Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve.

Shko poshtë

 Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve. Empty Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve.

Mesazh nga Emona prej Wed 6 Jun 2012 - 0:44

 Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve. Vamp-bulgaria-skeletons

Nese ju kishit menduar qe vampiret ishin vetem gjera per te cilet degjohej neper legjenda dhe mite, atehere duhet te mendoheni edhe njehere.

Arkeologet ne Bullgari kane gjetur dhe zhvarrosur dy skelete nga Mesjeta qe kishin te ngulur ne kraharor shufra hekuri per t'i penguar ata qe te ktheheshin ne vampire.

Keto jane gjetjet me te fundit pas shume gjetjeve te tjera neper Europen Qendrore dhe Perendimore qe tregojne se sa serioze ishte per njerezit kercenimi nga vampiret dhe se si ato besime u kthyen ne mitin modern.

Dy skeletet, qe besohet te jene rreth 800 vjec, u zbuluan gjate nje germimi arkeologjik prane nje manastiri ne qytetin Bullgar Sozopol.

Shefi i muzeut historik kombetar te Bullgarise, Bozhidar Dimitrov tha: "Keto dy skelete te shpuar me shkop ilustrojne nje praktike qe ishte e zakonshme ne disa fshatra Bullgare deri ne dhjetevjecarin e pare te shekullit te 20."

Sipas besimeve pagane, njerezit qe ishin konsideruar te keqinj gjate jetes se tyre mund te ktheheshin ne vampire mbas vdekjes se tyre nese ato nuk goditeshin ne kraharor me nje shkop druri apo hekuri perpara se te varroseshin.

Njerezit mendonin gjithashtu qe shkopi do i mbante ata te bllokuar ne varret e tyre per te ndaluar ikjen e tyre ne mesnate per te terrorizuar te gjallet.

Sipas Dimitrov ka me shume se 100 trupa njerezish te varrosur me shkop te ngulur ne kraharor per t'i parandaluar ato te kthehen ne vampire te cilet jane zbuluar neper Bullgari gjate viteve.

Ai shtoi: "Une nuk e di se pse nje zbulim i tille u be kaq i famshem. Ndoshta per faktin e fjales "vampir". Keta njerez besohej se kane qene te keqinj gjate jetes se tyre dhe besohej gjithashtu qe ata do te ktheheshin ne vampire pasi te vdisnin, duke vazhduar qe tu benin keq njerezve."

Sipas Dimitrov, vampiret ne me te shumten e rasteve ishin aristokrate dhe klerike.

Ai shtoi: "Gjeja me interesante eshte qe nuk ka asnje grua nder to. Ata nuk kishin frike nga shtrigat."

Megjithate muajin e kaluar kerkuesit Italiane zbuluan ato qe ata menduan se ishin mbetjet e nje vampire femer ne Venecia; e varrosur me nje tulle te futur ne mes te nofullave te saj per ta ndaluar ate qe te ushqehej me viktimat e murtajes qe perfshiu qytetin ne shekullin e 16.

Matteo Borrini, nje antropolog nga Universiteti i Firences tha qe zbulimi i bere ne ishullin e vogel Lazzaretto Nuovo ne lagunen e Venecias mbeshteste besimin Mesjetar qe vampiret ishin ato qe shkaktonin shperndarjen e semundjeve epidemike si Vdekja e Zeze.

Epidemite qe e goditen Europen ndermjet viteve 1300 dhe 1700 shtoi akoma me shume besimin tek vampiret, me shume pasi dekompozimi i kufomave nuk kuptohej plotesisht.

Sipas Borrini-t, personat qe merreshin me rihapjen e varreve masive ndonjehere perballeshin me trupa te fryre nga gazrat, me floke qe rriteshin ende dhe me gjak qe u dilte nga goja dhe besonin qe ata ishin ende gjalle./info.al/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve. Empty Re: Varre te dy 'vampireve' te gjetur ne Bullgari. E verteta mbi lindjen e mitit te vampireve.

Mesazh nga Anakonda prej Wed 6 Jun 2012 - 1:32

po habitem qe paska varre vampiresh edhe ne ballkan;pasi kam menduar se vetem ne shba ka

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi