Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

+3
Єямєℓiиdå
Anakonda
WebMaster
7 posters

Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 7:00

Në këtë përfundim ka dalë një studim, që tregon sesi admirimi dhe respekti i kolegëve dhe miqve ka një ndikim të madh në lumturi

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Images

Respekti i miqve dhe kolegëve i bën njerëzit të jenë më të pasur, pasi kënaqësia që marrim nga paratë zbehet. Në këtë përfundim ka dalë një studim, që tregon sesi admirimi dhe respekti i kolegëve dhe miqve tanë ka një ndikim të madh në lumturi, sesa llogaria bankare, apo statusi i të qenit i pasur.

Psikologët nga Universiteti i Kalifornisë, kanë vlerësuar katër studime, për të shikuar lidhjen midis tipeve të ndryshëm të statuseve dhe lumturisë së përgjithshme të jetës. Në bazë të përmbledhjes së studimeve, të botuara në revistën "Science Psikology", thuhet se ekzistonin prova të qarta se statusi sociometrik ishte i lidhur me mirëqenien, ndërsa statusi socio-ekonomike nuk ishte. Cameron Anderson, një nga udhëheqësit e projektit, ka shpjeguar: "Një nga arsyet përse paratë nuk e blejnë lumturinë është se njerëzit nuk përshtaten shpejt me nivelin e ri të të ardhurave, apo pasurisë. Për shembull, fituesit e llotarive, fillimisht janë të kënaqur, por më pas kthehen menjëherë në nivelin e tyre origjinal të lumturisë. Ndërsa po të respektohesh, të kesh ndikim te shoqëria dhe të integrohesh në mënyrë sociale, të jep më tepër shpërblim". (Telegraph)
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga Anakonda Thu 8 Nov 2012 - 7:05

Sa keq qe disa persona nuk e vlersojn aq shum miqsin edhe respektin aq sa duhet por duan lekun edhe luksin per te te vlersuar ashtu sic duhet....do ishte shum mir qe ky shkrim tu kishte ren ne dor atyre personave qe mendojn se leku edhe luksi e blen miqsin edhe jo respekti apo karakteri i njerzve.....esht e vertet edhe mua me leverdis me mir te kem pran dike qe me respekton per aftesit e mia edhe karakterin jo tme vlersoj nga leku edhe nga luksi madh

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 12 Nov 2012 - 3:22

Normalisht qe po,
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga An0nim Wed 21 Nov 2012 - 21:33

Respekti nuk eshte i lehte te fitohet,.
Kam iden qe duhet te pervetsojm mire nja 4-5 gjera perpara se sa te meritojm respektin e te tjerve.
1-te keshe nje nivel te caktuar formimi,ne menyre qe te dishe te
pershtatesh dhe te japesh zgjidhjet e duhura ne situata te ndryshme te
jetes,
2-s'duhet te vuash nga egoizmi personal..(une une une une dhe prape uneee..)
3-shpesh duhet te cenosh veteveten,,per te mos lenduar tjetrin,,dhe ata/ato qe don.(dhe kjo kerkon force)
4-duhet te dishe te japesh nga vetja,,miresi dhe dashuri..
5-Mbi te gjitha..te falesh,,te ndihmosh,,E mbi te gjitha te mos korruptohesh ne mendimet dhe idet e tua,per perfitime te ulta.

ka plote e plote te tjera,,por besoj qe lumturia vjen nga respekti i te
tjerve,,por eshte nje monedh qe duhet ta pervetsoshe mire ne forme
individuale..pastaj behen ato shkembimet mes teje dhe ambjentit
rrethues,..
Pastaj po qe i zoti te fitosh respektin e te tjerve,,sigurisht qe je i
zoti te keshe dhe nje ekonomi normale..dhe kur kjo ndodhe pastaj i ke te
dyja.
,,s'kam pare ndonjehere ndonje njeri te formuar,,duke u ankuar,,kam
mendjen por s'kam lekun..pasi leku eshte nje instrument jetese i
domozdoshem,,por kur domozdoshmeria per te jetuar normal kalon,,leku
pastaj eshte nje kartmonedh qe nuk blen as nuk shet dote personalitetin
dhe shpirtin tend.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 32

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga Ariel Wed 28 Nov 2012 - 1:09

Jam e lumtur se ngado qe shkoj marr respekt dhe buzeqeshje nga njerezit...
Paraja eshte tjeter gje...me lehteson ekonomikisht.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga Xhan Wed 28 Nov 2012 - 2:35

Kan ndryshuar gjerat tasht nese ke para te don e te ben nje respekt dikush ... po nuk pate para mos vet vaj halli ... po flas nga pervoja ...kur te shkosh nne kosov ata veten kqyrin qfar po ju fal .... nuk ju intereson a ke qen shumm koh ......... per mua te me respektosh esht me mir se te me falish paran ..por nuk jan gjith nje soj...
Xhan
Xhan
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 4302
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 21/11/2012

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga pexha Wed 28 Nov 2012 - 2:37

ata te cilite kane para u bejn respeket vetum per intres
po pa para je shume ma i respektum nga ana ime
pexha
pexha
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Dardan
Postime Postime : 5786
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/01/2010
Hobi Hobi : dizajner

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave Empty Re: Më i pasur ndihesh nga respekti, sesa prej parave

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi