Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
New York, shitje rekord në “Sotheby” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
New York, shitje rekord në “Sotheby” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

New York, shitje rekord në “Sotheby”

2 posters

Shko poshtë

New York, shitje rekord në “Sotheby” Empty New York, shitje rekord në “Sotheby”

Mesazh nga Emona Sun 13 May 2012 - 9:50

Miliona dollarë për pikturat e Lichtenstein Bacon dhe Warhol

New York, shitje rekord në “Sotheby” Sleeping-girl

Shtëpia e ankandeve “Sotheby”, në Nju Jork ka arritur të organizojë një ankand të pazakontë ku janë shitur me çmime rekord prej miliona dollarësh disa piktura të artistëve të njohur.

Kështu, piktura e Roi Lihtenshtajnit, “Vajza e fjetur”, e cila tregon fytyrën e një vajze bionde me sy të mbyllur, e pikturuara në vitin 1964, me një stil që i paraprinte në një farë mënyre imazhit të femrave të viteve ‘70, u shit për rreth 45 milionë dollarë. Me këtë shifër piktura në fjalë e dyfishon çmimin me të cilin i ishte shitur pronarit aktual.

Ndërkohë, një tjetër pikturë që spikati për shifrën e lartë me të cilën u shit është një vepër e Endi Uarhol, “Elvisi i dyfishtë”, e pikturuar në vitin 1963, e cila paraqet rok-starin amerikan si një kauboj. Për të u ofruan 37 milionë dollarë.

Ndërsa vepra e Frensis Bejkonit me titull “Reflektimi në pasqyrë i figurës që shkruan”, e cila përshkruan artistin dhe partnerin e tij, Xhorxh Dajer, duke shkruar në një tryezë, u shit po për 45 milionë dollarë

New York, shitje rekord në “Sotheby” Elvisi-i-dyfishte1

Shifrat marramendëse të ofruara në këtë ankand vijnë pas atij të rreth një jave më parë, kur më dy maj, po në shtëpinë e ankandeve ‘Sotheby’, piktura e Eduard Munch, “Klithma” u shit për 119.9 milionë dollarë, duke marrë statusin e veprën më të shtrenjtë artistike që shitet në një ankand.(g.Sh)

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

New York, shitje rekord në “Sotheby” Empty Re: New York, shitje rekord në “Sotheby”

Mesazh nga Anakonda Sun 13 May 2012 - 16:56

Epo dihet me New Yorku dallohet per te tilla gjonash.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi