Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Djepi i Nënave, People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Djepi i Nënave,

Shko poshtë

Djepi i Nënave, Empty Djepi i Nënave,

Mesazh nga WebMaster prej Tue 6 Nov 2012 - 11:20

…djepi i lindjes të bijeve të shqipes për liri

Djepi i lindjes ,fole shqiponje,
djepi i shqipeve për kaltërsi,
djepi ëndërave të fëmijëve,
fole zogjsh ,bilbila për liri.

Përkundjet në djep fëmenije,
si dallgët e detit në stuhi,
fllad pranveror me ngrohtësi,
me qumësht të nënës në gji.

Natën mbi djepe kanë gdhirë,
këngë me lot gatuar me shi,
djepi i prehjes,shtrat trimërie,
të rriteshim diva si filizat selvi.

Nëna prekte frymarrjen kur qaje ti,
si shqerkat në lëndina na zinte gjumi,
veshur me lesh delesh,me petka pekule,
bekimi për vogëlushet ishte perëndi .

Kur u çapitëm e dinim djepin lodër,
kureshtarë shihnin djepin me zili,
hipnim si kalë e lëkundeshim,
ajo ishte lodra e parë në çilimi.

Kur nëna ritëte fëmijet si bletët,
provove ta tundësh djepin dhe ti,
“Kështu më lidhte në djep nëna ?!,”
si princ,mos bija në grackë në rini.

Fëmijet e mbesat që riten sot,
as që e dinë se ç’është djepi,
qeshin me përçmim, ia bëjnë iiii,
“-Nëna ?..në djep përkundje bebet ti ?!..”

Djepin e mbanim relike në shtëpi,
ca kohë në sergjenët,në tavanet,
nëna e kish peng për fëmijet në gji,
lotët i fshihte,qante a qeshte me krenari.

Nënat na ritën me derte në djepe,
zemrën ia jepnin fëmijëve në dorë,
në jetë të jetëve,Nënën mos harroni,
jetën flijonin,të riteshim burra me trimëri.

Djepin morën për muzeum si pekule,
e përcollëm si nuse,fustan me vello ,
çarçafë pumbë të bardhë që lante nëna,
brenda në to si pajë një “basmë të kuqe”.

Amaneti i përkundjes të nënave për liri,
me të na mbeshtillnin në ditët e festave,
me të na përcillnin nënat në dasma,në luftë,
Flamuri,simboli e djepit, i Nënës Shqipëri.
Djepi i Nënave, 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Djepi i Nënave, 30l12rc Pytje & Përgjigje Djepi i Nënave, 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Djepi i Nënave, Empty Re: Djepi i Nënave,

Mesazh nga Anakonda prej Wed 7 Nov 2012 - 4:51

KleaLove shkruajti:…djepi i lindjes të bijeve të shqipes për liri

Djepi i lindjes ,fole shqiponje,
djepi i shqipeve për kaltërsi,
djepi ëndërave të fëmijëve,
fole zogjsh ,bilbila për liri.

Përkundjet në djep fëmenije,
si dallgët e detit në stuhi,
fllad pranveror me ngrohtësi,
me qumësht të nënës në gji.

Natën mbi djepe kanë gdhirë,
këngë me lot gatuar me shi,
djepi i prehjes,shtrat trimërie,
të rriteshim diva si filizat selvi.

Nëna prekte frymarrjen kur qaje ti,
si shqerkat në lëndina na zinte gjumi,
veshur me lesh delesh,me petka pekule,
bekimi për vogëlushet ishte perëndi .

Kur u çapitëm e dinim djepin lodër,
kureshtarë shihnin djepin me zili,
hipnim si kalë e lëkundeshim,
ajo ishte lodra e parë në çilimi.

Kur nëna ritëte fëmijet si bletët,
provove ta tundësh djepin dhe ti,
“Kështu më lidhte në djep nëna ?!,”
si princ,mos bija në grackë në rini.

Fëmijet e mbesat që riten sot,
as që e dinë se ç’është djepi,
qeshin me përçmim, ia bëjnë iiii,
“-Nëna ?..në djep përkundje bebet ti ?!..”

Djepin e mbanim relike në shtëpi,
ca kohë në sergjenët,në tavanet,
nëna e kish peng për fëmijet në gji,
lotët i fshihte,qante a qeshte me krenari.

Nënat na ritën me derte në djepe,
zemrën ia jepnin fëmijëve në dorë,
në jetë të jetëve,Nënën mos harroni,
jetën flijonin,të riteshim burra me trimëri.

Djepin morën për muzeum si pekule,
e përcollëm si nuse,fustan me vello ,
çarçafë pumbë të bardhë që lante nëna,
brenda në to si pajë një “basmë të kuqe”.

Amaneti i përkundjes të nënave për liri,
me të na mbeshtillnin në ditët e festave,
me të na përcillnin nënat në dasma,në luftë,
Flamuri,simboli e djepit, i Nënës Shqipëri.
rose53 brava brava brava shum poezi e bukur

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi