Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
YLLKA SHEQIRI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
YLLKA SHEQIRI People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YLLKA SHEQIRI

2 posters

Shko poshtë

YLLKA SHEQIRI Empty YLLKA SHEQIRI

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 20 Oct 2009 - 3:55

Yllka Sheqiri, (1987) u lind në Prishtinë. Si katërvjeçare bashkë me prindërit mërgoi në Suedi. Shkollën fillore dhe
shkollën e mesme drejtimin natyror i kreu në Karlskrona. Është studente dhe studion dramaturgji dhe film. Si fëmijë ka
ilustruar disa libra fëmijë, por valljadhe krijimtaria letrare janë pasion i saj i veçantë. Është prezentuar në disa antologji
me poezi për fëmijë, psh. Në antologjinë ”Atdheun e kam në Zemër”, në ”Urat tona”, etj. Disa vite ka shkruar skenar për
teatër me grupin e skenarit të shkollës. Ka themeluar dhe ka udhëhequr një kohë grupin e fëmijëve vallëtar të vegjël
”Gliter” në Karlskrona.Gjatë vitit shkollor 2007/2008 ka punuar si mësuese dhe udhëheqëse e një kursi themelor për
gjuhën ”Gjuha çels për integrim” në gjuhën shqipe dhe suedeze në Karlskrona.Gjatë studimeve ka qenë asistente e
regjisë për dramën ”Komedia hyjnore e Dantes” (2006) vënë në skenë nga studentët në Teatrin e Studentëve në
Lund.Vitin 2005 ka debutuar me përmbledhjen e poezive në gjuhën suedeze ”Jag lyssnar inte alltid” (Unë dëgjoj jo
gjithmonë), ndërsa më 2008 ka botuar përmbledhjen tjetër me poezi me titull ”Men” (Por). Në vitin 2007 me poezinë
”Kasta mig i öknen (Më hidh në shkretëtirë)” Yllka është prezentuar në përmbledhjen antologjike Via Mystica /Përmes
mistikës/ nga autorët Jonas Eek, Stefan Klint, Beata Åhrman-Ekh në botim të shtëpisë botuese Verbum ndërsa më
2008 është përfshirë në antologjinë ”Revansch 2008”, botim i Shtëpisë Botuese ”Skrivarsidan” dhe Vullkan.Yllka
Sheqiri, poete, studente e dramës, filmit dhe skenarit është një krijuese që premton shumë jo vetëm në fushën e
letërsisë, por edhe të dramës e të filmit. Këtë e dëshmoi me filmin e saj të shkurtër artistik të realizuar vitin e kaluar
me titull “Në pus pa fund” skenarin dhe regjin e të cilit i bëri vetë dhe ku rolin kryesor e luan vetë. Në Festivalin e filmit
të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” në Sölvesborg Yllka u nderua me Çmimin për aktrimin më të mirë në filmin e saj
“Në pus pa fund”. Ndërsa në Festivaline filmit “Tellus 2009” që u mbajt në Karlshamn në shtator filmi “Në pus pa fund i Yllkes mori cmimin e publikut
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

YLLKA SHEQIRI Empty Re: YLLKA SHEQIRI

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 20 Oct 2009 - 3:56

Yllka Sheqiri
Vetmi
Unë jam e vetëmuar
Si një diell pa qiell
Unë jam e zbrazët
Si një krua pa ujë
Unë jam tutje e harruar
Si një ëndërr e ndrydhur në jetën e njeriut
Unë jam për së gjalli e vdekur
Si një trup pa zemër
Ti
që më mbyte të tërën
Ishe ti
Tash të them me çiltërsi
Të urrej të urrej të urrej
Vetmi!
©️Yllka Sheqiri
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

YLLKA SHEQIRI Empty Re: YLLKA SHEQIRI

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 20 Oct 2009 - 3:56

Pa titull
* * *
Princesha
deshi të shkoi
Dhe shkoi
Larg tutje
Shkoi
Dhe kurrë më nuk u kthye
Ajo ishte e frikësuar
E frikësuar
Të qëndroi
Dhe
Ta lë përrallën të rifilloi
©️Yllka Sheqiri
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

YLLKA SHEQIRI Empty Re: YLLKA SHEQIRI

Mesazh nga WebMaster Tue 20 Oct 2009 - 6:47

Yllka Sheqiri - krenaria shqiptare

Yllka Sheqiri në Festivalin e filmit të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” në Sölvesborg të Suedisë u nderua me çmimin për aktrim në filmin saj “Në pus pa fund”
Krijuesja e re Yllka Sheqiri, autore e dy përmbledhjeve poetike në gjuhën suedeze ”Jag lyssnar inte alltid” ( Unë dëgjoj jo gjithmonë) 2005 dhe ”Men” (Por) 2008 e prezentuar në përmbledhjen antologjike Via Mystica /Përmes mistikës/ nga autorët Jonas Eek, Stefan Klint, Beata Åhrman-Ekh në botim të shtëpisë botuese Verbum si dhe në antologjinë ”Revansch 2008”, botim i Shtëpisë Botuese ”Skrivarsidan” dhe Vullkan. Me krijimet e veta Yllka është prezentuar edhe në librin shkollor ”Urat tona” si dhe në disa antologji të tjera.
Yllka Sheqiri, poete, studente e dramës, filmit dhe skenarit është një krijuese që premton shumë jo vetëm në fushën e letërsisë, por edhe të dramës e të filmit.
Këtë e dëshmoi me filmin e saj të shkurtër artistik të realizuar vitin e kaluar me titull “Në pus pa fund” skenarin dhe regjin e të cilit i bëri vetë dhe ku rolin kryesor e luan vetë. Me këtë film ajo konkuroi në Festivalin e filmit të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” që u mbajtë më në Solvesborg të Suedisë. Juria e këtij fesivali nga mbi tridhjetë filma zgjodhi 15 për konkurim dhe në mesin e tyre edhe filmin e Yllkës. Pas shfaqjes së filmave juria profesionale e festivalit ndau shpërblimet në shtatë kategori.
Dhe atë për; skenarin, aktrimin, filmin junior, filmin senior, fotografinë, videomuzikën dhe zgjedhjen e publikut . Ku Yllka Sheqiri u nderua me çmimin për rolin e Violes në filmin saj “Në pus pa fund”.
Juria gjatë prezentimit të motivimit tha se ishte loja e shkëlqyeshme shumë emocionale e Yllkës në rolin e saj që edhe pse në gjuhë tjetër, këtë rast në gjuhën shqipe, na emocionoi shumë. Prandaj në këtë kategori nuk e kishim vështirë për të zgjedhur rolin më të realizuar e aktrimin më të mirë.
Pas kumtimit të lajmit nga Juria e Festivalit, Yllka e gëzuar pasi falenderoi për çmimin, deklaroi:
- Ky është një çmim që unë nuk e prisja, aqë më tepër në këtë film ku unë kam shkrirë shumë mund si skenariste dhe si regjisore. T’u them të drejtën, e ndjeva veten shumë të kënaqur kur filmi u pranua të shfaqej si film konkurues në këtë festival. Ky ishte gëzimi dhe kënaqësia ime e parë por, kur përcolla të gjithë filmat konkurues kisha një ndjenjë që filmi im nuk do të kalonte pa ndonjë vëmendje nga juria profesionale e festivalit. Të jem e sinçertë unë paksa e prisja ndonjë çmim për skenar e ventualish ndoshta për regji, por se do të shpërblehem si artistja më e mirë e këtij festivali as që më ka vajtur mendja. Sido që të jetë, çmimet janë çmime... Ato kanë kënaqësinë e vetë, dhe kjo kënaqësi përjetohet nga kushto. Unë këtë çmim e përjetova shumfish; Është filmi im i parë artistik i metrazhit të shkurt pas të cilit unë qëndroj si skenariste dhe si regjisore, pastaj është film në gjuhën shqipe dhe film ku unë marrë çmimin e festivalit për lojën më të mirë si aktore. Gëzim vërtetë i madh për mua që më mbushë shpirtrisht dhe që më jep elan për punë të më tejshme.
Festivali i dhjetë jubilar i filmit të shkurtër artistik “Alfredgalan 2009” në Sölvesborg të Suedisë për koincidencë kaloi në frymë shqiptare. Në te u shfaq edhe një film shqip “Në pus pa fund” , i një regjisoreje dhe skenaristeje shqiptare Yllka Sheqirit e cila edhe u vlerësua me çmimin e festivalit për aktrimin më të mirë, dhe ky çmim iu dha një shqiptareje. Por për kënaqësinë dhe krenarinë shqiptare në Suedi konferencier në këtë festival ishte aktori i ri e shumë i talentuar i Teatrit të Stokholmit Bashkim Neziraj i cili u vlerësua lartë nga të pranishmit dhe nga shtypi ditor për udhëheqjen e mrekullueshme të kësaj mbrëmje të festivalit.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

YLLKA SHEQIRI Empty Re: YLLKA SHEQIRI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi