Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”

2 posters

Shko poshtë

Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” Empty Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”

Mesazh nga Emona Tue 17 Apr 2012 - 6:03

Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” 692_devilstower-300x199Në rajonin Crook , Wyoming,USA, është Kulla e Djallit, një këmbë natyrore, një kullë 264 metra e lartë,nje shkemb vullkanik i gërryer. “Ajo u shpall monument i parë kombëtar në vitin 1906 nga Teddy Roosevelt. Amerikanët e konsiderojnë atë një epiqendër misterioze dhe te shenjtë,ne saje te kontaktit me te huajtë …

Indianët vendase kujtojmë se kjo kulle ishte si një ari i madh i rrumbullaket qe me vone ju krijuan ato brazdat e dukshme nga ku mori dhe emrin Kulla e Djallit,e cila u bë e famshme për të qenë simboli nje simbol i shkelqyer per frekuentimin e saj nga UFO,ku ne vitet vitet 70-80 u realizua filmi “Incontri Ravvicinati del Terzo Tipo”. Të tjerët thonë se ishte djalli me thonjtë e tij te fuqishem që formoi brazdat e thella dhe të gjata. Kjo natyrisht sjell me vete një histori te madhe, e përbërë ekskluzivisht nga misteri. Midis cfaqeve te UFO-ve dhe Takimeve te fshehta, kjo çudi e natyrës është bërë fokusi i entuziastëvete UFO-ve.

Pra, banorët dhe turistët kanë rregjistruar fenomene të çuditshme dhe në fakt Kulla e Djallit mban rekordin për pamjet e disqeve fluturues në Wyoming (USA).
Dikush mendon se ato janë shenjë e kalimit të huajve, të tjerë thonë se ajo është vetëm rezultat i cudive te natyrës.Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” 692_close_encounters_of_the_third_kind_2-300x201Shkembi monolit gjigand,i vetmi në botë, ka dëshmi te ndryshme,por të gjitha përfundojne në një atmosferë misteri të padepërtueshëm, duke ja rritur habine vizitorve. Dëshmia më e famshme e Kulles se djallit ,te ketij gjigandi natyrorgjendet përgjatë rrugës piktoreske të qytetit të Hulett. Shpallur një monument kombëtar, parku banohet nga disa ekzemplare arinjsh dhe dreresh.Ky monument kombetar,nje formacion i pazakontë, mbetet një enigmë për origjinën e saktë të tij,mbasi ai ishte një vendi i shenjtë për shumë fise amtare përfshirë Lakotat, Shoshonet, Arapaho,dhe nga Cheyenne Crowe.

Siç u tha, legjenda më e popullarizuar e Devils Tower është një vend misterioz. Ajo flet për shtatë vajza që ishin të ndjekura nga një ari, dhe perënditë e kanë hapur shkëmbin për të mbrojtur vajzat brenda tij dhe me pas t’i hidhte ato në qiell, të sigurta e larg nga ariu. Legjenda thote që këto vajza tani i gjejnë midis yjeve dhe më saktësisht në mes të Pleiades në konstelacionin Demi. Ariu i zemëruar krijoi keto gerryerje që mund të shihen edhe sot në Kullën e djallit rreth 265 metra të lartë. Nuk është rastësi që indianët të fiseve lokale në tregimet e tyre,tregojne per takime misterioze.

Natën, dritat misterioze shfaqen në majë të Kullës se djallit, dhe shume shpejt pasi ato largohen,shfaqen qenie misterioze që zbarkojne ne maje te shkembit,gjithmone sipas fiseve vendase. Kjo është në përputhje me spiritualitetin e këtyre fiseve. Edhe sot, udhëheqësit e fiseve Lakota dhe fiset Cheyenne kanë qenë gjithmonë të bindur se të huajt kanë qenë gjithmonë pozitive dhe të kane luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e ndërgjegjes njerëzore. -Ata vijnë nga dimensione të tjera.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta” Empty Re: Kulla e Djallit, simboli i ”takimeve të përzemërta”

Mesazh nga Anakonda Tue 17 Apr 2012 - 8:43

ej zot cfare nuk po degjojm me then te drejten.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi