Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 Sekretet e Apple People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 Sekretet e Apple People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 Sekretet e Apple

Shko poshtë

10 Sekretet e Apple Empty 10 Sekretet e Apple

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 5:00

E ke idene se sa iPhone shiten cdo ore, minute apo sekonde ne mbare
boten? Sa fiton Apple per cdo produkt apo sa investon ne marketing,
kerkim dhe zhvillim? Atehere zbulo sekretet e Apple!

1. Shitjet e
produkteve Apple jane ne rritje ne menyre eksponenciale dhe kane sjelle
ne kasat e kompanise se Steve Jobs 22 miliarde dollare amerikane ne
vitin e fundit, nje shifer kjo me e larte edhe se te ardhurat totale te
kater viteve paraardhese. Nje rritje kaq e madhe nuk ishte arritur nga
asnje tjeter kompani.

2. Xhiroja totale e Apple arriti kuoten e
65 miliarde dollareve amerikane ne vitin 2010. Fitimet e Cupertino jane
me te larta se GDP-ja e Irakut, Kroacise, Libise, Ekuadorit dhe te
pakten 100 vendeve te tjera. Vetem 61 vende ne bote jane ne gjendje te
fitojne me shume se Apple.3. Pjesa me e madhe e fitimeve te Apple (rreth 45 miliarde) vijne nga
produkte qe kompania ka krijuar gjate 10 viteve te fundit (iPhone, iPod,
iPad dhe iTunes), ndersa rreth gjysma (30 miliarde) nga produkte te
krijuar 4 vitet e fundit. Nuk cudit fakti qe Apple eshte kompania
‘hi-tech’ me ne mode e momentit.

4. Rritja e shitjeve te
produkteve te Apple vetem ne Europe, vitin e kaluar i ka sjelle
Cupertino-s 7 milione dollare amerikane. Praktikisht sa GDP-ja e
Lihtenshtejnit.

5. Me nje xhiro kompleksive prej 65 miliarde
dollaresh, Apple fiton me teper se Microsoft-i, me xhiron e saj prej 62
miliarde dollaresh. Nder te tjera Apple shpenzon vetem 1.7 miliarde
dollare ne kerkim dhe zhvillim, kunder 8.7 miliarde dollareve te
kompanise se Bill Gates-it. Shpenzimet e pergjithshme, perfshire
marketingun, ne Apple arrijne ne 5.5 miliarde kunder 17 miliardeve te
Microsoft-it.

6. Apple fiton 625 dollare per cdo iPhone te shitur
– dhe ka shitur 40 milione te tille ne vitin e fundit. 164 dollare per
nje iPod, 1279 dollare per nje Mac dhe 665 per nje iPad.7. Apple shet
110.000 celulare ne dite, 4538 ne ore, 76 ne minute dhe 1,27 ne sekonde!
Shitjet e iPhone-ve kapin 39% te xhiros kompleksive te Apple. Nderkohe
qe deri para kater vjetesh, iPhone nuk ekzistonte.

8. Apple ka
inauguruar 44 “Apple Store” ne vitin e fundit dhe deri ne fund te vitit
do te kete arritur numrin 317 perreth globit. Cdo dyqan shet mesatarisht
produkte per 34 milione dollare kunder 26 milioneve qe faturonte vitin e
kaluar. Shitjet kompleksive arrijne ne 3 miliarde, praktikisht sa e
gjithe xhiroja e “Tiffany”.

9. “Appe Store”-at punesojne 26 500
te punesuar me kohe te plote, mesatarisht 84 persona per cdo te tille
dhe secili prej ketyre fut ne kasat e Apple rreth 370 000 dollare cdo
vit.

10. iTunes, dyqani virtual i Apple, ka sjelle ne kasat e
kompanise se Cupertino-s 4 miliarde ne vitin e fundit. Nje miliarde me
shume sec fiton kollosi muzikal Warner Music Group.Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi