Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere

Shko poshtë

Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere  Empty Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere

Mesazh nga WebMaster Sat 12 Jan 2013 - 8:27

Kete fenomen ka mundur ta vezhgoje nje ekip qe po analizonte te dhenat e ardhura nga Galaxy Evolution Explorer


Zbulohet galaksia me e madhe me spirale e panjohur ndonjehere  83453018-be30-4311-8a9a-57fcb551e436---0-
E kane zbuluar thuajse rastesisht, por behet fjale per galaksine spirale me te madhe te njohur ndonjehere. Dimensionet e saj jane rritur fale perplasjes me nje tjeter galaksi, IC 4970. Kete fenomen ka mundur ta vezhgoje nje ekip qe po analizonte te dhenat e ardhura nga Galaxy Evolution Explorer (Galex), nje satelit i leshuar ne 2003-shin per te studiuar formimin e yjeve. Galaksia spirale, qe gjendet ne distance rreth 212 milione vite drite nga kostelacioni i Pavos, eshte pagezuar me emrin e "NGC 6872".
Sipas te dhenave, galaksia me spirale (e përbërë nga një fryrje qendrore ose një galaktikë e vogël eliptike, qe permban shume yje te vjeter dhe shpesh nga një vrimë e zeze supermasive në qendër të saj) eshte vezhguar fale studimit te nje niveli te gjere te drites ultravjollce, me prejardhje nga disa yje te reja. Duket se galaksia eshte aq e madhe, sa qe mund te permbaje brenda realisht 5 galaksi te ngjashme me ate tonen, "Rrugen e Qumeshtit".
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi