.

64- Pak dije e shumë punë

65- Disa femra mendojnë se martesa është rasti më i mirë me ju hakmarrë dikujt.

66- Kur dy gjedhe grinden pas një plaçke, ujku ndien grindjen e tyre dhe vjen me na zgjidh problemin.

67- Shëndeti është ai që të bënë ditën të duket se është më e mira e vitit.

68- Llogaria telefonike është dokumenti më i mirë që tregon se më mirë është me hesht se me fol.

69- Pasanikut është vështirë me i falë diçka, të ngopurin është vështir me qeras.

70- Nuk është i varfër ai që ka pak, por ai që kërkon shumë.

71- Më lehtë mund të vuash nga e vërteta se sa të kënaqesh nga rrena.

72- Nuk është dorëdhënie e mirë ajo kur më jep atë që kam nevojë më shumë se ti, por është më dhurim i mirë të japësh atë që të nevojitet më shumë se mua.

73- Nëse të varfanjakut i dhuron peshkun, e ke ushqyer për një ditë.

74- Qeni lëviz bishtin, ndërsa dyfytyrëshi me gjuhë.

75- Më e mirë është nëna më e keqe, se njerka më e mirë.

76- Kur njeriu vendos me u martuar,ajo është vendim i fundit që e ka marrë.

77- Njeri i suksesshëm është ai i cili e mbyll gojën para se të tjerët të mbyllin veshët nga ai, sikurse edhe ai i cili i hap veshët para se të tjerët të hapin gojën.

78- Të mos marrim pjesë në formulimin e të metave të huaja, sepse edhe të tjerët kanë gjuhë dhe sy sikurse ti.

79- Nëse nuk mundesh me më ndihmuar, mos më pengo.

80- Më mirë është të rrëshqet këmba se sa gjuha.

81- Kush i hip të vërtetës e ka fituar krijimin.

82- Nuk shiten drunjtë e papërgatitur, as peshku në ujë.

83- Kur shkon përtacia rrugës, i shtohet varfëria.

84- Me vdekur i përkëdhelur dhe i dashur dua më tepër, se me jetuar i rrejtur.

85- Nuk është me rëndësi a donë, por kënd e donë.

86- Më mirë çka do me ngrënë, se sa çka do me falë.

87- Që të ruash shokën më parë ti duhesh të jesh shok.

88- Që të flasësh fjalë të mira, duhet të dëgjosh mirë.

89- Birat e çorapeve nuk i dinë askush përveç këpucës.

90- Nuk ka më trim se kali qorr.

91- Ruaju derës me shumë çelësa.

92- Nëse jo të mençurit ja jep thikën, je bërë vrasës.

93- Lehtë është të bëhesh i mençur pas kohe.

94- I tërë terri i botës nuk mund ta mbuloj dritën e një qiri të vogël.

95- Më mirë e ke dy herë me pyet, se një herë me gabuar.

96- Kush gabon duke buzëqesh, do të digjet duke qarë.

97- Qenit të rrahur mjafton t'ia tregosh gurin.

98- Pendla e mirë nuk mjafton me bërë zogun e bukur.

99- Plagën e nënçmon ai që nuk e din çka është dhimbja.

100- Më mirë është të martohesh me varfanjaken se me u hangër me pasaniken.
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 39
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

100 Fjalë të urta Arabe. Empty Re: 100 Fjalë të urta Arabe.

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 17:57

qenkan interesant keto arabet.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi