Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Taler shikon vullnet tek Shkupi dhe Athina People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Taler shikon vullnet tek Shkupi dhe Athina People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Taler shikon vullnet tek Shkupi dhe Athina

Shko poshtë

Taler shikon vullnet tek Shkupi dhe Athina Empty Taler shikon vullnet tek Shkupi dhe Athina

Mesazh nga Vizitor Fri 12 Feb 2010 - 3:17

Eurodeputeti slloven, Zoran Taler, pas rezolutës së miratuar në PE, thotë se tek autoritetet në Shkup dhe Athinë shikon vullnet për kapërcimin e kontestit me emrin dhe konsideron se pas Kroacisë, Maqedonia e ka rendin për hyrje në BE.
Në rezolutën e miratuar të mërkurën, Parlamenti Evropian kërkon pa anulim të caktohet data për fillimin e negociatave inkuadruese me Maqedoninë në mars. Në periudhën e ardhshme, është me rëndësi të punohet në zgjidhjen e problemit për emrin me Greqinë.
Taler, i cili është raportues për Maqedoninë dhe propozues i rezolutës, kërkoi nga institucionet evropiane dhe nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme, Catherine Ashton të jenë aktivë në mbështetjen për kapërcimin e kontestit me emrin nën patronazhin e KB-së.
"Duke pasur parasysh atë që Kroacia është pothuajse në Union, Maqedonia është gjasa e saj e fundit të jetë e suksesshme", deklaroi Taler në konferencën për shtyp pas votimit të raportit për Maqedoninë, qëndrim të cilin, siç tha, ia ka transmetuar edhe komisarit Shtefan Fule.
Sipas Talerit, është me rëndësi fakti që PE ka dhënë rekomandim dhe vendim shumë të qartë dhe kërkohet që në mars të miratohet vendim pozitiv për bisedime me Maqedoninë, siç rekomandoi Komisioni. "Nëse kjo nuk ndodh në mars, nuk do të paraqet katastrofë. Për fat të keq, do të jetë katastrofë nëse ajo edhe më tej zvarritet. Bëjmë gjithçka që të arrihet pajtueshmëri", tha Taler.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi