Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote”

3 posters

Shko poshtë

Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” Empty Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote”

Mesazh nga WebMaster Fri 13 Jul 2012 - 23:12

Muzika e Eda Zarit është një gërshetim i muzikës jazz me muzikën tradicionale shqiptare. Traditat e muzikës folklorike shqiptare nuk i ka ndarë asnjëherë sipas përkatësisë gjeografike. Përherë ajo bën një përzierje motivesh dhe ngjyrash me elemente folklorike nga e gjithë Shqipëria. Vjet, ajo prezantoi në Teatrin e Operës dhe Baletit albumin “Toka Incognita”. Pavarësisht se ka kënduar dhe herë tjetër për publikun shqiptar, ky ishte koncerti i saj i parë recital. 12 këngë të reja, por edhe nga albumi i mëparshëm “Statement”. Një përzierje midis etnikes dhe iso-polifonisë shqiptare.Por, nga i ka rrënjët kjo ndërthurje e iso-polifonisë dhe modernes për Eda Zarin? Sa ka ndikuar origjina e saj në këto interpretime?

Edën, e mbushin të dyja, dhe jazzi, dhe folku, prandaj ajo kur punon i gërsheton. Sipas saj, atë që s’e ka njëra e plotëson tjetra. “Nuk është thjesht muzikë, është dehashpirt”: thotë Zari në një intervistë për “Shekullin”.

Edhe sonte në mesnatë Eda Zari së bashku me bendin e saj interpreton në DokuNights për publikun që po ndjek këto ditë Festivalin Ndërkombëtar të Dokumentarit dhe Filmit të Shkurtër në Prizren. Koncerti fillon në mesnatë në vendin e quajtur “Andrra”, Parku i Marashit.

Eda, një koncert në Prizren. A keni ndonjë lidhje të veçantë me Prizrenin apo Kosovën?

Ky është koncerti im i parë në Prizren. Sigurisht që kam marrëdhënie me Kosovën. Koncertet që kam dhënë në Kosovë më kanë lidhur fort me këtë vend. Dashamirësia e publikut të Prishtinës, pasi atje i kam dhënë koncertet në të shkuarën, ka qenë dehëse, ç’ka më bën t’i mirëpres ftesat për koncerte në Kosovë. Kësaj here koncerti do të jetë në Prizren, gjatë festivalit të filmit Dokufest, ftesë të cilën e prita me kënaqësi.

Keni menduar për një repertor të veçantë në DokuNights?

Repertori i kësaj mbrëmjeje do të ketë pjesë, kryesisht, të albumit tim të ri “Toka Incognita”. Por edhe këngë të tjera, krijime më të hershme të miat.

A ka në repertorin tuaj motive nga folku kosovar?

Nuk kam ditur, as kam mundur ta ndaj ndonjëherë folklorin shqiptar sipas përkatësisë gjeografike. Më vijnë njësoj ëmbël e dashur të gjitha format e traditës sonë muzikore. Është një përzierje e mrekullueshme motivesh dhe ngjyrash. Po ta ndaja, do të tregohesha e padrejtë. Më vjen përshtat e gjithë shqiptaria, kudo ku lindet, jeton e rritet, kudo ku kultivohet folku shqiptar.

Po nga promovimi i albumit “Tokë e panjohur” në Tiranë me çfarë përshtypjesh keni mbetur?

E kam thënë edhe më parë, koncerti im i tetorit 2011 në Tiranë ishte një magji më vete. Më dha përjetime, kënaqësi, mbresa që nuk i kam jetuar kurrë më parë. Kjo sepse ishte koncerti im i parë në Shqipëri. Kam kënduar, në të shkuarën, por nuk kam dhënë koncert. E përsëris: e ku ka si kasollja jote!

Albumi është një ndërthurje mes jazzit dhe folkut, po çfarë është për ju polifonia?Çfarë rëndësie kanë këngët popullore?

Është shpirti njerëzor, demonstruar në formë tingulli dhe harmonie. Këtu merr një emër, atje një emër tjetër. Mua më mbushin të dyja, edhe jazzi, edhe folku. Por kur i punoj vetë, dua t’i gërshetoj të dyja bashkë. Atë që s’e ka njëra, e plotëson tjetra, e kështu me radhë. Nuk është thjesht muzikë, është dehashpirt!

Promovimi i një albumi, ndodh që të ketë ndonjë moment që të kthehet në rutinë?

Jo, nuk ndodh kështu. Ka burokracira që duhen përmbushur, dhe janë kusht, por në fund këto harrohen. Nëse gjithçka është e parashikuar “çka kam vënë re se në Shqipërinë tonë nuk është rregull”, ajo që pritet është gjithmonë pozitive.

A ka mbetur ndonjë gjë pa eksploruar nga Lelat e Përmetit?

Lelët e Përmetit janë si puset e vjetra: sa më shpesh t’ua nxjerrësh ujin, aq më i kulluar dhe i ftohtë mblidhet uji i ri. Nuk ka fund, nuk kam gjetur skaje deri tani, dhe shoh se s’kam për të gjetur. Kanë për të qenë ushqim i përjetshëm imi, pikënisje e çdo veprimtarie ime, jo vetëm artistike, por edhe shpirtërore.

Çfarë projektesh keni për të ardhmen? Keni menduar ndonjë koncert për 100- vjetorin e pavarësisë?

Hë për hë jam duke u marrë me promovimin e albumit “Toka Incognita”. Por planet e së ardhmes më mirë t’i themi kur frytet të jenë afër pjekjes. Sikur ta lë surprizë? Siç e thashë, fryti duhet pjekur…

Prej afro dy dekada Eda Zari jeton në Gjermani. Në moshën 4-vjeçare filloi të këndojë në gjirin e familjes (nga ana e nënës) në familjen Lela nga Përmeti. 10 vjeç del në skenë. Në moshën 16 vjeçare prezantohet në festivalet e RTSH-së. Më pas fillon studimet në Konservatorin e Akademisë së Arteve në Tiranë, por i hiqet e drejta e studimit për arsye politike. Në fund të viteve ‘90 vazhdon studimet në Gjermani në Konservatorin e Këlnit “Musikhochschule” dhe diplomohet si “State Graduated Diplome Oper Singer”. Ka interpretuar si soliste në opera, muzikalë, opereta dhe shumë koncerte recitale me formacione orkestrale, WDR -Rundfunk Orchestra (West German Radio), Orkestra e Dhomës Drezden, WDR TV, etj.. Ka realizuar disa albume, “Statement”, “Supernaturale”, “Lela dè Përmet”, “Eja” “Tokë e Panjohur”, me stile muzikore të ndryshme si jazz klasik, Pop-Soul dhe world music.

Valeria Dedaj Shekulli
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” Empty Re: Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote”

Mesazh nga T_o_n_i Sun 15 Jul 2012 - 22:35

po qe kam respekte per kete kengetaren ... Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 56806376 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251
e kam ndjek nje koncert te saj para 1 viti ne Tr e vertet qe mori shume Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251 Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” 94251
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” Empty Re: Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote”

Mesazh nga Anakonda Mon 6 Aug 2012 - 22:57

ke tdrejte;ta mbshtes mendimin...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote” Empty Re: Eda Zari: “E ku ka si kasollja jote”

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi