Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A mund të kemi frikë nga lumturia? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A mund të kemi frikë nga lumturia? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A mund të kemi frikë nga lumturia?

+3
Arabela
Anakonda
WebMaster
7 posters

Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga WebMaster Fri 26 Oct 2012 - 6:53

A mund të kemi frikë nga lumturia? 0gLumturia
Nëse bëjmë ndryshime që mund të sjellin entuziazëm të ri dhe na
ndihmojnë që të bëjmë një “jetë të qetë”, rezultati mund të jetë ndonjë
krizë paniku.
Disa e pranojnë, të tjerë jo, por është përhapur
bindja se njeriu modern, pavarësisht të gjitha komoditeteve që gëzon,
bën një jetë larg lumturisë së vërtetë. E gjithë kjo i detyrohet stresit
që krijohet nga puna, familja, marrëdhënia në çift, vetmia, angazhimet
shoqërore, taksat, kriza, sëmundjet, heshtja, lajmet dramatike nga bota…
Por, pavarësisht të gjithë këtyre, lumturia është gjithmonë e
arritshme.
Rrugë të ndryshme për ta arritur
Ka
nga ata që e ndjekin pa hequr dorë, të tjerë që e gjejnë pa u lodhur
shumë duke e kërkuar, të tjerë që lodhen e këputen vetëm për disa çaste
ekstaze: probleme të ndryshme që i bashkon diçka shumë e rëndësishme,
lumturia. E keqja është se shumë persona e kanë larguar disi nga
horizonti i tyre këtë mundësinë e të qenit të lumtur. Të zhytur prej
vitesh në një mënyrë jetese racionale, njerëzit janë çmësuar me ndjenjën
e lumturisë deri në atë pikë saqë kur gjenden në situata që mund të
cilësohen si të lumtura, maksimumi që mund të thonë janë fjalët: “jam i
qetë”, a thua se kanë frikë të tregojnë mirëqenien e përgjithshme.
Kjo
gjë mund të ndodhë në të gjitha “këndvështrimet” e ekzistencës: me
ndjenjat, seksin, realizimin personal, kur jeni të relaksuar, ose kur
gëzoni shëndet të plotë. Një tru që nuk i aktivizon prej kohësh
strukturat neurokimike që i korrespondojnë lumturisë dhe mirëqenies, nuk
arrin t’i kontrollojë këto të fundit kur vijnë. I ndjen si armiq ose të
huaj dhe për t’u mbrojtur, mund të japë ndonjë krizë paniku, që nëse
nuk kuptohet në dinamikën e vet, mund t’ju mposhtë. Kjo ndodh më lehtë
te personat të cilët për edukim dhe moral, që në vogëli janë mësuar të
kontrollojnë emocionet dhe të jetojnë “të larguar” nga lumturia, gjë
perceptohet si e pamundur dhe ç’është më e keqja, si e rrezikshme.
Lumturitë që trembin
- Ngazëllimi seksual
- Korrespondenca sentimentale
- Të fitosh një shumë të madhe parash pa pritur e pa kujtuar
- Të kesh gjithçka që gjithmonë ke ëndërruar
- Arritja e një qëllimi të lakmuar
- Një sukses i madh publik
Këshilla: Si të mësoheni me emocionet e forta/
Merrni
një libër me tregime ose përralla që ju pëlqen dhe regjistroni zërin
tuaj teksa lexoni. Kur flisni, përpiquni t’i jepni intonacionin e duhur
fjalëve. Pastaj dëgjoni me vëmendje atë që keni regjistruar. Lexojini
dhe ridëgjojeni derisa rrëfimi juaj emocional t’ju kënaqë.

[b]Reagoni, mos qëndroni duarkryq[/b]
Duke
qenë se veprimet tuaja janë shumë të lidhura me konceptin e praktikës
dhe vlefshmërisë, nuk ka më vend për emocione fine për veten. Kështu që
shtojini ditës suaj gjeste e takime që kanë vetëm një qëllim: arritjen e
lumturisë. Për shembull sporti ju shkarkon energjitë negative. Mund ta
ushtroni jo vetëm për t’u dobësuar, por edhe për të qenë në formë.
Qetësimi, ose relaksi po ashtu ju bën mirë jo vetëm për të punuar më
shumë, por edhe për t’u ndjerë mirë me veten.

[b]Bëni terapi kërcimi[/b]
Është
një teknikë trupore e vlefshme për të gjetur dhe për të çliruar
emocionet e bllokuara, e më pas për t’u familjarizuar me to, duke i
ndarë në grup. Për të rigjetur lumturinë, fillimisht duhet mposhtur
turpi. Këtë duhet të bëni. Ia vlen apo jo?!

[b]Frekuentoni njerëz entuziastë[/b]
Jepuni
përparësi marrëdhënieve me personat që janë entuziastë në jetë, të aftë
që t’iu transmetojnë lumturi në mënyrë direkte, ose që t’ua injektojnë
prej së largu atë. Në fillim do t’ju duket e bezdisshme, por kur të
mësoheni, do ta lini veten të lirë.
A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rc Pytje & Përgjigje A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Anakonda Fri 26 Oct 2012 - 20:15

Nga njera an edhe kam...pasi mendoj se per nje moment te caktuar kjo lumturi nuk do te zjgjas me...edhe sesi mduket njeher te jem lumtur e njeher e trisht...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Arabela Fri 26 Oct 2012 - 20:34

nga lumturia e madhe kam frike se mos me gjen gje e keqe,,, A mund të kemi frikë nga lumturia? 3666372071 ,,preferoj mesatare te gjitha,, A mund të kemi frikë nga lumturia? 3666372071
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga WebMaster Thu 31 Jan 2013 - 7:37

Skam arsye te kem frike
A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rc Pytje & Përgjigje A mund të kemi frikë nga lumturia? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Tonii Thu 31 Jan 2013 - 10:01

ne shqiptaret kemi shume frik nga lumturia a e dini pse?
psh. a keni ven re pse ikin dritat e uji ne shqiperi? sepse po te mos ikin shqiptaret do te ishin shum te lumtur dhe do te pesonin nga gezimi pushim zemre
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Arabela Thu 31 Jan 2013 - 10:05

[QeSh] [QeSh]


mesatare duhet te gezohet njeriu,,,po dhe ashtu mesatare kur merzitet,,,e kam me gjithe mend,,,se nje here qe u merzita une shume para ca kohesh per dicka me kapi muskuli i qafes,,,me dhembi shume,,,e mbaja koken gjithnje ne nje ane,,, A mund të kemi frikë nga lumturia? 426788 ,,,keshtu bej une kur me kalon,,,qesh,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga An0nim Thu 31 Jan 2013 - 21:40

Lumturi Apsolute nuk ka dhe nuk do kete,por duhet te knaqemi me ato pak caste lumturi se na vien spontanish ne shumicen e rasteve.Cdo njeri deshiron tjet i/e lumtur dhe punon per te pas knaqesi cdo her dhe jo paknaqesi , por eshte kriju i till ku ne ndjenjat e tij nuk dominon ase e mira ne shumic ase e keqja .
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Ariel Fri 1 Feb 2013 - 1:53

Jo, pse te kem frike.
Lumturise ja ve vet emrin une...per aq kohe sa ndjehem e plotesuar me ata qe dua dhe ato qe deshiroj...jam totalisht e lumtur.


A mund të kemi frikë nga lumturia? 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Burrelsja Fri 17 May 2013 - 23:19

po sepse lumturia nuk esht e arritshme e nese e arrijm nuk dim ta mbajm

Burrelsja
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 603
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 10/04/2013
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Smogxhije

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A mund të kemi frikë nga lumturia? Empty Re: A mund të kemi frikë nga lumturia?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi