Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren.

2 posters

Shko poshtë

Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. Empty Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren.

Mesazh nga WebMaster Sat 1 Sep 2012 - 9:49

Dhjete vitet qe ndryshuan Token
1999-2009, kur dora e njeriut është treguar shumë e ashpër me natyrën
Një
ishull formohet, një liqen thahet, pyjet mund të zhduken: NASA ka
dokumentuar në internet pamje se si ka ndryshuar Toka në dhjetëvjeçarin e
fundit, me një sërë fotosh satelitore, të pabesueshme dhe të tmerrshme
në të njëjtën kohë.


Dhjetë vjet ndryshime

Me rastin e
dhjetëvjetorit të "Nasa Earth Observatory", organizata që merret me
publikimin e fotove onlajn për NASA-n, sajti ka bërë publike imazhet e
dhjetë viteve të fundit të aktiviteteve të "EOS", sistem i agjencisë
ajrore amerikane të satelitëve që kontrollojnë sipërfaqen e globit.
Faqja e internetit ka dokumentuar kështu rezultatet e kërkimit mbi
klimën dhe ka treguar efektet e katastrofave natyrale. Për këtë
përvjetor, shkencëtarët kanë publikuar edhe një projekt special, të
quajtur "World of Change". Të ndara vit pas viti, nga viti 1999 e deri
më sot, imazhet satelitore tregojnë se si ndërhyrjet e njeriut kanë
ndryshuar rrënjësisht natyrën dhe për rrjedhojë edhe "fytyrën" e
planetit tonë.


Puna e NASA-s

"Nasa Earth
Observatory" është burimi kryesor i imazheve satelitore dhe
informacioneve shkencore për sa i përket Tokës të parë nga publiku.
Aktiviteti i saj përqendrohet sidomos te klima dhe ambienti. Kështu,
nëse sot ekziston një faqe onlajn, ku kanë të gjithë akses, siç është
ajo e "Earth-Observatory", kjo është padyshim meritë e shkencëtarëve të
NASA-s, Yoram Kaufman dhe David Herring. Faqja e internetit është një
bibliotekë që përmban një seri imazhesh të jashtëzakonshme të shkrepura
nga lart. Njëra prej tyre, një pamje spektakolare e Tokës me ngjyra,
është bërë jashtëzakonisht e famshme: e njohur ndryshe si "Blue Marble",
ajo është edhe imazhi që shfaqet mbi ekranet kur ndez iPhone-t e
"Apple"-it.


Liqeni i tharë

Të vizitosh sajtin e
"NASA Earth Observatory" është në çdo rast një eksperiencë interesante
dhe mbresëlënëse. Aty, përveçse tregohen fotografi të Tokës, të
realizuara me teknologji të avancuara, sajti propozon edhe galeri ku
janë mbledhur imazhe që tregojnë ngjarje klimatike dhe kataklizma të
llojeve të ndryshme: nga stuhitë e rërës, uraganet, e deri te blloqet e
akullit që shkrihen nga zjarret e dhunshëm.

Një nga shembujt më
drastikë të propozuar nga NASA është ai që dokumenton tërheqjen e
ujërave nga liqeni i Aralit, mes Kazakistanit dhe Uzbekistanit, i
konsideruar dikur si liqeni i katërt më i madh në botë, me një sipërfaqe
prej 68 mijë kilometrash katrorë. Sot, nga ai liqen ka mbetur shumë
pak. Që kur në vitet ‘60 Bashkimi Sovjetik i atëhershëm filloi të
shfrytëzonte degët më të rëndësishme, mes të tjerash për të vaditur
plantacione gjigande pambuku, niveli i ujit të këtij liqeni gjigand ka
nisur të bjerë vazhdimisht në mënyrë drastike.


Zhdukja e Amazonës

Se
sa shpejt njeriu mund ta ndryshojë Tokën, është shumë e dukshme në
fotot satelitore, në pyjet e dendura të Amazonës, në provincën
braziliane të Rondonias. Procesi i shpyllëzimit duket i pandalshëm, i
nxitur në një pjesë të mirë nga rritësit e kafshëve dhe nga kompanitë
shumëkombëshe të sektorit agro-ushqimor. Në 30 vitet e fundit, sipas
asaj që kanë treguar kërkuesit e NASA-s, janë prerë në total më shumë se
67764 kilometra katrorë pyje.


Diga në Las Vegasmesin e viteve ‘60, liqeni Kolorado në veri të Las Vegasit u prish.
Rezultati ishte Lake Pouell: një basen i madh mbledhës që furnizon me
ujë të pijshëm disa pjesë të Utah, Arizonës, madje edhe të Kalifornisë.
Ndërkaq, është vend i famshëm edhe për stabilimentet turistike dhe
sportive që gjenden aty. Në një foto të satelitit të NASA-s, "Landsat
5", në vitin 1999, duket akoma një liqen i thellë dhe i begatë. Vetëm
shtatë vjet më vonë, situata ka ndryshuar dukshëm. Për shkak të
tërheqjeve, niveli i ujit ka rënë në mënyrë dramatike.


Palma në Dubai

Një
tjetër shembull i asaj se si njeriu e ka deformuar planetin gjatë
dhjetëvjeçarit të fundit, vjen edhe me fotot e shkrepura në Dubai. Në
fakt, që prej disa vitesh është në ndërtim e sipër ishulli i famshëm në
formë palme: Jumeira Palm Island, i pari nga tre të tillë të parashikuar
në projekt. Sekuencat e propozuara nga fotot satelitore tregojnë se nga
viti 2000 e deri më sot, mund të lindë një ishull artificial
superluksoz, që është njëkohësisht edhe ishulli më i madh në botë i
ndërtuar nga dora e njeriut.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. Empty Re: Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren.

Mesazh nga WebMaster Thu 31 Jan 2013 - 7:40

Mase e vertet gjith keto gjona qe po bejne edhe krijojne normale qe dora njeriut Tregohet me ashpersi shum gjera jan shtuar ne kete bote saqe bota po permbyset dita dites.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. Empty Re: Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren.

Mesazh nga Arabela Thu 31 Jan 2013 - 7:56

lere se nuk lane peme me kembe,,, nevrikuu nevrikuu iihhaa.
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren. Empty Re: Dora e njeriut eshte treguar shume e ashper me natyren.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi