Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
”Gëlltitja” e një planeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
”Gëlltitja” e një planeti People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

”Gëlltitja” e një planeti

Shko poshtë

”Gëlltitja” e një planeti Empty ”Gëlltitja” e një planeti

Mesazh nga Emona Wed 22 Aug 2012 - 4:24

”Gëlltitja” e një planeti Ylliplanet-300x225Astronomët gjetën të dhëna të gëlltitjes së një planeti nga një yll, duke përforcuar kështu teorinë që parashikon se Toka do të pësojë të njëjtin fat pas disa miliarda vitesh.

Gjithashtu, ekspertët vlerësojnë se edhe një planet i të njëjtit sistem diellor ka ndryshuar në mënyrë anormale orbitën e tij, për shkak të ekuilibrave të reja të krijuar në forcat gravitacionale.

Detaje të hollësishme të punës studimore u publikuan të martën në “Gazetën Shkencore të Astro-Fisikës” në SHBA.

Një skuadër astronomësh amerikanë, polakë dhe spanjollë bëri zbulimin duke vëzhguar planetin BD+48 740, një prej Gjigantëve të Kuq, ose yjeve më të mëdhenj të njohur prej njeriu.

Vëzhgimet u realizuan nëpërmjet teleskopit “Hobby Eberly”, me qendër në observatorin shkencor McDonald, në Teksas.

Temperaturat në rritje në bërthamën e një ylli në fazën e fundit të jetës së tij bëjnë që përmasat e tij të rriten, duke “gëlltitur” planetet e afërta.(tch)

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi