Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Foshnjet dëmtohen nga të qarat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Foshnjet dëmtohen nga të qarat People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Foshnjet dëmtohen nga të qarat

2 posters

Shko poshtë

Foshnjet dëmtohen nga të qarat Empty Foshnjet dëmtohen nga të qarat

Mesazh nga Emona Sun 27 May 2012 - 10:23

Foshnjet dëmtohen nga të qarat Femijanena

Të qarat e një foshnje janë shpesh një moment stresues në jetën e dy prindërve.

Të përballur për një kohë të gjatë me këtë fenomen, shumë prindër vendosin të lënë fëmijët të qajnë deri në momentin që pushojnë vetë.

Megjithatë, një studim tregoi se diçka e tillë nuk është aspak e këshillueshme.

Sipas analizave, hormoni i stresit, kortizoli, mbetet për orë të tëra në nivel të lartë në gjakun e foshnjes, duke i injektuar atij ankth dhe një ndjesi negative, kur mungon përkujdesja.

Heqja dorë nga të qarat, në fakt, nuk lidhet drejtëpërsëdrejti me mënyrën se si ndihet fëmija, pasi ai mund të heqë dorë nga ky refleks, kur e kupton në mënyrë të pavetëdijshme që nuk po përfiton asgjë me këtë sjellje.

Megjithatë, debati është më i ndërlikuar se kaq, pasi disa psikologë vazhdojnë të argumentojnë se lënia e foshnjeve që të qajnë bën mirë për personalitetin e tyre, ndonëse janë në një moshë shumë të re.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Foshnjet dëmtohen nga të qarat Empty Re: Foshnjet dëmtohen nga të qarat

Mesazh nga Anakonda Sun 27 May 2012 - 23:58

epo prinderit duhen te ken kujdes me femijet qe te mos i bejn te qajne
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi