Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister

Shko poshtë

Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister Empty Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister

Mesazh nga Emona prej Mon 8 Oct 2012 - 11:43

Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister Da-vinci

Perpjekja per te zbuluar nese nje kryeveper e humbur e mjeshtrit Leonardo Da Vinci gjendet nen nje afresk ne Firence eshte nderprere pa arritur te zgjidhte misterin qe shume njerez e kane krahasuar me nje gjegjeze te "Kodi Da Vinci".

Misteri rrethon nje pikture te njohur si "The Battle of Anghiari", apo "Figjt for the Standard" e cila ishte porositur nga zyrtaret e qytetit per nje takim ne Palazzo Vecchio per te perkujtuar nje fitore ushtarake te Firences ne vitin 1440.

Te dhenat e asaj kohe tregojne qe Leonardo e filloi pikturen e murit ne vitin 1505, por e la ate te paperfunduar , per shkak te problemeve me te cilat ai u perball ne lidhje me tekniken eksperimentale qe po perdorte ne aplikimin e bojes.

Dhjetevjecare me vone, godina u zgjerua dhe u rikonstruktua, dhe ne vitin 1563, artisti Italian Giorgio Vasari pikuroi nje murale ne nje prej mureve te reja. Per shkak te gjithe ketyre rimodelimeve, piktura e Leonardos u zhduk.

Ne ditet e sotme kjo pikture njihet vetem nga skicat pergatitore te Leonardos dhe nga kopje te frymezuara nga origjinalja.

Ne vitin 1975, Maurizio Seracini nje inxhinier me origjine Italiane, profesor dhe ekspert ne analizat e artit ne Universitetin e Kalifornise ne San Diego, ishte rikthyer ne Firence dhe studionte akreskun e Vasarit.

Ai vuri re qe nje prej ushtareve ne afresk po valeviste nje flamur ne te cilin lexohej 'Cerca Trova' (Kerko Gjej). A ishte kjo nje e dhene ne lidhje me vendndodhjen e piktures se humbur te Leonardos?

Gjate viteve te mepasshme, Seracini arriti te merrte ekspertizen, teknologjine dhe suportin financiar te nevojshem per te krijuar nje rindertim virtual te gjendjes se murit perpara se te beheshin rimodelimet. Dukej sikur kishte nje hapesire ndermjet pjeses se murit ku 'Cerca Trova' ishte pikturuar dhe murit te vjeter. I armatosur me informacionin si edhe me fondet nga National Geographic Society Seracini mori lejen nga zyrtaret Italiane per te shpuar gjashte vrima te vogla ne murin e Vasarit dhe te fuste sonda endoskopike me kamera ne hapesiren pas tij.

Rezultatet fillestare ishin premtuese; Seracini tha qe ekipi gjeti 'gjurme pigmentesh qe duket se jane ato qe dihet se jane perdorur ne menyre ekskluzive nga Leonardo.'

Duke marre zemer nga gjetjet, Seracini kerkoi leje qe te bente teste me te sofistikuara. Megjithate zyrtareve italiane nuk po u pelqente qe po merreshin me ngacmimin e nje muraleje 450 vjecare. Disa eksperte ngriten pyetjen nese ishte vertet ejustifikuar te vazhdohej.

"Vasari nuk do te kishte mnuluar asnjehere nje pune te nje artisti qe ai e admironte aq shume me shpresen qe nje dite dikush do te kerkonte dhe do ta gjente."- tha Tomaso Montanari, nje historian arti ne Universitetin Federico II ne Napoli.

Ne fund, nga zyrtaret u mor vendimi qe shkencetaret nuk mund te benin teste te tjera me te sofistikuara. Projekti u pezullua per te mos thene qe u nderpre per te mos vazhduar me. Dhe keshtu ndoshta perfundon gjithcka.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister Empty Re: Misteri i Leonardo Da Vincit do te qendroje akoma per shume kohe mister

Mesazh nga Anakonda prej Mon 8 Oct 2012 - 18:20

Si nuk munden ta zgjidhnin edhe kta ket mister....

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi