Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor

2 posters

Shko poshtë

Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor Empty Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor

Mesazh nga WebMaster Thu 18 Oct 2012 - 6:38


Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor 59453TIRANË -
Shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut do të mbërrijnë në Shqipëri në
datën 20 nëntor. Sipas burimeve nga Muzeu Historik Kombëtar, armët e
Heroit tonë Kombëtar do të ekspozohen në datën 27 nëntor në Pavionin e
Mesjetës, ku do të qëndrojnë për një muaj e gjysmë në kushte të plota
sigurie.

Dy ditë më parë, Komisioni i Edukimit dhe Mjetet e
Informimit Publik kaloi marrëveshjen e bashkëpunimit mes Austrisë dhe
Shqipërisë për huadhënien e shpatës dhe përkrenares së Skënderbeut.
Kostoja e sjelljes së armëve për herë të parë në Shqipëri është 100 mijë
dollarë, që u mundësua nga qeveria shqiptare në kuadër të 100-vjetorit
të Pavarësisë.

Disa muaj më parë një grup ekspertësh austriakë
zhvilluan vizitë në Muzeu Historik Kombëtar për t’u siguruar nëse ky i
fundit i plotësonte kushtet e sigurisë dhe mirëmbajtjes së dy relikeve
të rralla që ndodhen në Muzeun e Historisë së Artit në Vjenë ose siç
njihet ndryshe Kunsthistorisches.

Armët e Skënderbeut, 422 vjet
pasi kanë mbërritur në Vjenë, sipas inventarit më të hershëm që ekziston
nga viti 1590, që prej muajit nëntor do të mund të vizitohen nga
publiku shqiptar. Kërkesa për të sjellë në Shqipëri armët e Skënderbeut
janë bërë disa herë që në kohën e Zogut, së fundi edhe në kuadër të
600-vjetorit të lindjes së Skënderbeut. Por për shkak të kushteve dhe të
mungesës së sigurisë përgjigjet kanë qenë gjithmonë negative.

(er.nu/BalkanWeb)

Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor Spacer
Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor Spacer


Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor Bilanc
Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor 30l12rc Pytje & Përgjigje Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor Empty Re: Armët e Skënderbeut vijnë në Shqipëri në 20 nëntor

Mesazh nga Anakonda Fri 19 Oct 2012 - 17:50

Mduket se po e bejn per 100 vjetorin e Pavarsis nese nuk gaboj...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi