Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV

2 posters

Shko poshtë

SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV Empty SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV

Mesazh nga Emona Sun 13 May 2012 - 9:59

Medikamenti i ri ndihmon në parandalimin e infektimit nga virusi HIV dhe shfaqjen e AIDS

Brenda datës 15 qershor, “Food and Drug Administration” (FDA) mund ti hapë “dritën jeshile” përdorimit të medikamentit të parë që parandalon infeksionin nga Hiv. Autoriteti më i lartë për aprovimin e medikamentev,e ka marrë parasysh mendimin pozitiv të një komisioni prej 22 ekspertësh të pavarur, pjesa më e madhe e të cilëve është shprehur në favor të trajtimit të ri terapeutik.

Bazat e medikamentit janë “emcitrabina” dhe “tenofovir disoproxil”, dy përbërës që prej kohësh përdoren për të mbajtur nën kontroll infeksionin dhe shmangin shfaqjen e simptomave të AIDS.

Sipas FDA-së, marrja çdo ditë e një pilule që përmban të dy molekulat, mund t’u kursejë pacientëve: “infektimin që çon në shfaqjen e një sëmundjeje të rëndë dhe të rrezikshme për jetën, por dhe që kërkon mjekim për gjatë gjithë jetës”.

Medikamenti është hedhur në treg që nga viti 2004 dhe këshillohet nga mjekët si pjesë e një koktejli përbërësish aktivë që pengojnë riprodhimin e virusit, duke ulur propabilitetin e shfaqjes së AIDS. Një studim i publikuar në vitin 2010 ka treguar, se ky medikament mund të parandalojë infeksionin tek personat e riskuar.

Gjatë kryerjes së një studimi, që zgjati 3 vjet, është arritur të tregohet se përdorimi i përditshëm i medikamentit, i kombinuar me përdorimin e prezervativëve dhe mbështetjen psikologjike, ul deri në 44% rrezikun e infektimit si tek personat homoseksuale, si tek ata biseksualë. Sipas një studimi të mëtejshëm, tek heteroseksualët rreziku ulet deri në 75%.SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV US-FDA-300x225

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV Empty Re: SHBA, FDA së shpejti “OK” ilaçit të parë kundër HIV

Mesazh nga Anakonda Sun 13 May 2012 - 16:54

Ishalla naj gjo e hajrit se kto amerikanet shquhen per te tilla gjona.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi