Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj

2 posters

Shko poshtë

Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj Empty Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj

Mesazh nga Emona Thu 26 Apr 2012 - 23:25

Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj Good-news-bad-news-msps-256x3001

Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti Buffalo dhe Universiteti Irvine kanë zbuluar që mirësia, e cila definohet si ndjenja e përgjegjësisë shoqërore dhe e dashurisë, është e përcaktuar me gjene. E pra, njerëzit e mirë përgjithësisht të mos lodhen kot, nuk mund të bëhen të këq*j dhe po të duan, ata e kanë në gen.

Hulumtimi është publikuar në revistën Psychological Science. Shkencëtarët kanë marrë mostra të pështymës nga 711 pjesëmarës të hulumtimit për të parë nëse kanë receptorë që prodhojnë gjene për oksitocinë dhe vazopresinë.

Ky nuk është hulumtimi i parë që ka gjetur komponentin gjenetik i cili është i lidhur me qëndrimin dhe sjelljen e virtytshme. Në vitin e kaluar shkencëtarët nga Universiteti në Edinburgh kanë publikuar rezultatet e hulumtimit i cili tregon që joegoizmi, veçanërisht për femrat është i përcaktuar gjen etikisht.

“Ne nuk themi që kemi gjetur gjenin për dashuri, por që kemi gjetur gjenin i cili jep kontribut”, ka shtuar prof. Poulin.

Kështu, nëse disa njerëz rreth jush ju duken zemërgjerë, të hapur dhe të interesuar për të ndihmuar, në pyetje mund të jetë gjeni me të cilin kanë lindur.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj Empty Re: Njerëzit e mirë nuk mund të bëhen të këqinj

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Apr 2012 - 19:24

e vertete se sua ben zemra ta bejn nje gje te tille
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi