Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Psikologjia e vetebesimit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Psikologjia e vetebesimit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psikologjia e vetebesimit

3 posters

Shko poshtë

Psikologjia e vetebesimit Empty Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga WebMaster Mon 30 Apr 2012 - 6:40

Vetebesimi eshte faktor i rendesishem per permbushjen e suksesshme dhe te kenaqshme ne jete.
Kur e kemi jemi te kenaqur me vetveten , ndjejme qetesim , siguri dhe kontroll , e ateher kemi mundesi per cdo gje .
Humbja e menjehershme e vetebesimit eshte dukuri e zakjonshme tek te gjithe njerezit . te gjithe do te duhej ditur se cmund te bejme qe serish ta ngrinim kur ceshtjet shkojne keq dhe kur e humbin besimin ne vetvete


60 menyra te shpejta per forcimin e vetebesimit :

° Flisni pozitivisht per vete .
Degjoni se ne cfare menyrash flasin njerezit per vete. Shume shpesh degjoni deklarata te tilla si :
'Nuk kam vlere aspak '
'Jam i padobishem'
'Mund te jesh i sigurt se do ta bej rremuje'
'Une kete smund ta bej '
Nese njerezit flasin negativisht per veten dhe eprhere e nencmojne ate , se shpejti do te fillojme te pajtohemi me ta . Nese deshironi tju ndihmoje dikush ne ndermarrjen tuaj a do ta kerkoni personin i cili thote gjithmone se eshte i padobishem? A mund te keni besim tek dikush i cili ju thote se i ben gjithnje punet lemsh?
Kur e nencmojme veten vetebesimi yne dobesohet perhere e me teper . Ne vend qe te thoni dicka negative zevendesoni :
'Nuk mund ' me ' do erpiqem me me te miren time '
'Perhere e bej rremuje ' me 'perhere mesoj nga gabimet e mia '
'Jam i padobishem ' me ' Po behem perhere e me i mire ne... '
Kur flisni pozitivisht per veten e perforconi vetebesimin tuaj e ateher edhe te tjeret ju cmojne dhe respektojne .

°Ndryshojeni pamjen e keqe per veten .
Te gjithe tashme e kemi perjetuar kete . Zgjohemi ne nje dite tekeqe , shihemi ne pasqyre dhe mendojme : O si jam bere,,,,,dukem si plake e lodhur me rrudha e trashe etj etj e kjo pamje e keqe mbetet me ne tere diten dhe pamja e keqe per veten do te thote nivel i ulet i vetebesimit .
Cmund te bejme lidhur me kete ceshtje ? Filloni te cmoni dicka ne pamjen tuaj , kerkoni nje detaj qe do tju pelqente pa marre parasysh se per cfare imtesie eshte fjala . Filloni te mrekulloheni me nje pjese te pamjestuaj dhe pak nga pak do filloni te mrekulloheni me te teren .
Kur te filloni te cmoni trupin tuaj , pamja juaj per veten do te ndryshoje dhe bashkeme te edh vetebesimi . Do te ndjeheni me te sigurt dhe kjo do te reflektoje edhe ne pamjen tuaj .

° Largohuni nga njerezit e merzitshem .
A i dini disa njerez qe perhere ankohen per dicka? per shkak te kohes , shtimit te kriminalitetit , asaj katastrofe te tmerrshme , te semundjeve te veta , politikaneve t eposhter, e keshtu me rradhe . Te gjithe i njohim njerezit e tille dhe e dime se si eshte te rrish ne nje shoqeri te ketille. Ndoshta ndiheni shkelqyeshem , plot vetebesimdhe keni mendime pozitive ... e ateher takoni zonjen apo zoterine e merzitshem . Biseda behet perhere e me depresive dhe me e merzitshme , e ju ndoshta do keni ndjenjen e fajit sepse ndiheni mire. Ikni ! Mbrojini ndjenjat tuaja pozitive dhe vetebesimin edhe duke u larguar nga njerezit e merzitshem
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikologjia e vetebesimit Empty Re: Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga Anakonda Mon 30 Apr 2012 - 18:02

Mendoj se esht psikologjia qe merret me njerezit qe te rritet vleresimi ne ndergjegjen e tyre dhe te mesojn te din vlerat e tyre dhe ta duan vetveten.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikologjia e vetebesimit Empty Re: Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga Sasha Mon 30 Apr 2012 - 18:25

po spate besim ne veten tende mewndoj se sdo rrespektohesh kurre
Sasha
Sasha
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 261
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/04/2012
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Psikologjia e vetebesimit Empty Re: Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi