Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin

2 posters

Shko poshtë

Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin Empty Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin

Mesazh nga WebMaster Sat 1 Sep 2012 - 9:58

Planeti Mars dhe Merkur jane ndare pas lindjes se tyre. Kete e
thote shkencetari Brad Hansen gjate takimit te zhvilluar ne Kaliforni
nga “American Astronomical Society”. Gjithcka nis nga nje eksperiment qe
verteton edhe radhen e vendosjes qe nga Merkuri, Aferdita e duke
vazhduar me Token e me pas Marsin.
Te gjithe keto planete vertiten
rreth unazes se brendshme te yllit tone, Diellit. “Simulimi i realizuar
tregon se dy planetet me te medhenj te nje unaze te materies me te afert
jane krijuar ne ekstreme, dmth ne pjesen e brendshme dhe te jashtme.
Keta planete jane Aferdita dhe Toka. Ne mes te tyre ndodhej nje tjeter
material, nga i cili mori forme Merkuri dhe Marsi, te dy te spostuar ne
pjeset ekstreme nga forcat gravidacionale te trupave me te medhenj dhe
tani ata jane aty ku ne i shohim”, shpjegon prof. Hansen. Sipas tij,
karakteristikat e Merkurit dhe Aferdites tregojne gjithashtu se keto dy
planete kane qene viktima te perplasjeve te medha. Por nga kjo e keqe ka
vuajtur edhe Toka dhe simulimi i Hansen sqaron gjithashtu se per shkak
te nje perplasjeje te nje trupi te madh me Token, lindi edhe Hena.
Perplasja ka ngritur nje pjese te madhe te materies, e cila me pas ka
krijuar satelitin e vetem te planetit tone.
Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin 30l12rc Pytje & Përgjigje Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin Empty Re: Toka dhe Aferdita krijuan Marsin dhe Merkurin

Mesazh nga Anakonda Fri 19 Oct 2012 - 18:16

Se krijokan planetet planet te rinj tani po e merrkam vesh

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi