Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

2 posters

Shko poshtë

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) Empty F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

Mesazh nga LaDescarada Fri 14 Sep 2012 - 3:43

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

Shqipëria: Bijtë e Shqiponjës,

"Dhe, nga muret e kështjellës
Flamuri me gjysmëhënë ra,
E turma vërejti në vend të tij,
Ashtu si një ogur në qiell,
Fluturimin e flamurit të Skënderbeut,
Shqiponjën e zezë me dy krerë;
Dhe një britmë u lartësua,
Pasi shpirtrat e njerëzve ishin të munduar prej turqve,
Dhe mënyrave e sjelljeve të tyre të liga"

Henry Wadsworth Longfellow

Edhe pse Shqipëria është më i vogëli i kombeve të Ballkanit dhe ka popullsinë më të hapërdarë, - ashtu siç thonë historianët dhe gjuhëtarët modernë shqiptarë, - origjina e saj dhe origjina e racës së saj është madhështore. Mbetjet e gjuhë pellazgjike, nënës së gjuhës baske, gjenden në të vërtetë në Shqipërinë e sotme dhe duket se provojnë se kjo tokë ishte, në kohët më të lashta, shtëpia e një populli autokton nga më të vjetrit e Europës, i cili ishte vendosur aty qysh kohë më përpara migrimeve të mëdha të popujve indo-evropianë nga Azia Qendrore. Dhe veç kësaj, ishin dy prej fiseve indo-evropiane të para, Trakët dhe Ilirët, të cilët zgjodhën territorin e bregdetit shqiptar si shtëpinë e tyre të re në Europë.
Përveç trashëgimisë së lënë nga gjaknxehtët ilirë dhe trakë, një tjetër trashëgimi e kohëve klasike është ende gjallë në gjuhën shqipe dhe zakonet e sotme. Ju mund të dëgjoni ende barinj analfabetë në jug të Shqipërisë, të ulur rreth mangallit, zjarrit me qymyr, e duke pjekur Sarman e tyre, një përzierje me mish qengji mbështjellë me gjethe të freskëta, betohen në emër të "Zaa" dhe "E-Thanës," të cilët janë thjesht emrat e transformuar të Perëndisë dhe Perëndeshës, klasikë grekë, Zeus dhe Athina.

Po të njëjtët njerëz, rreth zjarrit të tyre me qymyr druri, të cili sigurisht që nuk i kanë studiuar tekstet e burimeve historike, do t'ju rrëfejnë me krenari për njerëzit e mëdhenj, të njohur për tërë botën nëpërmjet pushtimeve e arritjeve të tyre në tre kontinente, të cilët, sidoqoftë, dolën nga vendi i humbur i Shqipërisë. Ata shpallin si bashkëkombësin e tyre shqiptar, Aleksandërin e Madh, të cilin ata e quajnë "Lek i Madh" dhe për të cilin pohojnë se ka lindur në fshatin Emadhija, në rajonin e Shqipërisë së Veriut, Mat. Një nga armiqtë më të tmerrshëm të Romës së lashtë, mbreti Pirro i Epirit, i kujtuar për fitoret e tija të cilat ishin aq të kushtueshme sa që dukeshin më fort si mposhtje - "Një fitore e tillë më shumë dhe unë jam i humbur" - thuhet të ketë lindur dhe të ketë jetuar në rininë e tij, në pjesën shqiptare të maleve të Epirit. Gjithashtu me origjinë shqiptare ishin Perandori Justinian i Bizantit, Papa Klementi XI dhe gjakatari, bujari, romantiku Ali Pasha, Luani i Janinës, një nga figurat më piktoreske të fillimit të shekullit të nëntëmbëdhjetë, konfliktet e të cilit me Sulltanin frymëzuan revoltën greke për pavarësi. Mehmet Aliu, udhëheqësi i revoltës egjiptiane në 1881 dhe themeluesi i dinastisë së Kajros, ishte një shqiptar dhe po ashtu ishin Francesco Crispi, burrë-shteti i famshëm italian, dhe admirali Konduriotis, presidenti i parë i Republikës së Dytë greke. Ishte shqiptar, trimi legjendar Skënderbe, Iskanderi i poemës së Longfellow-t, i cili, në një kohë kur turqit kishin pjesën më të madhe të Ballkanit në kthetrat e tyre, mundi ushtrinë e Sulltanit dhe themeloi një shtet të pavarur ballkanik.

Titulli: The Untamed Balkans (1941)
Autori: Frederic W. L. Kovacs
Botuesi: Modern Age Books, New YorkF. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) 564066_488346547845504_1908170056_n
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) Empty Re: F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

Mesazh nga LaDescarada Fri 14 Sep 2012 - 3:44

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) 534468_488348411178651_182785417_n

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) 555894_488351411178351_102268693_n
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) Empty Re: F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

Mesazh nga Anakonda Wed 26 Sep 2012 - 5:01

E bukur.....por shyqyr qe e kuptova...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina) Empty Re: F. W. L. Kovacs: Shqipja, gjuha pellazgjike - barinj në jug të Shqipërisë betohen ende në emër të Zaa dhe E-Thanës (Zeus,Athina)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi