Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

3 posters

Shko poshtë

A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? Empty A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

Mesazh nga Emona Fri 14 Sep 2012 - 4:27Të themi p.sh. një inxhinier apo një ekonomist i diplomuar është i arsimuar në një lëmi specifike por nuk ka njohuri mbi rrobaqepësi apo këpucëtari apo mbathje kuajsh apo ...ka shembuj të shumtë....të dy janë profesionistë në lëmin e tyre por dallon për nga marrja e diturisë....( në këtë rast rrobaqepësja përdorë veprimet aritmetike që inxhinieri apo ekonomisti i përdorë) por çështja qëndron në kuptimin se nuk është vetëm arsimimi formal( në institucione shkollore) e vetmja metodë e arritjes së diturive por dituria arrihet edhe përmes arsimimit joformal, peripecive në jetë, praktikës si p.sh. trashëgimin e diturisë profesionale nga nëna, babai apo nga familja dhe rrethi ku edukohet.[/b


-[b]Gjëja më e rëndësishme gjatë zhvillimit të një personi, e që nuk e mëson nga arsimimi formal ( shkolla) është formimi i personalitetit, të bëhesh një person i denjë me një edukatë të mirëfilltë, të dish të bësh vlerësime të drejta, të kesh moral që i përshtatet rrethit social ku jeton, të mësosh kodet e mirësjelljes sociale etj...fatkeqësisht një lëndë e tillë nuk zhvillohet dhe se këtë dituri nuk e fiton nga arsimimi por nga rrethi ku jeton, familja që të edukon si dhe përjetimet dhe imitimet e rrethit që personi i merr e i bënë të vetat.
Çfarë mendoni ju?
A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? Empty Re: A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

Mesazh nga Anakonda Tue 18 Sep 2012 - 3:59

asukush nuk ka lindur i ditur;edhe shkenctaret e medhenj jon te arsimuar prandaj jan te ditur;me mir i paditur edhe i arsimuar;sepse arsimi osht gjithshka

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? Empty Re: A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

Mesazh nga Besa Fri 21 Sep 2012 - 10:53

Jeta eshte nje shkolle.... Disa njerez pa pasur mundesin per t'u arsimuar kane mbetur ashtu por nuk dmth qe jane te paditur... Ka dhe prej tyre qe kane nje diplom por nuk kane njohuri... Por nje njeri qe nuk ka pasur mundesi per shkollim ai faktikishte eshte shkolluar ne menyre autodidakte dhe vlene shume me shume se nje njeri qe ka nje diplom e nuk dine gje...
Besa
Besa
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne zemren e trojeve shqipatre
Postime Postime : 1402
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2011
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : muzika,leximi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar? Empty Re: A është më mirë të jesh i arsimuar dhe i paditur apo të jesh i ditur dhe i paarsimuar?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi