Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

3 posters

Shko poshtë

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne Empty Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Mesazh nga WebMaster Mon 19 Nov 2012 - 8:51

Fëmijët i shmangen punëve të përditshme shtëpiake dhe e përdorin kohën para kompjuterit dhe televizorit. Prindërit janë kundër kësaj mënyre e të jetuarit, por e kanë të vështirë të gjejnë zgjidhje për të marrë drejtimin dhe përgjegjësit e tyne ndaj ksaj gjendje me fëmijtë e tyne.

Prindërit daneze kufizohen apo stepen para fëmijëve të tyre për t’i angazhue në punët dhe përgjegjësitë në shtëpi. Kjo është një nga konkluzionet e një studimi të plotë të jetës së fëmijëve në Danimarkë gjatë vitit 2012, e cila ka publikuar gazeta javore Ugebrevet(Letra Javore) e Mëngjesit të së Hënës dhe Fondacioni Tryg(Shoqëria Private e Siguracionit).

43 për qind e prindërve gjithashtu thekson studimi mendojnë se fëmijët e tyre kanë më pak detyrime në punët e shtëpisë se sa prindërit e tyre, kur ata ishin fëmijë. Dhe paradoksalisht, këta prindërit pretendojnë që fëmijët e tyre duhet t’i ndihmojnë më shumë në punët e përditshme shtëpiake.
Por prindërit nuk kanë kurajo kurrë për t’i detyrue fëmijte e tynet të jenë pjesë aktive në aktivitetet e detyrimeve shtëpiake, prandaj nuk munden që t’ja kërkojnë fëmijve tyne një gja të tillë.
Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rc Pytje & Përgjigje Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne Empty Re: Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Mesazh nga WebMaster Mon 19 Nov 2012 - 8:51

Kjo situatë është e mbushur me paradokse që të marrin përgjegjësi për fëmijët. Ne të gjithë prindërit kemi ëndrra dhe idenë që fëmijtë duhet të ndihmojnë në shtëpi, por bahet e komplikuar, në përmbushjen e ëndrrës me realitetin ekzistues “, thotë Margrete Brun Hansen, psikologe fëmijësh dhe autore i disa librave rreth fëmijëve dhe edukimit.

”Në kët mënyrë prindërit duhet të marrin atributet ” e drejtuesit menaxherial ndaj fëmijve në këtë kohë “. Ajo insiston që bashkëpunimi fëmijë-prind nuk duhet shoqërue me konflikt të heshtun, por të ngrihet një sektor shërbimi për fëmijët”.

Mësojini fëmijët të kenë ndjeshmëri/empatinë në jetë!

Empatia është aftësia për të kuptuar plotësisht ndjenjat e të tjerëve, kjoftë të gëzueme, kjoftë edhe të hidhnueme. (Kjo asht shpjegimi jem. B.M.P.). Por në qoftë se prindërit nuk guxojnë të marrin riskun e konfliktit dhe të vendosin mbi fëmijtë e tyne, atëherë ashtë rreziku, që për një kohë të gjatë të rriten fëmijtë pa aftësinë e të kuptuarit dhe të ndjerit e nevojave të tjetrit e në këtë rast, të prindërve tyne mendon Marghrete Brun Hansen. “Një familje është një grup ku të gjithë antarët janë të pavarun nga njeni-tjetri dhe të detyruem për të ndihmue njëri – tjetrin. Prindërit duhet të mësojnë fëmijët e tyre për të kuptuar e ndjerë jetën dhe detyrat e tyne”, thotë ajo.

Frekuentimi i kohës para kompjutrit, lodrave elektronike dhe televizionit

Por në qoftë se fëmijët përdorin me tepër kohë vetëm për të luajtur muzikë dhe lexue libra apo duke u kacavjerë nëpër pemë, pjesa tjetër e prindërve(pra 57 %) sipas studimit janë të kënaqur. Kjo kohë nuk përdoret prej fëmijve. Fëmijtë shpenzojnë shumë kohë të lirë përpara kompjuterit apo televizionit – pajisje të cilat vetë prindërit i kanë pajisur në dhomat e tyne.

Lista e përdorimit përafërsisht të kohës nga fëmijtë me titull:

Fëmija jem duhet të përdorë më shumë kohë;

- Të ndihmojë në punët e shtëpisë 46 %

- Të ndjeki emisionin e lajmeve 17 %

- Të flasi me prindërit e vet 19 %

- Të mësoji mësimet 29 %

- Të rrijë me mosha të mëdha 32 %

- Të merret me instrumentë muzikor 33 %

- Të merret me sport 36 %

- Të jetë jashtë shtëpisë 49 %

- Të lexojë libra 55 %

Sa shumë ndihmojnë fëmijët danezë në punët e shtëpisë?

15 për qind

e fëmijë të moshës 6-15 vjeç ndihmon për të shkuar në dyqan 1-4 herë në javë. Ndërsa 84 % e fëmijëve nuk shkojnë më shumë se disa herë në muaj në dyqane për të blerë.

18 për qind

e fëmijëve i ndihmon për të ba pastrimin 1-4 herë në javë. 82 % e bajnë kët pastrim jo ma shumë se disa herë në muaj.

28 për qind

e fëmijëve i ndihmon prindin për të vënë teshat në makinën larëse 1-4 herë në javë. Ndërsa 70 % e bën atë jo më shumë se disa herë në muaj.

43 për qind

të mbajnë rregull në dhomat e tyre 1-4 herë në javë. Ndërsa 46 % e fëmijëve e bajnë atë jo më shumë se disa herë në muaj.

42 për qind

Marrin pjesë në larjen e enëve duke i mbushur makinën larëse të pjatave prej 1-4 herë në javë. Ndërsa 43 % e bajnë këtë rregull disa herë në muaj ose më pak.

50 për qind

e fëmijëve shtrojnë tryezën e bukës 1-4 herë në javë. Ndërsa 16 % e tyne e kryejnë kët rregull ditor disa herë në muaj ose më pak.
Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rc Pytje & Përgjigje Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne Empty Re: Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Mesazh nga Ariel Mon 19 Nov 2012 - 9:32

Ehhh kur ishim ne te vegjel na ka dale shpirti duke bere pune shtepie...na kerkonte llogari mami deri ne nje....e na thoshte...sme duhet shkolla mua se shkollen e ben per vete...bej punet.
Kurse brezi jone themi te kunderten...shikoni shkollen se punet i bej vete...
Kur me hipin ndonjehere qe dua ti ve ne pune....gocat i bejne dhe ne fund me thone....kjo ishte per te treguar ty qe ne dime te bejme pune, po kur te behemi si ty do kemi pastruese.....hajde brez hajde...
Taze tani atje ku jane lajne, hekurosin e gatuajne vete,,...i meson nevoja vete.


Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne Empty Re: Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Mesazh nga Anakonda Tue 20 Nov 2012 - 0:44

e sikur te ishte motra e vlli im kshu me ndihmu npunet e shpis;e mos tmi lenin gjith punet ngarkim mu;ndersa mami sdon me dit gjo po si gjeti punet e bome behet nami e fillon e mbertet mu......prinderit i mbajn fmit me hile ne shumicen e rasteve

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne Empty Re: Prindërit nuk motivohen të vendosin mbi fëmijët e tyne

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi