Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
S´KA PROBLEM People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
S´KA PROBLEM People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

S´KA PROBLEM

2 posters

Shko poshtë

S´KA PROBLEM Empty S´KA PROBLEM

Mesazh nga LaDescarada Fri 14 Sep 2012 - 3:50

Problemi është një situatë që krijohet dhe që e bën të vështirë arritjen e caqeve që kemi para vetës. Fjala problem buron nga fjala greke problema që ka kuptimin: e parashtruara, detyra.Shumica e përdorin fjalën në kuptimin: vështirësi, të tjerët e shohin me kuptimin: sfidë, mundësi,…

Mënyra më e zakonshme që gjendja e tashme ( ËSHTË - vlera ) dhe caku ( DO TË DUHEJ TË ISHTE – vlera ) të piqen në pikën e njëjtë , është të përpiqemi ta ndryshojmë gjendjen e tashme që ajo t´i përafrohet cakut të vënë. Problemi mund të eliminohet edhe nëse caku i vënë zhvendoset në gjendjen e tashme.

Procesi i zgjedhjes së problemit llogaritet si funksioni më kompleks intelektual.

Problemi gjendet vetëm në kokën time dhe unë kam mundësi ta zgjidhë atë në bazë të zgjedhjeve që bëj dhe që kam mundësi t´i bëj.Shkrim i mëhershëm:


Për të zgjidhur një mosmarrëveshje, duhet nisur nga vetja. Një mënyrë e mirë është të kesh parasysh kubin e përjetimit:

1 - Vështro = unë shoh,
2 – Mendimi = unë mendoj,
3 – Ndjenja = unë ndjej dhe
4 – Dëshira = unë dua.


P.sh. Unë shoh se ti më ngacmon, mendoj se ti e bë këtë pa vetëdije po unë ndihem keq dhe dua që ta ndërpresësh këtë.

Kjo metodë është e përshtatshme në çdo zgjidhje të mosmarrëveshjeve apo problemi. Nisesh nga vetja dhe pa e nënçmuar tjetrin ia bën të qartë se e ke kuptuar, se çka mendon ti për atë punë, si ndihesh dhe çka do.
( FUQIA E TË MENDUARIT POZITIV, 2011)
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

S´KA PROBLEM Empty Re: S´KA PROBLEM

Mesazh nga Anakonda Tue 18 Sep 2012 - 4:03

shum tem e bukur;e keshilla shum interesante..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi