Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë

2 posters

Shko poshtë

Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë Empty Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë

Mesazh nga Emona Thu 21 Jun 2012 - 23:34

Në blogun e vet të sigurisë, Google ndau me njerëzit disa të dhëna të tyre personale për faqe me viruse apo nga ato që të vjedhin fjalëkalimet. Në këtë post kompania flet për një lundrim të sigurtë në internet që përdoret nga brouserat Safari, Firefox dhe Chrome. Gjithashtu jep disa detaje interesante për llojet e sulmeve kibernetike që mund të bëhen në drejtim të individëve.

Google, transmeton INA njoftimin e PCWorld Albanian, thotë se gjatë viteve kompania ka mësuar shumë gjëra edhe nga fakti që është detyruar të mbrojë serverat, përdoruesit dhe shërbimin e vet. Kjo ekspertizë e ka ndihmuar Google në luftën e saj kundër krimit kibernetik, gjë e cila është një detyrë e vetëvendosur.

Google thotë se gjen mesatarisht rreth 9500 faqe "të këqija" çdo ditë. Kompania gjithashtu përcjell miliona paralajmërime në ditë nëpërmjet API të brouserave. Në të njëjtin kohë Google gjithashtu jep 12-14 milionë paralajmërime në drejtim të përdoruesve për faqet në të cilat ata vizitojnë.

Nëpërmjet bashkëpunimit me StopBadware.org, kompania lajmëron mijëra webmaster çdo ditë në lidhje me këto faqet "e këqija". Hakerat i vizitojnë rregullisht këto faqe me qëllim marrjen e kodeve të rreja keqdashëse.

Edhe pse problemi është bërë me shumë problem internacional, autorët e hakimeve me bazë uebfaqet kanë filluar të shënjestrojnë përdoruesit që praktikojnë shumë spear phishing. Është interesante të përmendim se origjina e shumicës së këtyre uebfaqeve e kanë hostin në ShBA dhe Brazil. Irani, Spanja, Australia dhe Peruja janë faqet më aktivitet më të ulët në planet./knni/


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë Empty Re: Google zbulon 9500 faqe keqdashëse në ditë

Mesazh nga Anakonda Thu 21 Jun 2012 - 23:35

kot nuk thon se google esht motori me i fuqishem ne internet..
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi