Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty

2 posters

Shko poshtë

 Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty Empty Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty

Mesazh nga Emona Mon 30 Apr 2012 - 5:55

 Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty Stanley%20hotel

Fantazmat ne Hotelin Stanley, qe eshte i vendosur ne Estes Park, Colorado, ka qene subjekt interesi per shume vite. Sidomos pasi shkrimtari i famshem Stephen King, qendroi ne resortin ne Rocky Mountain me gruan tij per nje nate dhe zhvillloi nje histori qe e beri te njohur ne "The Shining."

Kjo ndertese eshte ndertuar fillimisht nga nje burre me emrin F.O Stanley. Ai u informua nga doktori i tij ne vitin 1903 qe ishte i semure me tuberkuloz. Ai u keshillua qe nese do te qendronte ne ajrin e maleve, ne ajer te paster, jeta e tij do te shtohej me gjashte muaj. Kur ai dhe gruaja e tij pane nje permiresim te shendetit te tij, ata ndertun nje shtepi ne male. Vetem tre vjet me vone, ai e bleu token ku tani qendron hoteli dhe ekipi filloi te ndertonte Hotelin Stanley.

Ekipi punoi me ore te gjata per te ndertuar kete hotel te mrekullueshem. Ne vitin 1909, Stanley mund te qendronte perballe vizionit qe ai kishte per token qe ai kishte blere. Shume shpejt hoteli u be i famshem. Njerezit e famshem dhe ata qe gjendeshim mire financiarisht, filluan te shkonin per te rezervuar ne hotelin me te njohur. Emra shume te njohur, si Theodore Roosvelt, Jim Carrey, e te tjere, kane ndenjur per te pakten nje nate ne hotelin Stanley.

Shpirtrat e hotelit Stanley

Nder vite, ka patur shume diskutime ne lidhje me shpirtrat qe ndodheshin ne hotelin Stanley. Individet qe kane ndenjur ne resort apo njerezit qe punojne aty kane deklaruar qe kane qene deshmitare apo kane eksperiencuar aktivitet qe duket te jete i lidhur me paranormalen. Duket qe shpirtrat qe vijne verdalle ne hotel dhe rreth e rrotull tij nuk kane qellime te keqija. Duket se shpirtrave thjesht ju pelqen ai vend, apo jane te lidhur me te ne nje menyre apo ne nje tjeter. Klientet mund te rrine te qete dhe te sigurt pasi nga fantazmat aty nuk do ju vije asgje e keqe.

Dy shpirtra qe qendrojne ne hotel, nuk mund te jene te tjere pervec vete Stanley dhe gruas se tij te dashur Flora. Nuk eshte e cuditshme per klientet e hotelit qe te shohin ciftin duke ecur te lumtur krah njeri tjetrit neper koridore, apo t'i shohin ata neper pjese te hotelit duke u marre me aktivitete te cilat u pelqenin nderkohe qe ishin gjalle. Per shembull Stanley pelqente te luante bilardo dhe te socializote ne zonen e barit te hotelit. Shume kane deklaruar qe e kane pare ate ne keto dy vende.

Ne anen tjeter Flora, duket se ka axhenden e saj. Gjate jetes se saj, Flores i pelqente qe te luante ne pianon qe ndodhet ende ne hotel. Ajo kalonte ore duke luajtur melodi qe ishin ke kendeshme per veshet e klienteve, apo duke bere performanca ne dhemen e kercimit. Edhe sot duket se Flora ende pelqen te krijoje tinguj qe klienteve do ju pelqejne. Shume persona kane pare qe celesat e pianos te levizin pa ndihmen e asgjeje dhe te askujt. Tingujt e nje muzike te lehte dhe hsume te bukur mund te degjohen shpesh neper hotelin Stanley pa asnje shpjegim. Ka shume njerez qe pretendojne edhe qe e kane par fantazmen e Flore ste ulur tek pianoja e saj.

Ne katin e katert te hotelit Stanley, duket se ka shume aktivitet paranormal qe ndodh gjate gjithe kohes. Klientet apo te punesuarit qe kane qendruar ne kete kat per te qendruar apo per te perfunduar punet e pastrimit dhe mirembajtjes, kane deklaruar qe shpesh ata degjojne tinguj te femijeve qe jane duke luajtur. Tingujt nuk jane te zbehte, ato duken tamam sikur ne ate moment jane femije duke luajtur, qeshur, duke folur dhe madje edhe duke luajtur me top, por mbas kerkimeve nuk ka femije aty. Nje prej me te famshmeve prej ketyre incidenteve ishte kur Stephen King qendroi ne nje dhome ne nje kat tjeter, ne dhomen 217. Thuhet se ai pa nje djale te vogel qe dukej i shqetesuar dhe qe kerkonte dadon e tij.

Pervec se pane fantazmen e nje djali te vogel, Stephen King dhe gruaja e tij , paten nje eksperience tjeter interesante ne dhomen 217. Ata kur shkuan ne hotel, lane gjerat e tyre ne dhome dhe shkuan te shijonin darken. Kur ata u kthyen ne dhome, ata zbuluan qe robat ishin vendosur ne menyre te rregullt neper sirtare dhe ishin varur ne dollap. Asnje prej punonjesve te hotelit nuk e kishte bere kete. Megjithate eshte nje histori mbi nje sherbetore qe punonte ne hotelin Stanley dhe qe ishte e lidhur emocionalisht me dhomen 217. Ajo eshte pare ehde disa here duke ecur neper dhome dhe me pas zhduket, ne syte e te gjithe deshmitareve.

Ne vitin 1917, ndodhi nje rrjedhje gazi ne hotelin Stanley. Sherbetorja ne ate kohe nuk ia kishte idene qe po ndodhte kjo. Ajo ishte duke zhvilluar turnin esa ne katin e dyte, duke ndezur llampat e vajit. Ndersa ndizte llampen ne dhomen 217, ndodhi nje shperthim i madh dhe e gjithe dhoma u demtua. Nje vrime u hap ne dyshemene e dhomes dhe sherbetorja ra poshte. Gruaja ishte Elisabeth Wilson.

Zoti Stanley beri gjithcka mundi per ta bere gruan te ndihej me mire dhe te zhbente sadopak ate qe kishte ndodhur. Ai mbuloi shpenzimet e saj mjekesore, i dha nje shperblim, i ofroi nje rroge me te larte, dhe i lejoi asaj qe te qendronte ne hotel pa paguar asgje. Ajo vazhdoi te punonte ne ate hotel edhe per 40 vjet te tjere mbas aksidentit, dhe mendohet qe shpirti i saj vazhdon te punoje ne hotel, duke i vene gjerat ne vendet e veta, duke pastruar dhe duke u shfaqur tek njerezit neper hotel.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty Empty Re: Hoteli Stanley dhe fantazmat dashamirese qe jetojne aty

Mesazh nga Anakonda Tue 1 May 2012 - 0:12

sa dashamirese qe qenkan keto fntazmat tashi po e kuptoj

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi